En Güzel Şelalelerjog şelalesi   JOG Şelalesi / Hindistan


Hindistan’ın en yüksek şelalelerinden biri olan Jog Şelalesi 253 metre yükseklikten aşağı dökülen Sharavathi Nehri tarafından yaratılmıştır. Yağmur dönemi öncesinde ince birkaç dere şeklindeki şelale, muson yağmurları başladığında muhteşem bir kapasiteye ulaşır ve karşımıza bu görüntü çıkar.

Huangguoshu Şelalesi  Huangguoshu / Çin

Çin'in Guizhou eyaletinin Anshun kentine bağlı Zhenning Buyi-Miao Özerk İlçesi'nde yer alan Huangguoshu şelalesi, Dabang Nehri'nin kolu Baishui ırmağında bulunan dokuz aşamalı şelale topluluğunun en büyük şelalesidir77.8 metre yükseklik ve 101 metre genişliğindeki Huangguoshu, bölgedeki 18 şelaleden birisidir. Şelalenin hemen arkasında oyulmuş olan 134 metre uzunluğundaki mağara ziyaretçilere yakından görme imkanı sunmaktadır.

gullfoss şelalesi   Gullfoss / İzlanda


“Altın Şelale” anlamına gelen Gullfoss, İzlanda, Beyaz Nehir üzerinde bulunan iki katlı ve 32 metre yüksekliğinde bir şelaledir. Düzenli yağmurlar ve eriyen buzullar nedeniyle yaz mevsiminde Avrupa’nın en büyük şelalesi haline gelmektedir.

detian şelalesi Detian Şelalesi / Çin

Çin ve Vietnam sınırında yer alan şelale dünyanın en büyük sınır şelalelerinden dördüncüsüdür. İki ülke arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle turizma çok yakın gelecekte açılabilmiştir.


Mavi Nil Şelalesi   Mavi Nil Şelalesi / Kuzey Etyopya

Kuzey Etiyopya’daki bu şelaleler ülkenin en çok turist çeken yerleri arasındadır. Bir kısmı baraja dönüştürülmüş olsa da görülmeye değerdir.

Kaietur Şelalesi  Kaieteur Şelalesi


Potaro Nehri üzerinde yer alan şelale Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yer alır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biridir. 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelaleleri’nden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksektir.

iguacu şelalesi  Iguacu Şelalesi

Dünyanın en güzel doğal harikalarından biri olan İguacu Şelalesi Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda yer alır. Bu şelale sisteminde İguazu Nehri boyunca 275 adet şelale bulunur. Bu şelalelerden büyük bölümü 64 metre yüksekliktedir. En muhteşem olanı ise U şeklindeki Şeytan Boğazı’dır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metredir.

Haifoss Şelalesi  Haifoss Şelalesi / İzlanda


angel şelalesi  Angel Şelalesi /Venezüella

Orijinal adı “Salto Angel” olan şelale dünyanın en yüksek şelalesidir. Toplam yüksekliği 978 metredir ve 807 metre boyunca serbest bir şekilde aşağı doğru düşmektedir. Venezüella’nın balta girmemiş ormanlarından birinde bulunduğu için Canaima Ulusal Parkı’na sadece havadan ulaşmak mümkündür.

Niagara şelalesi Niagara Şelalesi

Muhtemelen dünyanın en ünlü su parkı olan Niagara Şelalesi Ontario ve New York şehirleri arasında yer alır. Her yıl 20 milyon ziyaretçi şelaleyi görmek ve bu muhteşem ana tanıklık etmek için dünyanın dört bir yanından ülkeye gelmektedir.

victoria şelalesi Victoria Şelalesi / Zambiya

Victoria Şelalesi Zimbabwe ve Zambiya sınırında yer alır. Genellikle dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. 1.7 km genişliğe ve 108 metre yüksekliğe sahiptir.

amazon şelalesi Amazon / Güney Amerika


Johnston Kanyonu - Kanada

Johnston Kanyonu - Kanada

*****

Zümrüt Havuzu ve Şelalesi - Meksika

Zümrüt Havuzu ve Şelalesi - Meksika