VAN gölü

Van Gölü ve Akdamar Adası  

VAN 5 Günlük Hava Tahmini 
  vanVan gölü; Nemrut Volkanik dağlarının patlamasıyla meydana gelen volkanik bir set gölüdür. Yüzölçümü 3713 km karedir. 1646 rakımda bulunmasına karşın, sodalı oluşu ve tuz oranından ötürü çetin kış şarlarında donmaz. Ortalama derinliği 171 m olan gölün en derin noktası 451 m dir. 1990 yılında Arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.
Van iline adını veren Van Gölü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük soda gölüdür.İçinde balık türü olarak  sadece inci kefali yaşamaktadır. Dört tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. Dünyanın 4. Türkiyenin en büyük gölüdür. Kenarında Süphan dağı vardır..

İçinde Akdamar, Adır, Çarpanak, ve Kuş adaları olmak üzere 4 ada bulunmaktadır. Tarih boyu Yüksek Deniz, Nairi Denizi ve Yukarı Deniz dendiği gibi Deryaçe (Küçük Deniz) adını da alır. Gölün suyu çok tuzlu ve sodalıdır. Sabunsuz köpük verir ve temizlik maddeleri kullanılmadan içinde her şey yıkanabilir ve temizlenebilir. Her mevsim, her saatte farklı bir renk alan, gündoğumu ve günbatımının muhteşem olduğu göl, bölge turizmine önemli bir katkı sağlamaktadır. Sahil boyunca yapılaşma ile bozulmamış koylar, yeşil bitki örtüsüyle sarılmış kıyılar görülmeye değerdir.

Van Gölündeki adalardan en büyüğü olan Ahtamar Adası, üzerindeki kilisesi ile ünlüdür. 900'lü yılların başında Kral Gagik tarafından yaptırılmış olan kilise taş işçiliğinin en seçkin örneklerindendir. Akdamar adasına Gevaş iskelesinden dolmuş motorları çalışmaktadır.


View Larger Map-Büyült