Trabzon gezilecek yerler , Şehir Rehberi


 Trabzon gezilecek yerler deyince mutlaka yapmanız gereken şeyleri anlatmak , öyle sanıldığı kadar kolay ve kısa değildir.
Yaylalife gezi sitesi olarak başlıca noktalara değinmeye çalışacağız. Öncelikle Trabzon Merkez'de zaman geçirecekseniz yapmanız gerekenleri sıralayalım.
Gezilecek yerlerden, yeme içmeye, alışveriş ve daha bir çok etkinliğe rehber olacak bilgilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Ganita veya Boztepe çayınızı yudumlayacağınız mekanları oluştururken, Sabah kahvaltısı için Ayasofya Cami bahçesini, Öğle yada akşam yemeği için Cephanelik restaurantı tercih edebilirsiniz. Trabzon müzesi de merkezde tercih edebileceğiniz mekan olarak rotaya eklenebilir.

Trabzon Şehir Rehberi

Trabzon

 Ganita Çay Bahçesi

Yazın güneşin batışını denizin üzerinden seyredebileceğiniz ender mekanlardan biri olan Ganita'da çayınızı bu eşsiz manzarayla yudumlamalısınız. Şehrin hemen kalbinde yer alan bu çay bahçesini Meydan merkezden sahile inerek kolayca bulabilirsiniz. Trabzon Ganita sahil, daha çok gençlerin ve üniversiteli öğrencilerin tercih ettiği bir yerdir.

 Trabzon Surları

Osmanlı dönemi camileri, han, hamam, tarihi köprü ve su kemerleri ile birlikte kentin her zaman vilayet merkezi olmuş tarihi Ortahisar Mahallesi , Trabzon Evlerini ve işte karşınızda Trabzon Kalesi. Yörenin en iyi korunmuş kalelerinden biri olarak sizi selamlayacaktır. Atapark olarak geçen bu mevkiye Trabzon'un merkezi Meydan(Atatürk Alanın) dan yürüyerek 15 dk gibi bir zaman içerisinde varabilir, Meşhur Zağnos köprüsü ve vadisini gezebilir yorgunluğunuzu atmak için Varlıbaş AVM yada hemen karşısındaki Atapark'da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yorgunluğunuzu attıktan sonra dilerseniz hemen yanı başınızda Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar hatun camii ve Türbesini ziyaret edebilirsiniz. Bu kadar Yaklaşmışken Ayasofya müzesi yeni hali ile Ayasofya Camii'nide görmelisiniz.

 Cephanelik

İrene Kulesi olarak bilinen ve Osmanlılar döneminde Cephanelik olarak askeri hizmetler alanında kullanılan mekanı görmeden, ( Şu an Restoran olarak hizmet vermektedir ). Trabzon Merkeze 3 Km Mesafededir. Şehrin merkezi Meydan denen mevkiden arabanızla yada dolmuşla gitmeniz mümkün.

 Sera Gölü

Trabzon Sera gölü, dağ yamacının kayarak vadinin önünü kesmesiyle oluşmuş doğal bir göldür. Sahile 1,5 km, Trabzona 12 km olan gölün etrafında kamp alanı ve restoranlar mevcuttur. Şehir gürültüsünden uzak doğa ile başbaşa eşsiz manzarası eşliğinde zamanınızı geçireceğiniz Trabzon Sera gölünü gezip görmelisiniz

 Boztepe

Trabzon Boztepe çay bahçesi, şehri kuş bakışı seyredip, Semaverinizin dumanı tüterken, çayınızı yudumlayabildiğiniz bir mekan. Boztepe'ye mutlaka çıkmalısınız. Karadeniz'i ve günbatımını burda tenefüs edebilirsiniz.

Ayasofya Cami (Müzesi)

Ayasofya Cami (Müzesi) Selçuklu, Bizans ve Gürcü mimarilerinin ortak özelliklerini bir arada barındıran 13. yüzyıldan günümüze kadar değişikliğe uğramadan ulaşan Trabzon Ayasofya Müzesi. Türkiye'deki diğer Ayasofya müzeleri, İstanbul ve İznik'te bulunmaktadır. Mimarı dekorasyonu zengin olan Ayasofya müzesi, resim sanatı, taş işçiliği ve mozaik süsleri barındırır. Müzenin 25 m uzağında bir çan kulesi bulunur. Ayasofya'nın süslemelerini oluşturan frekslerde incilden alınan konular işlenmiştir. Trabzon merkeze 6 km mesafededir. Bahçesinde Yöresel yemekleri tadacağınız Kafe bulunmaktadır.

Atatürk Köşkü

Şehrin 7 km mesafede Soğuksu mevkiinde 19.yüzyıl sivil mimari örneklerinden olan ve Trabzon halkının Atatürk'e bir hediyesi olan Trabzon Atatürk Köşkünü ziyaret etmelisiniz. Atatürk Vasiyetini burada yazarak Türk milletine hediye etmiştir.

Trabzon Hava Limanı

Trabzon havalimanı şehrin 7 km dışında hemen deniz kenatında yer alır. H.alanının şehre yakın olması dolayısı İle şehir merkezine hemen önünden kalkan dolmuşları kullanarak toplu taşıma imkanı ile varabilirsiniz. Ayrıca taksi imkanının elbette mevcut. Giresun ve Rize iline gidecekler için belirli zamanlarda kalkan HAVAŞ otobüsleri hizmet vermektedir.

Trabzon Müzesi : (Arkeoloji ve Etnografya) 0. yüzyılın başlarında yapılmış ve çok önemli sanatsal özelliklere sahip olan tarihi konak, iki bölümden oluşmaktadır. Arkeolojik ve Etnografik eserleri ve binanın mimari özelliklerini ve iç süslemelerini görmelisiniz.

Artık şehirde yapacaklarım bitti, biraz uzaklaşabilirim diyorsanız hem gezip hemde dinleneceğiniz mekanları keşfetmeye hazır olun.

Trabzon Gezilecek Yerler Haritası, Trabzon Gezi Haritası

UZUNGÖL

Uzungöl

Trabzon-Uzungöl Mesafe : 99 Km
Of-Uzngöl : 38 Km
Çaykara-Uzungöl:19 Km

Ülke turizmine ve bölgenin tanınmasına önemli katkı sağlayan yaz kış ulaşımının sağlandığı, stresten ve şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak, gönlünüzce eğlenip doğanın tadına varabileceğiniz ender güzelliklerden olan Trabzon Uzungöl'ü Mutlaka Ziyaret etmelisiniz.

Uzungöl'e Nasıl Gidilir:
Trabzon-Rize Sahil yolundan Rize istikametinde OF ilçesine varıldıktan sonra iç kısımda yer alan Çaykara ilçesine saparak varılır.

Altındere Vadisi Milli Parkı ve Sümela (Meryemana) Manastırı

Meryemana Manastırı

Trabzon- Maçka : 29 Km
Sümela Manastırı- Maçka : 17 Km

Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Trabzon Merkeze 46 Km uzaklıkta bitki zenginliği ile dikkat çeken Altındere vadisi ve vadinin 300 m yüksekliğinde kurulan Sümela Manastırını mutlaka görmelisiniz. Manastıra hemen altında bulunan restoran yanından dik bir yokuşu yürüyerek yaklaşık 45 dk da çıkabilirsiniz. Eğer yürümek tercihiniz değilse, dere boyu arabanızla devam edip tabelaları takip ederek Sümela manastırına yaklaşık 200 m yürüyüş mesafesindeki noktaya arabanızla ulaşabilirsiniz.
Manastırda, su kemeri, kütüphane, mutfak, misafir odaları , sarnıçlar, kutsal suyun toplandığı havuz ve bir çok şapeller bulunmaktadır.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir : Trabzon Maçka ilçesi Altındere Köyü sınırları içinde yer alan Manastıra Trabzon-Erzurum Karayolu takip edilerek Maçka ilçesi merkezinden geçilerek varılır. Araba ile Trabzon Merkezden yaklaşık 40 dk mesafededir. 


Sante Harabeleri

Sante Harabeleri

Santa (Dumanlı) köyü; Gümüşhane ili ile Trabzon’un Arsin ve Araklı ilçeleri sınırınının kesişiminde bulunan çok eski Rum köyüdür.Üç ayrı yamaçta bulunan  Santa kentinin merkez mahallesinin adı "Piştoflu" olarak geçer. Bölgede günümüzde Piştoflu, Binatlı, İşhanlı, Terzili, Çakallı, Zurnacılı ve Sincanlı-Kozlu olmak üzere 7 mahalle ,  taş  ve kerpiçten yapılmış 300’ü aşkın ev bulunmaktadır. Bu alanda 8 kilisenin varlığı bilinmektedir. 5 adeti ayaktadır. Madencilik konusunda ileri bir medeniyettir. Santa havzadaki mevcut demir, kurşun ve kurşunla birlikte çıkarılan gümüş madenlerinin verimli bir şeklide işletilmesine bağlı olarak 16-18. yüzyıllar arası dönemde bölge önemli derecede gelişmiş ve ekonomik refaha erişmiştir. Bölge 1923 yılında nüfus mübadelesi ile boşaltılmıştır.
Santa Harabelerine nasıl gidilir :
1- Gümüşhane merkeze 80 km dir. Gümüşhane şehir merkezinden hareket ile Gümüşhane-Bayburt ana yolunu takiben Akçakale, Tekke, Arzular, Kabaköy, Yağmurdere, Taşköprü istikametinden devam edilerek ortalama 80 km. bir seyahat ile Santa bölgesine ulaşım sağlanır. Yağmurdere’den Taşköprü 8 km, Santa Harabeleri 15 km.’dir. Taşköprü-Santa harabeleri arası ise yaklaşık 7 km.’dir. Bu güzergah boyunca birbirinden güzel tarihi ve doğal güzellikler görülebilmektedir.
2- Santa bölgesine ulaşmak için kullanılacak diğer bir güzergah ise Gümüşhane-Trabzon anayolunu takiben sağlanabilir. Gümüşhane-Torul yolunun 12. Km.’sinden ayrılan yoldan Karaca Mağarası (5 km.) Cehennem Vadisi Kanyonu (6 km.), Krom Antik Kenti (22 km.), Cami Boğazı Yaylası (34 km.), Taşköprü Yaylası (57 km.) ve Santa Harabelerine (64) ulaşılabilir. Bu güzergâhtan toplam mesafe ise yaklaşık 76 km. olup yol boyunca birçok doğal ve tarihi değer görülebilir.
3- Trabzondan ise Trabzon il merkezinin doğusunda olan Arsin ve Araklı sınırları içerisindeki Yanbolu Vadisi'nden ulaşılır. Sahil yolundan devam ederken Köprü girişindeki tabelalar sizi yönlendirecektir.


YORUMLAR


 Çal Mağarası

 Dünyanın ikinci uzun mağarası. İçinde küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır.
Çal Mağarası bir yer altı su kanalıdır. Girişten sonra 200. m’de iki kola ayrılmaktadır.
Sola ayrılan kol yaklaşık 150 m. Uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden gelen suyun aktığı bir baca vardır.
Sağ kolun ulaşılabilen kısmı yaklaşık 400 m.’dir. Bu kolun yaklaşık 60.m.sinde küçük bir göl ve çağlayan yer almaktadır.
İçerisindeki sarkıtı, dikiti, kendiliğinden oluşmuş çeşitli ilginç şekilleriyle, şelaleleri ve havuzcukları vardır.

Çal Mağarası Nerede : Çal Mağarası Trabzon İli Düzköy İlçesi’nin 5 km, TRABZON merkeze 55 km uzaklıktadır. 1050 m rakımda Çal köy Beldesi içerisinde yer almaktadır. Mağara girişi, Çal köy’ünden Çayırbağı Beldesi yolunun 1.km’sinden Kulaklık deresi üzerinde bulunmaktadır.Zigana Yaylası

Zigana yaylası, elektrik, içme suyu, 800 m. teleski kayak eğitimi tesisine sahiptir.
Otel, lokanta, kır kahvesi, et lokantası, bakkal, kasap ve manav işletilmektedir. Özellikle dağ havası ve Et yemek için tercih edilir.

Gümüşhane - Trabzon yolunun 50. km. sinde bulunan Zigana Tünelini geçtikten sonra 3,5 km. stabilize yolla ulaşılan Zigana Yaylası 2032 m. yüksekliktedir. Ayrıca Buradan 4 km devam edip Limni Gölüne ulaşabilirsiniz.


Vezalon (Yahya) Manastırı

İncil'deki Vaftizci Yahya Peygamber'e adandığı söylenen manastırda bir mağara ve ayazma vardır.
İlk manastır mağaranın önünde kurulmuştur. Bugün ayakta kalan mağaranın önündeki kilise ve keşiş odaları, 19.yüzyıla aittir.
Kompleksin 9 km kuzeyindeki şapel 15.yüzyıla tarihlenmekte ve içerisinde değerli freskler bulunmaktadır.

Maçka ilçesine 17 km uzaklıktadır. Maçka'nın kiremitli köyüne 7 km uzaklıkta çam ormanları içerisinde bulunur.Kuştul Manastırı : Trabzon'un Esiroğlu beldesinin Kuştul(Şimşirli) Köyündedir. Kutsal bir mağara ve ayazmanın etrafında kurulmuştur.
Çamburnu : Trabzon Merkeze 49, Trabzon'un Sürmene ilçesine ise 6 km mesafededir. En önemli özelliği Sarı çam ağaçlarının deniz seviyesinde yetiştiği dünyadaki iki yerden biri olmasıdır. Akşam saatlerinde müthiş gün batımını izleyebilir, Trabzon'daki en temiz yerlerden biri olan plajında yüzebilir, Deniz manzarasında Çamburnu tesislerinde etinizi yiyebilir yada hemen karşısındaki mesire yerinde piknik yapabilirsiniz. Trabzon- Rize istikametine doğru gidiyorsanız Çamburnu tünelini geçtikten yaklaşık 200 m sonra sola Trabzon yönüne dönüp Çamburnu tesislerine gidebilirsiniz.
Yayla Şenliklerini, Festivalleri : Karadeniz halkının geleneklerine bağlılığının önemli göstergelerinden olan Yayla Göçleri ve akabinde ulusal ve uluslararası bir düzeye ulaşan Yayla Şenlikleri, bahar ayı ile birlikte başlayıp (Mayıs-Ekim arası) kış mevsiminin yaklaşmasıyla sona erer. Yayla şenliklerini, festivalleri, festivallerde kurulan dev horon halkalarını ve oksijen deposu olan yaylalarımızı görmeden, ( Anasayfa- Yayla şenlikleri linkimizden yada güncel tarihlere www.yaylasenlikleri.com sitemizden erişebilirsiniz)
Yöresel Yemekleri : Uzungöl yada Sumela Manastırı gezisi sonrası yol güzergahında bulunan ve diğer yerlerdeki lokantalarda, yöresel yemeklerinden kara lahana dolması, kaygana, mısır ekmeğini, Trabzon ekmeğini, Tereyağında alabalığı, Hamsiköy'de Hamsiköy Sütlacını, Akçaabat Köftesini, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan meşhur Kuymağı ve adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz yöreye özgü yemekleri yemeden ayrılmayın.

Trabzon'da Alış-Veriş

Sumela, Uzungöl yada Ayasofya Camii civarındaki dükkanlardan; rize bezi , çay, maket kayık ve sürmene bıçağı alabilirsiniz. Ayrıca Trabzon Merkez'de bulunan Kemer altı; alışveriş için farklı bir alternatifiniz olabilir. Burada özellikle bakır ağırlıklı olmak üzere Trabzon'a özel hediyelik eşyalar bol miktarda bulunmaktadır.

Trabzon'a özel hediyelik eşyaların başında Gümüş işçiliği ve Kazaziye sanatı gelir. Detaylı bilgi ve internet üzerinden alış veriş için kazaziyesepeti.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.