TRABZON GÖLLERİ

 Uzungöl :

 Konaklama tesisleri, Camii, Telefon, Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip Uzungöl 'de bakkal, kasap, fırın, lokanta bulunmamaktadır.
 Yakın çevresinde görülmeye değer Balık gölü, Aygır gölü ve krater gölleri mevcuttur.


 Uzungöl uzaklık bilgisi:
 Trabzon:   99 km
 Of-Uzungöl: 38 km
 Çaykara-Uzungöl: 19 km
 Rakım : 1090 m

Bir Doğa Harikası Uzungöl

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengindir. Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu gibi çeşitli hayvan türleri barınmaktadır.
Çevrede trekking, kuş gözlem, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Arpaözü Köyü, Yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.

Trabzon göllerinden Uzungöl; Toprak kayması sonucunda Haldızen(Demirkapı) Deresi’nin önünün kapanmasıyla oluşmuştur. deniz seviyesinden yaklaşık 1090 metre yükseklikte, yeşilin her tonunu barındıran ormanlarla kaplı Doğu Karadeniz dağlarının dik yamaçları arasında tarifi imkânsız, fotoğraflara sığmayan, dünyada benzerine az rastlanabilecek türden bir güzellik oluşturur.

Uzungöl doğal parkını ziyaret etmek istiyorsanız, Of'a geldikten sonra, Solaklı deresinin batı kenarından geçen, Çaykara, Dernekpazarı, Uzungöl yazılı trafik tabelasıyla işaretmiş yolu takip ederek Uzungöl'e gidebilirsiniz
Uzungöl bir köy, yayla ve eğlence yeridir. Turistik pansiyonları, alabalık lokantaları, küçük resort tipi otelleri ve doğal manzarası ile, az bulunur güzellikte gezi ve konaklama yeridir. Gökyüzünün mavisi, güneş, bembeyaz bulut, yemyeşil orman ve berrak sudan oluşan manzara insanın iştahını açar. O nedenle Uzungöl'de yenen alabalık daha lezzetlidir.

Uzungöl’ün taşıdığı doğal değerleri bütünleyen en önemli unsur, yöre koşullarına uygun bir tarzda yapılmış olan ve kendine özgü bir mimari stili yansıtan eski ahşap evlerin pek çoğunun karakteristik yapıları bozulmadan bugüne dek gelebilmiş olmasıdır.
1989 yılında Tabiat Parkı ve 2004 yılında Özel Çevre ilan edilen bölge, özgün yapılaşmasının ve doğal çevresinin korunabilmesi amacıyla sit alanı kapsamındadır.
Uzungöl’ün, kendi doğal yaşam alanlarını koruma ve gelecek nesillere aktarma bilincine sahip insanları kadar renkli olan diğer bir özelliği de zengin bitki örtüsüdür. Özel ekolojik koşullara sahip dar bir alanın dışında yetişmeyen, tıptan kozmetiğe kadar pek çok alanda kullanımıyla uluslar arası değerler taşıyan endemik bitkilerin yaygınlığı ve çeşitliliği Uzungöl’ün gen koruma merkezlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Çevre Trekking; kuş gözlem; botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki balık gölü ve etrafınaki bir çok krater gölü veya yakınlardaki Şekersu; Demirkapı; yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.

Yaban hayati bakımından oldukça zenginolan uzungöl ormanlarinda ayi, dağ horozu, dağ kecisi, tilki, vaşak, çakal, kurt, peceli baykuş, karaca, alacasansar, yabani tavşan gibi hayvanlara rastlamak mümkündür..

Uzungöl’ün çevresindeki, Karester, Veli, Büyükyayla, Küçükyayla, Şekersu, Tabanoz, Limni, Multat, Durnalı, Karimazira yaylaları gerek zengin otlak alanları, endemik bitkileri, kendine özgü çiçek türleri, temiz, bol ve şifalı su kaynaklarıyla doğal hayvancılığa, saf süt ve süt ürünlerine olanak sağlar. BALIK GÖLÜ

 Demirkapı köyünde Bayburt'a aşan dağın doruğunda bulunur. Adını içindeki alabalıklardan alır.                                  
 Gölün etrafı yazın dinlenme yeri için idealdir.
 Gölde göl bisikleti ve zipline yapma imkanınız mevcut. Gölde balık avlamak yasaktır.
 Yol kenarında köylülerin sattığı yiyecek ve içecek imkanları mevcuttur.
 Göle yoldan yaklaşık 5 dk patika yol ile yürümeniz gerekmektedir.

Balık Gölüne Nasıl gidilir : Uzungöl' den 21 km mesafede yer alır. Uzungöl'den sonra Yolun 6 km asfalt, 6 Km si döşeme taş ve geri kalan 9 Km lik kısım toprak yoldur. Göllere Demirkapı(haldizen) köyü içerisinden geçerek ulaşılmaktadır.  Aygır Gölü

  Eski adı Anzer Gölüdür. Alanı 10 dönüm civarındadır. Sularını buzulların erimesinden alır.
Yanında piknik yapabilir yada Göl kenarındaki Köylüler tarafından satılan yiyecek ve içeceklerden satın alabilirsiniz.

 Aygır Gölüne Nasıl gidilir : Balık gölünün 2 Km daha yukarısında bulunmaktadır.


trabzon yedigöller haritası
Yedigöller bölgesi

Zirvesi 3.376 metreyi bulan Haldizen dağlarının karlı doruklarında yedi buzul gölü yer alıyor. Bu göllerden çıkan sular önce Haldizen Deresi olup akıyor ve daha sonra da bir heyelan gölü olan Uzungöl’ü meydana getiriyor. Yatağını arayan asi su, gölün diğer tarafından çıkarak Solaklı Deresi adını alır ve Karadeniz’e koşan yolculuğuna devam eder. Sırasıyla Balık Gölü, Aygır Gölü , Sarıçiçek Gölü, Kara Göl, Pirömer Gölü, Dipsiz Göl ve İkiz göller görülmeye değer. Göllerin kimisi yol kenarında, kimisi de zirvelerin altında yer alıyor. Yukarıda adı geçen göllerin (Uzungöl Hariç) hepsi buzul gölleridir. Bir kısmı sonbaharda sularını kaybeder. Örnek olarak Multat Yaylasının üzerindeki Kazıklı Gölü bunlardan biridir. Bu göllerin diplerinde çakıl, mil ve çamur bulunması ve çok soğuk olmalarından dolayı yüzmek için oldukça tehlikelidirler.

SARIGÖL : Balık gölünün doğusunda yer alır. Diğer göller gibi bu gölde buzullarla beslenir.


Sera Gölü/Trabzon

sera gölü

Göl ve çevresinin görülmeye değer tipik bir görünüşü vardır. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Uzunluğu 4 km. genişliği ortalama 150 m. olup en derin yeri 55 m. dir. Denize dökülen Sera deresi vadisinin sahile 3 km mesafede, bir yer kayması sonucu önünün kapanmasıyla oluşmuştur . İlginç yanı, yöredeki insanların gözleri önünde birkaç gün içinde ortaya çıkmasıdır

Sera gölüne nasıl gidilir:
Sera Gölü Akçaabat'ın önemli bir turistik varlığıdır. Trabzon ile Akçaabat arasında, Trabzon' a 10 km. mesafede, Yıldızlı beldesi sınırları içinde bölge trafik denetleme kavşağından 2 Km içeride yer alır.