SİNOP 5 Günlük Hava Tahmini 
  hava durumu sinopSİNOP  gölleri


Sinop Gölleri için en çok bilinen göller Akgöl ve Sarıkum gölü dür. Akgöl ve Sarıkum gölü ile ilgili bilgiler ve görseller aşağıdaki gibidir.


AKGÖL

- Sinop Akgöl’e gidip eşsiz manzarası eşliğinde piknik yapmadan,


Ayancık ilçesinin güneyinde Ayancık-Kastamonu yolunun 31.km sinde, yoldan da 5 km içeride bulunan Akgöl ; 1200 metre yüksekliktedir. Etraftaki sık köknar ormanları içinden akan iki çayın birleştirerek oluşturduğu göl ortalama 3 dönüm alan kaplamaktadır. Gölün yanında orman işletmesine ait bir tesis bulunmaktadır. Günübirlik piknik için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik masaları ve ızgara yerleri bulunmaktadır. Çevre ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi av hayvanları mevcuttur.
Akgöl'e ulaşmak için inilen 5km lik yol stabilize olup buradan da İnaltı bölgesine doğru yol devam etmektedir. Bu yol üzerinde bulunan İnaltı Mağarası ve Kanyonları safari turlar ve yürüyüşler için de müsaittir. Kış mevsiminin uzun geçtiği bölgede küçük kayak pistlerinin de yapılabileceği uygun orman içi boşluklar mevcuttur.

Bu yol üzerinde bulunan İnaltı Mağarası ve Kanyonları safari turlar ve yürüyüşler için de müsaittir. Kış mevsiminin uzun geçtiği bölgede küçük kayak pistlerinin de yapılabileceği uygun orman içi boşluklar mevcuttur.

SARIKUM GÖLÜ VE DOĞAL ALANI - SİNOP

SARIKUM GÖLÜ

- Sinop yarımadasının batısında yer alan Sarıkum Gölü, il merkezine 21 km. uzaklıktadır. Gölün uzunluğu 2 Km., genişliği 750 m. ve alanı 400 hektardır. Deniz düzeyinde olan gölün sulari kışın çoğalır, yazın azalır. Küçük akarsularla beslenen gölün fazla suları denize dökülmektedir.Sarıkum gölü ve doğal alanı Sinop çıkışında, Ayancık karayoluna saptıktan yaklaşık 10 kilometre kadar sonra levhadan sapılarak gidiliyor. Yoldan saptıktan bir iki kilometre sonra gölün güney ucuna  ulaşıyorsunuz.

Gölün özellikle batı kısımları boydan boya sazlık. göl kuzeye doğru gidildikçe küçülerek sivrileşiyor. gölde çok sayıda su kuşu, kurbağa ve su kaplumbağası var.

Göl ile denizin birleştiği noktada çok ilginç bir ekosistem gelişmiş. Burada göle ve köye adını veren sarıkum çevreyi kaplamış durumda. Gördüğünüzde inanamayacağınız biçimde çöl kumu. Öyleki bu çöl kumunda yetişen bazı bitkiler burada özenle yetiştirilmiş ve tanınmaları içinde girişte resimleriyle tanıtılıyor.