SAKARYA gölleri; sapanca, poyrazlar


Sapance ve poyrazlar  gölleri, zengin orman ve yaylaları, vadi ve kanyonları, sıcak su ve içme suyu kaynakları Sakarya’nın sahip olduğu doğal değerleridir..

- SAPANCA gölü; SAKARYA 5 Günlük Hava Tahmini 
  sakarya

Sapanca Gölü, çevre illere, özellikle de İstanbul’a yakınlığıyla, temiz havasıyla, tertemiz doğasıyla, sunduğu pek çok aktivitelerle ve çevresinde de gezilebilecek yerlerin fazlalığıyla son yıllarda pek çok kişinin tercih ettiği bir destinasyon hâline geldi. Ziyaretçileri için her mevsim huzur ve dinginlik kaynağı olan Sapanca Gölü, özellikle hafta sonları ufak kaçamaklar yapmak isteyenler için cazip bir alternatif oluşturuyor.

. Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden sıkılanlar için göl çevresindeki turistik tesisler, çeşitli konaklama alternatifleri sunuyor. Yazları göl kenarı plaj olarak da kullanılıyor, ziyaretçiler gölün serin sularında yüzerek serinleme ve su sporları yapma imkânı buluyor. Ayrıca serin havasıyla ve dağlardan akan buz gibi dereleriyle de yaz sıcaklarında bir kaçamak olanağı sunuyor. Kışları ise bembeyaz bir örtüye bürünen dağların çevrelediği gölün çevresinde doğa yürüyüşleri yapmak ve şehrin hava kirliliğinden kaçıp tertemiz havayı solumak, Sapanca Gölü’nün tercih edilmesinin sebeplerinden birkaçı.

 100’den fazla çeşit bitkiyi görebileceğiniz Sapanca, sadece bu özelliğiyle bile görülmeye değerdir. Sapanca’nın misafirlerine sunduğu derin sakinlik ve huzurda, bu bitki çeşitliliğinin de büyük rolü vardır. Kayın, gürgen, kestane, ıhlamur ve çınar gibi geniş yapraklı ağaçlar; kızılçam, karaçam, ladin ve ardıç gibi iğne yapraklı ağaçlar bu zengin floranın sadece birkaç örneği. Bu ağaçlara ek olarak irili ufaklı ve rengârenk onlarca süs bitkisi de doğanın zenginliğine katkıda bulunuyor.

 Göl çevresinde ve ilçe genelinde pek çok botanik bahçesi vardır. Bu botonik bahçeleri sayesinde Sapanca’ya gelen ziyaretçiler; doğada gördükleri ağaç ve süs bitkilerini daha yakından inceleme imkânı buluyor, aynı zamanda da istedikleri bitkileri buralardan satın alabiliyorlar.

Sapanca Gölü ve çevresi doğal bir gezi için birebir. Ama doğayla birlikte kültürel bir gezi isteyenlerin görebileceği pek çok tarihi eser de bulunuyor. Bölgede yüzyıllar boyu yaşamış medeniyetlerden kalan eserler, yörenin tarihi ve kültürel açıdan da zengin olmasını sağlamıştır. Sapanca ve çevresinde görebileceğiniz eserler arasında; Vecihi Kapısı, Rahime Sultan Camii, Hasan Fehmi Paşa Camii ve Bizans devri Lahit ve Mezar taşları vardır.

Sapanca gölüne Nasıl gidilir?

İstanbul'dan Adapazarı'na bağlı Sapanca'ya özel araçlarıyla gelecekler, TEM otoyolunu kullanabilirler. Demiryolunu tercih etmek isteyenler, Haydarpaşa’dan kalkan Adapazarı treniyle bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca özel otobüs firmalarıyla da ulaşım mümkün. İstanbul – Sapanca arası ise yaklaşık 150 km.

Sapanca gölünde Neler yapılır, nereler gezilir?

Sapanca Gölü, sakinliğinin yanı sıra spor aktiviteleri yapmak için de uygun bir yapıya sahip. Trekking bunlar arasında en kolay ve en keyiflilerinden biri. İhtiyacınız olan tek şey rahat bir çift yürüyüş ayakkabısı ve rahat kıyafetler. Zengin bitki çeşitliliğinin eşlik edeceği yürüyüşün rotası, göl çevresi de, gölü çevreleyen orman içindeki patikalar da olabilir. Her iki rotada da mükemmel bir göl manzarası ve bol oksijen sizi bekliyor olacak.

Özel araçlarıyla yolculuk yapanlar yanlarında bisikletlerini, bot ve deniz motorlarını getirebilirler. Bisikletle göl çevresinde dolaşabilir ve yakınlarda bulunan mesire yerlerine bisikletle ulaşabilirsiniz. Motor ve deniz botlarını yanında getirenler gölde keyifli geziler yapabilirler. Göl kenarında kayık ve deniz bisikleti kiralamak da eğlenceli zaman geçirmek için güzel bir seçenek.

Naturel Park Botanik mutlaka görülmesi gereken botanik bir bahçe. 7000 dönüm arsa üzerine kurulu bu botanik bahçenin amacı; zor büyüyen dekoratif bitkiler yetiştirmek ve aynı zamanda konuklarını en iyi şekilde ağırlayıp bilinçli bitki yetiştirme yöntemlerini öğretmek ve peyzaj sevgisini aşılamak. Bitkiler hakkında detaylı bitki edinirken keyifli dakikalar geçirme ve stres atma imkânı sunan Naturel Park Botanik’in bahçesi yemyeşil çimlerle kaplı. Çeşitli ağaçların ve dış mekân bitkilerinin olduğu bahçede hava koşulları elverdiği ölçüde uzun kahvaltılar, yemekler yeniliyor. İster kalabalık gruplar hâlinde isterseniz tek başınıza gelin, bu parkta keyifli zaman geçirmek hiç de zor değil. Yerlerdeki geniş minderlere uzanıp dinlenmek, ağaç direkler üzerine kurulmuş kamelyalarda çay ve kahve yudumlamak, bambu sandalyelerde kitap okumak ve ağaçların gölgelerindeki masalarda arkadaşlarla ve ailenizle keyifli yemekler yemek bu parkta yapılabilecekler arasından birkaçı.

İsteyenler iç ve dış mekân bitkileri ve hediyelik seramik süs eşyaları satın alabilir.
Çevredeki gezilip konaklanılabilecek yerleşim birimleri de bulunmakta. Bunlardan biri Sapanca’ya 8 km uzaklıktaki Maşukiye ve onun yakınlarındaki Kartepe’dir. Maşukiye de çevresi gibi zengin bir doğaya sahiptir. Yeşilin bütün tonlarını görüp, çağlayan ve şelalerin sesiyle huzur bulacağınız yürüyüşler yapabilirsiniz. Dağ turizmi için elverişli olan Kartepe, Maşukiye’ye sadece 17 km uzaklıktadır. Son zamanlarda özellikle kar turizminde İstanbul’a yakınlığıyla tercih edilen bir merkez hâline gelen Kartepe, kayak merkezleri ve turistik tesisleriyle ziyaretçilerinin hoş vakit geçirmesi sağlıyor.

- ACARLAR longozunu ( içi ormanla kaplı göl)
sapanca gölü;


Poyrazlar gölü

İstanbul, Kocaeli, Adapazarı’ndan gelenler için yakın yer diyebileceğimiz Poyrazlar Gölü; dünyadaki cennetlerden biri. Gölde süzülen kuğular ve nilüfer çiçekleri, huzur ve dinginlik için mükemmel bir ortam yaratıyor.

Poyrazlar Gölü, küçük ölçekli haritalarda yer almadığından, genel olarak yalnızca yakın çevredekilerin haberdar olduğu bir yerdir. İsmini, bölgede yoğun olan poyraz rüzgârlarından almıştır. Yazları serin bir hava arayanlar, ilkbaharda rengârenk çiçekler ve kuzular görmek isteyenler, kış aylarında gölün etrafındaki kar manzarası ve sonbaharda yine renk cümbüşünü görmek isteyenler için eşsiz bir yer. Poyrazlar Gölü, kısaca her mevsim gidilebilecek, oldukça sâkin bir alandır.

Adapazarı –Poyrazlar arası 5 km’ dir. Poyrazlar Gölü, Teke Gölü olarak da biliniyor. Bu göl Sakarya Irmağı’nın yatağından oluşmuş birinci derece sit alanıdır. Sakarya Irmağı fazla su aldığında Kapaklı Barajı’ndan göle ulaşıyor. Göl, yer altı suları ve Sakarya Irmağı’nın sularıyla da besleniyor.

Poyrazlar, yalnızca piknik yapmak ve kafa dinlemek isteyenlerin yeri değil, aynı zamanda göçmen kuşlar da bu gölün müdavimlerindendir. Poyrazlar Gölü’nde 154 kuş türü olduğu biliniyor. Gölün özellikle doğu kısmında balıkçıl kuşlar koloni olarak yaşıyor. 154 kuş türünden 65’i yerli, 47’si yalnızca yaz aylarında geliyor, 36’sı da kış göçmeni türündeki kuşlar


Poyrazlar Gölü’nde aynı zamanda bir kumsal da bulunmaktadır ve en derin yeri 12 metredir, ancak yüzmek kesinlikle yasaktır. Çünkü gölün dibi bataklıktır. Ama isteyenler kendi şişme botlarını getirip gölde güneşlenebiliyor. Ayrıca gölün kuzey ve güneyinde bulunan iki iskeleden deniz bisikletlerine binmek mümkündür. İster suda ister karada bisiklete binebilirsiniz. Burası, bisiklet ve motosiklet sürücüleri için doğayla baş başa kalınabilen kusursuz bir parkur. Bazı hafta sonları motosiklet yarışları yapılıyor. Ama egzozları çok gürültü çıkaran mobilet türü araçların alana girişlerine izin verilmemektedir.


Poyrazlar Gölü'nde milli park alanı içinde büfe haricinde, seyyar araçlarla pamuk helva, elma şekeri türü yiyecek satanlara da rastlanmaktadır. Buna Pazar günü ızgara köfte yapan araçlar da ekleniyor. Izgarada pişirilen köftelerin ekmeği bu köfteye ıslama adını veriyor. İsterseniz gölde balık tutmanız da mümkün. Av yasağı olan günlerin dışında balık tutulabiliyor.


Poyrazlar Gölü’nde mevcut konaklama alternatifi bulunmamaktadır. Ziyaretçiler genel olarak günübirlik gelir. Daha çok piknik alanı olarak kullanılan bu yer, turizme yeni yeni açılmaya başlamıştır. İsterseniz çadırınızı getirip Sakarya İzci Parkı’nda kamp yapabilirsiniz. (Kamp alanına 3 km uzaklıkta 1 sağlık ocağı, 14 km mesafede 2 tam teşekküllü devlet hastanesi, 1 çocuk hastanesi, 1 trafik ve ilkyardım hastanesinin yanı sıra 4 tam teşekküllü özel hastane tarafından da acil sağlık hizmeti verilmektedir. Milli park bölgesinin genel asayişinden jandarma sorumludur.) Ayrıca yöreye yakın olan Karasu sahilindeki tesislerde konaklama imkânı bulunmaktadır. Onun haricinde Sapanca, Maşukiye tercih edilebilir