RİZE 

RİZE OVİT YEDİGÖLLER RİZE 5 Günlük Hava Tahmini 
  rize hava durumu
OVİT YEDİGÖLLER

Ovit Yedigöller – Karadeniz’de gideceğiniz kötü yol koşullarından sonra size verilen bir mükafat gibi.

Ancak Yedigöllere gelmeden önce yolunuzun üzerinde uğramanız gereken bir göl daha var. Ovit Dağbaşı Gölü, Rize-İkizdere’den İspir’e doğru devam ederseniz Ovit Geçidi tabelasını göreceksiniz. Biraz devam ederseniz sağ tarafınızda bir bina yıkıntısı ve Ekşioğulları yazan büyük bir tabela daha göreceksiniz. Bu noktada aracınızı park edip 25 dakika kadar yürürseniz dağların arasında saklı kalmış olan Ovit Dağbaşı Gölüne ulaşırsınız. Bu göle yürüyerek ulaşım hiç zor değil tırmanma veya zorlu bir yürüyüş gerektirmiyor.

Bu gölden sonra Ovit Yedigöller için asfalt yoldan bir kaç km daha gittikten sonra Mor Yayla ve Yedigöller tabelasını göreceksiniz. İşte macera buradan sonra başlıyor. Tek arabanın geçebileceği dar tozlu ve bir yanı uçurum olan yoldan ilerlemeye başlıyorsunuz. Önünüzde yemyeşil alanların bitiminde dağlar ve sessizlik içinde ip gibi uzanıp giden incecik muhteşem dağ yolu insanı mest ediyor. Önce küçük bir yaylaya ardından 30-35 dakika sonra Mor Yayla’ya ulaşıyorsunuz. Mor Yayla ilginç bir yayla. Yaylanın girişinde Etnografya Müzesi tabelası ve hemen arkasındaki müze binasını görünce şaşırıp kalıyorsunuz
Müzenin duvarında yedigöller 13 km tabelasını göreceksiniz. Dik, virajlı, tozlu yola birde uçurumlar ekleniyor. Virajı alırken aracınızı biraz kaçırırsanız aşağıdasınız. Arabayla oldukça zor bir tırmanış sizi bekliyor. Neyse 45 dakika gibi bir süre sonunda yolun sonuna geliyorsunuz ve hiçbirşey gözükmüyor. Arabadan inip uçurumdan aşağı baktığınızda sizde bizim gibi kendinizi tutamayıp bir çığlık atacaksınız. Özgürsünüz dağların tepesindesiniz ve altınızda yeşilliklerin içinde biri kurumuş 7 tane irili uafaklı göl var ve tepenizde bulutlar. Bulunduğunuz noktanın yüksekliği yaklaşık 3200 metre göller ise 3100 metredeler. Sarp bir patikadan aşağı inip gölleri yakından görebilirsiniz ancak aşağıya iniş oldukça tehlikeli, risk almak istemezseniz tepelerde dolaşıp yukarıdan göllerin fotoğraflarını çekebilirisiniz.

 deniz gölü Büyük Deniz Gölü

Kaçkarlarda bulunan Büyük Deniz Gölü doğa harikası bir buzul gölüdür.
Kaçkar Dağında bulunan Büyük Deniz Gölü 3400 metrede yükseklikte bulunmaktadır. Büyük Deniz Gölü 60 metre derinliği ve yaklaşık 200 metrelik çapıyla ismini fazlasıyla hak ediyor.Yerel halk tarafından Derin Göl olarakta adlandırılır.
Kaçkarlar'ın, Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi sınırlarında bulunan Göle ulaşım en kolay şekilde Rize-Pazar-Çamlıhemşin-Ayder Yaylası üzerinden sağlanmaktadır.
Göle düzenlenecek treking, size masal diyarlarında yaşıyormuşcasına güzel köy ve doğa manzaraları sunacaktır.


kapılı göller Kapılı Göller

Verneçik Dağı, 3 bin 711 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek sekizinci dağıdır. Kaçkar Dağı’ndan sonra Doğu Karadeniz Dağları üzerindeki en yüksek zirvedir.Dağa çıkış için kullanılan kamp alanı, genellikle Kapılı Göller bölgesidir. Kapalı Göller, Verçenik Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Kapılı Göller bölgesinde üç büyük göl ve yemyeşil çayırlık bir alan bulunmaktadır. Burası doğal bir kamp alanıdır ve dağcıların sıklıkla tercih ettiği bir bölgedir.

Kapılı Göller, ismini Rize-Erzurum arasındaki geçişlerden almış. Dağlarda geçit veren yerlere Rize tarafında “kapı” deniyor.  Birbirine bağlanmış 2 göl ve bunları eteğinde barındıran kara piramit Verçenik, birbirini tamamlayan birer doğal mucize gibi. Hemşin Gediği mevkiine ilerlerken aradaki düzlüklerde iki göl daha var. Bu muhteşem gölleri görmek için sabah erkenden araçla Çat’tan yola çıkarak akşama geri dönmek mümkün. Çat’ta konaklamak için uygun pansiyon bulunabiliyor. Zamanı olanlar 2900 metre rakıma sahip bu göllerin kenarında bir gece bile olsa konaklayabilir. Otomobilin son ulaştığı nokta olan Verçenik Yaylası’ndan 2-3 saatlik bir yürüyüşle Kapılı Göller’e ulaşmak mümkün. Patikalar çok belirgin ve eğim yürümek için çok müsait. Kapılı Göller’in sıcaklığı civardaki diğer göllere oranla yüzmek için daha uygun.

Kapılı Göller, Çamlıhemşin ilçe merkezine 51, 2618 metre yükseklikteki Verçenik yaylasına ise 3 kilometre mesafede.

göleteği gölü GÖLETEĞİ GÖLÜ

Rize Ardeşen' de yer alan 2460 metre yükseklikteki bu göle, Dereyayla’dan kolay yürünebilen bir patikayla ulaşılabilmektedir.  Kıyısında eski yayla evlerinin yer aldığı göl, yöre halkı tarafından Kelömer’in Gölü olarak anılıyor. Altıparmak Dağları’nın gölgelendirdiği göl yüzeyi, özellikle sabah saatlerinde müthiş yansımalar yaratıyor. Gölden çıkan sular şelale oluşturarak aşağıdaki dere yatağına süzülüyor.Gölün hemen üstünde Küçük Göleteği ve Samlı Gölü bulunuyor. Kendine güvenen deneyimli yürüyüşseverler Göleteği, Küçük Göleteği, Ortasırtsol (Parağ) ve Ortasırtsağ göllerinden oluşan oldukça zorlu 10 kilometrelik bir aktiviteyi deneyebilir.

  Tatos Gölleri (Sulak Göller)

Tatos Dağları’nın eteğindeki bir çanakta bulunan ve birbirine bağlanan bu üç göl, Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın en güzel gölleri arasında. Göllerin kenarı yaz aylarında sürekli çiçeklerle kaplı. Çat’ta konaklayarak otomobille Verçenik Yaylası’na gidildikten sonra, bu kez soldaki yamaçtan yürünüp 3 saatlik bir süre içinde göllere varmak mümkün. Bu yürüyüş sırasında en zor etap, yokuşun başlangıç kısımları. Yaklaşık bir saat sonra patikanın eğimi azalıyor. Göle giderken yol üzerinde bulunan Mocar Gölü de bir başka doğa harikası. Mocar Gölü’nden yaklaşık yarım saatlik mesafedeki aşıda vardığınızda hemen aşağıda Tatos Gölleri’ni göreceksiniz. Bu göller de yaklaşık 2900 metre rakıma sahip.


  Çeymakçur Gölleri

Çeymakçur Gölleri, Kaçkar Dağları’nın uzak ara en çok ziyaretçiye sahip gölleri. Ayder Yaylası’nda konaklayan onlarca kişi her gün Çeymakçur Gölleri’ne yürüyüş yapıyor. Bu göller aynı zamanda klasik Kaçkar geçişinin yapıldığı rota üzerinde. Göllerden Kındevul Tepe’nin olağanüstü bir görüntüsü var. Otomobille Çeymakçur Yaylası’na kadar gidildikten sonra yaklaşık 2-3 saatlik bir yürüyüşle göllere ulaşmak mümkün. Yaklaşık 2900 metrelik rakıma sahip göllere Yukarı Kavrun Yaylası’ndan da gidilebiliyor. Yukarı Çeymakçur Yaylası’ndan itibaren patikanın eğimi dikleşiyor. İlk olarak karşınıza Karadeniz Gölü çıkacak. Burada yüzme molası verip geri dönebilir veya diğer göllere de gidebilirsiniz.

çayhan kafe dedeman otel rize ağaran şelalesi pokut yaylası
Rize Restoranlar Rize Konaklama/Otel Rize Şelaleler Rize Yaylaları


Rize ovit yaylası yedi göller