Anzer Yaylası (Ballıköy)

 Anzer Balıyla Dünyada ün salmış yaylamızdır. Diğer adı Ballıköy dür.

Çiçek çeşitliliği ve güzelliği ile diğer ballardan ayrılan Anzer Balı şifalı kabul edilmektedir.

Rakım : 2280 m
İle Uzaklık : 80 Km (Rize )
İlçeye uzaklık:  35 Km ( İkizdere )

Otel,Elektrik, su, Telefon , WC. gibi altyapıya sahip

Batısında Üzengili, Demirkapı, kuzeyinde Eskice, Çataltepe, Çiçekli, doğusunda Kumaşkaya, güneyinde Yazyurdu, Yoncalı köyleriyle çevrilidir.  Anzer(Ballıköy) köyünde, bugün sadece yaz aylarında yaylacılık amaçlı, konaklama yapılmaktadır.

Aşağı Anzer (yeni adı Çiçekli) dört mahalleden (Zanetli, Köseli, Pasaratlı ve Buzlağan) oluşmaktadır. Anzer yaylasını oluşturan Anzer vadisinin uzunluğu 17 km, genişliği ise 4 km dir. Ballıköy köy merkezi, vadinin merkezini oluşturmaktadır.

Bir çok hastalığa şifa  olduğuna inanılan balıyla meşhur  Anzer yaylasında yoğun sis yüzünden arıların yaylaya çıkabileceği güneşli gün sayısı sınırlı olmakta bu yüzden bal üretimi az, üretilen balın fiyatıda son derece pahalı olmaktadır.


Anzer Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi trekking, yamaç paraşütü, heliski, jeep safari, foto safari ve  dağcılık gibi bir çok turizm aktivitesinin gerçekleştirilebilmesi için elverişli imkanlara sahiptir. Ayrıca  bir taraftan Çoruh Nehri  diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine yakınlığı ile gezi tutkunlarına alternatif  olanağı sağlar.

İkizdere-Anzer, yaylalarının doğal güzelliği, otantik özellikleri, çok sayıda endemik türde çiçeğe  ev sahipliği yapan zengin flora ve fauna yapısı,  irili ufaklı birçok buzul gölüyle görülmeye değer yerlerdendir. Yükse irtifa nedeni ile yaylalarda ağaç yoktur.

Anzer Bal Ve Turizm Festivali

anzer yaylası
Anzer Yaylası

TARİH: Ağustos ayının ilk haftası
Düzenleyen Kuruluş:  İkizdere Kaymakamlığı

ANZER BALI: Osmanlı döneminde dahi saraya yüksek kaliteli balın temin merkezi olan Anzer, Cumhuriyet döneminde de bir çok batılı araştırmacının dikkatini çekmiştir. Bir çok yerli ve yabancı üniversiteden gelen araştırmacı Anzer Florası,  Balı ve polenini incelemiştir.

- İklim geçiş noktası olan Anzer'de 2000 civarında çiçekçeşidi bulunmaktadır.
- Sahtecilik olaylarının önüne geçilmesi amacı ile Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuş olup 176 ortağı ile marka tescilli ve Gıda üretim izin belgeleri ile faaliyet göstermektedir. Başka herhangi bir yerde bayii, distribütör ve temsilciliği bulunmamaktadır.
- Anzer'de bal üretimi 2280 m yükseklikte, melezleşmemiş saf Kafkas ırkı arılarla yapılmaktadır.
- Bal üretimi iklimsel şartlara uygun olarak 15 Haziran- 15 Ağustos tarihleri arasında yapılmaktadır. Üyeler tarafından Ağustos ayı sonunda sağımı yapılan ballar kooperatife teslim edilir. Her üreticinin balından 250 gr numüne alınır. Çelik kasalara kapatılıp mührlenen bu numüneler Hacettepe üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümüne gönderilir.
- Hacettepe ünv. tarafından Anzer bal florasına uygunluk, polen sayısı, rutubet miktarı gibi Anzer balının belirleyici özelliklerine göre tahlil edilir.
- Anzer balına uygun nitelik taşıyan ballar, kooperatif yönetim kurulu ve gıda mühendisleri eşliğinde 250 gr, 500 gr, 1 kg lık şişelere dolumu yapılıp mühürlenerek satışa sunulur.

Resmi web sitesi : www.anzer.com.tr      Telefon : 0(464) 214 93 60


Anzer Yaylası ULAŞIM :
Rize'nin İyidere ilçesi İyidere Köprü mevkiinden yukarıya doğru devam eden Rize - Erzurum karayolunun Dereköy (Yukarı Velkü) yol ayrımında bulunan sağlık ocağının önünden sağa doğru ilerleyen yoldan ulaşılabilir.