Titikaka gölü, Güney Amerika


- Titikaka gölü,

Güney Amerika kıtasının en büyük tatlı su gölüdür. Batı kıyısı Peru ya doğu kısmı ise Bolivya ya aittir. Deniz seviyesinden 3810 m yükseklikte ve yüzölçümü 8288 km karedir. 195 km uzunluğa, 65 genişliğe sahiptir.


Bolivya tarafında yer alan ve İnka kültürüne ait unsurların yer aldığı Güneş adası ( isla del sol) ve Ay adası (isla de la luna ) yöre halkı tarafından kutsal sayılır.  Bu adalarda İnka lardan kalma kalıntılar ve geleneksel köy evleri bulunmaktadır. Peru ve Bolivya arasında göl üzerinden ticari taşımacılık yapılır.

Titikaka gölü halkı; yöreye özgü "totora" adlı bitkileri örerek oluşturdukları "üzen adacıklar" yeryüzünün insan yapımı adaları olarak tektir. üzerlerinde küçük kulübeler bulunan bu adacıklarda yaşayan yerli topluluklarına "Uros" denilmektedir. Geleneksel yaşam biçimlerini koruyan Uros lar bu kulübelerde yaşarlar ve karaya yerleşmeyi kabul etmezler.

Yabacılardan kaçtıkları için çok sonradan keşfedilen Taquile adası halkı; erkeklerinin örgü örmesi ile tanınır. bu yüzden buraya " örgü ören erkekler adası" da denir.View Larger Map-Büyült 
 
Titikaka gölü, Güney Amerika, Peru ve Bolivya arası