Ohrid, Makedonya gezilecek yerler, şehir rehberi

T.C.
MAKEDONYA BÜYÜKELÇİLİĞİPosta adresi:
Ul. Slavej Planina -BB
1000 Skopje
Rebublic of Macedonia


Telefon:
+389 (2) 310 4710

Faks:
+389 (2) 311 7024

http://uskup.be.mfa.gov.tr/default.aspx

E-posta:
embassy.skopje@mfa.gov.tr

 

 

Ohrid Şehri ve Gölü

Unesco’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, Ohrid gölü ve şehri. Ohrid Gölü, Makedonya'da bulunmaktadır. Gölün kıyısında bizim Bodrum’un Gümüşlük beldesindeki gibi sıra sıra lokantalar var..
Gölün alabalığı çok popüler.. Farkı fiyatların inanılmaz ucuz olması.. Denizden 700 m yükseklikte bulunan Ohrid gölünün derinliği 286 m dir. Dünyanın en berrak suyuna sahip ilk 4 gölünden biridir. 30 kilometre genişliğe ve 14.5 km uzunluğa sahip Ohrid gölü kenarındaki Ohrid kenti yaklaşık 60.000 kişilik bir nüfüsa sahiptir. Türk turistlerden vize istenmiyor.
Şehir, gölün etrafına hilal gibi yayılmış.. Ardında kalan tepelerin yamaçlarından başlayarak kıyıya ulaşan evlerin çoğu tarihi ve yiher biri
Osmanlı mimarisinin bir yadigârı.

Balkan gölleri arasında en derin ve en eski gölü özelliğini de taşımaktadır. Ohrid Gölü Balkanlardaki Kudüs olarak da bilinmekle birlikte yapıtlarıyla sizi kendine hayran bırakacak. Her sene ağustos aylarında Ohrid Gölü Yaz Festivali düzenlenmektedir.

Burayı ziyaret etmek için ağustos ayını seçerseniz festivale dahil olup, farklı bir ülkede geçireceğiniz farklı saatlere eğlenceli anlar da eklemiş olursunuz. Bizans döneminde yapılan St. Sophia Kilisesi, St. Bogoridica Perivlepta Kilisesi ile gezi rotanızı başlatabilirsiniz. Aynı zamanda Galicika Milli Parkı, yürüş yapmanız için güzel bir alternatif olacaktır. Ohrid Gölü, çekici manzarası ve tarihi yapılarıyla tatilden almanız gereken her tadı sunacak.

Ohrid çok ucuz bir şehir. hediyelik eşyaları buradan almanızı öneririz.
Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan 9.yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anitı Ohri Müzesi, Aya Sofya kilisesi: İçindeki freskler gerçekten görülmeye değer, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabedlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğiniz yerlerden bazıları. En az beş altı asırlık bir çınar .Bu tarihi çınarın gövdesinin etrafı on sekiz metre..

 Ohrid gölünün batı kıyısı yönünde ilerleyip, göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga’yı gezeblirsiniz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirde, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hünsü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğiniz yerler. her yıl düzenlenen uluslararası şiir akşamları etkinliği ile dikkat çeken bir Makedon şehri. 1974 yılında yapılan yarışmayı Fazıl Hüsnü Dağlarca kazanmış, bugün bile ismi burada anılmakta. Makedonya’nın en turistik şehri olan Ohri, başkent Üsküp’e batı yolundan gidildiğinde 168 kilometre uzaklıkta.. Yolun üçte biri otoban. Ayrıca Manastır Şehri Görülmeye değer güzel Makedonya Şehirlerinden biri.ŞENLİKLER
ohrid gölü
Ohrid Gölü :
Balkan gölleri arasında en derin ve en eski gölü özelliğini de taşımaktadır. Ohrid Gölü Balkanlardaki Kudüs olarak da bilinmekle birlikte yapıtlarıyla sizi kendine hayran bırakacak. Her sene ağustos aylarında Ohrid Gölü Yaz Festivali düzenlenmektedir.


Makedonya; Ohrid( Ohri ) gölü, Ohrid Şehri