Muğla Gezilecek Yerler

muğla
Bodrum

MUĞLA

 Muğla,  Ege Bölgesi’nde, topraklarının çok az bir kısmı Akdeniz Bölgesi içinde yer alan,  Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi yazlık tatil yerleri ile ünlüdür.

Muğla'da gezilecek yerler;

Muğla ve Yakın Çevresi Gezi Rehberi

- Ormancı Türküsü’ne konu olan Belen Kahvesini ziyaret etmelisiniz.
-Yatağan İlçesinde bulunan, Yasak aşkın kenti “ Antik Stratonikeia” yı ziyaret edebilirsiniz.
-Muğla Köftesini tatmalısınız. 

muğla akyaka kitesurf   Akyaka

Muğlâ'ya 25 km uzaklıktaki Akyaka’da balık yiyip, Kitesurf yapabilirsiniz. Sörf tahtası üzerinde, bele bağlı bir uçurtma aracılığıyla yapılan bir su sporu kite surf. Dünyada kite surf yapmak için en uygun 3 yerden biri Muğla’nın Akyaka Beldesi. Akyaka’nın 3 km.lik sığ ve kumluk sahili yılın altı ayı denizden sahile doğru esen sabit rüzgârıyla bu sporun sevdalılarına dünya standartlarında koşullar sunmaktadır.

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka Gökova körfezi ve kamp alanları ile adeta bir cennet görünümünde. Ayrıca Akyaka Cittaslow (Yavaş/Sakin Kent) Olma yolunda. (Küçük bir kasaba düşleyin; doğası bozulmamış, dev marketlerde bir ekmek alabilmek için kuyrukta bekleyen insanlar yok, korna sesleriyle uyanmıyorsunuz. Hayatınız koşuşturarak geçmiyor. Yediğiniz içtiğiniz her şey yaşadığınız yörenin doğal ortamında sağlıklı bir şekilde yetiştiriliyor. )

muğla saburhane meydanı  SABURHANE MEYDANI

Muğla 400’ e yakın tescilli evi 170’e yakın sivil mimarlık örneği yapısı, 100’e yakın sokağı, eski hanları, şadırvanları arastası, meydanları ve camileriyle örnek bir Kentsel Sit alanıdır.
Saburhane Meydanı özgün mimari karakterin coğrafyayla uyumlu şekillendiği, Türk-Rum yada Müslüman-Hıristiyan olmak üzere iki farklı kültürün bir arda yaşadığı tipik bir yerleşmedir. Evlerin bacaları dikkatinizi çekecek. Kiremitten şapkalı bacalar Muğla evlerinin simgesi sayılır. Evler iki katlı ve çoğunlukla küçük bir avluya sahiptir.

karabağlar yaylası  KARABAĞLAR YAYLASI

Koruma altına alınan Karabağlar Yaylası, Muğla şehir merkezine 3 km uzaklıktadır.  Soğuk suları,  çınarları, meyve ağaçları ile sıcak günlerin klima merkezidir.
Süpüroğlu mahallesindeki lokantalarda nefis “kuyu büryanı” sunulmaktadır.
Karabağlar Yayla Kahveleri ise;  içinde bakkalı, mescidi, lokantası, fırını, kasabı, demircisi, berberi, tandırı, su kuyusu vb. unsurlarıyla bilindik kahve algılayışının aksine birer kültür, eğitim ve ticaret merkezi olarak yer almış yapılardır. Adı geçen kahvelerden Süpüroğlu ve Keyfoturağı (Belediye bünyesinde) birer dinlenme yeri ve restoran olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
Muğla çevresinde Karabağlar dışında başka gezi ve piknik alanları da var.

 Kızıldağ yamacında, çam ormanı içindeki Kızıldağ piknik alanı, Muğla-Denizli yolunun 18. km’sindeki Yaraş Piknik yeri ilk elde sayılabilecekler arasında.

yağcılar iş hanı   ARASTA

 Kent merkezinde Valiliğe yakın konumda bulunan Arasta;  Semercisiyle, ayakkabıcısıyla, esnaf lokantalarıyla,nalburlarıyla,  meydandaki şadırvanıyla sizi geçmişe götürecektir.Çarşıdan hediyelik eşya ve Muğla dokumaları satın alabilirsiniz. Arasta’da dolaşırken tarihi Saatli Kule çarpacak gözünüze.

 Ekşili döş dolması, keşkek gibi yöresel yemekleri denemelisiniz. Yemekten sonra  yöreye has Tahin helvasını tadabilirsiniz.

"Tarihi Muğla Evleri"nin en güzel örnekleri, Arastanın  yukarısındaki  Saburhane’dedir. Osmanlı yapısı Yarım han, Yağcılar hanı ve Konakaltı hanları görülmeye değer. Restore edilerek bugün de kullanılan Yağcılar Hanı ticari bir merkez ve avlusundaki çınar ağacının gölgesinde bir dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır.

muğla müzesi MUĞLA MÜZESİ

Adliye’nin arkasındaki eski cezaevi binasındadır. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu bahçeden geçilerek giriliyor. Müze kapalı alanında da sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bölümü Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir.
 5-9 milyon yıl önce yaşamış hayvan ve bitkilere ait fosillerin sergilendiği Turolian Parkı Doğa Tarihi Bölümü müzenin en ilginç bölümüdür.

Muğla’nın çeşitli yörelerinden giyim kuşam ve kullanım eşyalarının sergilendiği etnograya bölümü de ziyarete edilebilir.

Muğla özbekler evi ÖZBEKLER EVİ

 Geleneksel Muğla evlerinden biri olan, Hacı Hamzalar ve Ali Rıza Özbek evi olarak bilinen yapı, yaklaşık 225 senelik bir geçmişe sahiptir.
1987 yılında Muğla Mimarlar Odasınca en iyi korunan ve yaşatılan ev ödülü verilmiştir.

hacı kadı zade konağı HACIKADI EVİ

“Hacıkadı Evi” olarak bilinen evin yapım tarihi 1875-1880 yılları arası olup günümüzden 130 yıl öncesine dayanıyor.

Fethiye

Fethiye ölüdeniz
Ölüdeniz

 Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve antik tiyatrosu bütün görkemiyle Fethiye’yi süslüyor. Fethiye’nin simgesi olarak kabul edilen Amintas Kaya  Mezarları,   muhteşem görüntüsüyle göze çarpıyor.Telmessos antik tiyatrosu  iskelenin yanında, Fethiye kent merkezinde bulunuyor.Günlük Tekne turlarına katılabilirsiniz.

ÇALIŞ : Fethiye ilçe merkezinden 5 km uzaklıktaki Çalış Plajı, yörenin en önemli konaklama ve eğlence merkezlerinden birisidir. Kilometrelerce uzanan kumsalı, pırıl pırıl denizi ve hemen karşısında, Fethiye Limanının giriş kapısı sayılabilecek Şövalye Adası yer alır.

FETHİYE GEZİLECEK YERLER

ölüdeniz    Ölüdeniz

Ölüdeniz, 3 km’lik bir kumsala sahip bulunmaktadır. Ölüdeniz’de, açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşil ile iç içe girdiği bir renk spektrumu vardır.
Fethiye’ye 14 km mesafedeki Ölüdeniz içerisinde kalınabilecek birçok otel ve pansiyon mevcuttur. Kayaköy'den Ölüdeniz'e yürüyüş yapabilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü ile atlayıp ayrı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

kelebekler vadisi   Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’den 5-7 km. uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m. yükseklikte dağlarla çevrili bu ilginç kanyon, adını Temmuz-Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden almıştır. Yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti olan koya ulaşım, Ölüdeniz’den teknelerle sağlanmaktadır. Dünya gezginlerinin buluşma yeri olan vadide çadırlı kamp alanı, restoran, bar, ruf, duş, kabin vb. olanaklar sunulmaktadır.

Kabak Koyu   Kabak Koyu

Ölüdeniz’in 16 km doğusunda bulunan bu vadiye, ancak Faralya Köyü’nün Kabak Mahallesi’nden yapılan yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ya da kısa bir traktör yolculuğu sonrası varabiliyorsunuz. Seçiminizi yürüyüşten yana kullanırsanız, size olağanüstü bir doğa manzarası eşlik ediyor yolculuk boyunca. Bir koy düşünün; Sessiz, sakin bir tatil düşleyenler için doğanın tüm cömertliğini sergilediği bir koy, Likya yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu’dur.

muğla saklıkent   Saklıkent

Akdağ eteklerinde, gözlerden ırak, güneşten uzak, serin sularla kaplı bir kanyon Saklıkent.  18 km uzunluğunda, ortalama 200 metre yükseklikteki bu kanyonun genişliği; kimi zaman o kadar azalıyor ki, gökyüzünü görmeniz zorlaşıyor. Müthiş bir vadide ayaklarınız altından  akan berrak suları izlerken ;başınızı havaya kaldırdığınızda göreceğiniz müthiş manzaranın büyüsüne kapılacak; yorgunluğunuzu yer sofralarında yiyeceğiniz güzel yemeklerle atacaksınız.Milli Park olan Saklıkent;  yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir yer.

Fethiye Kayaköy  Kayaköy

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.MÖ 3000'li yıllara uzanan geçmişi ve antik dönemlerde "Karmylassos" olarak bilinen Kayaköy, Muğla'nın Fethiye ilçesine 8 kilometre mesafede, Kayaköy Ören yeri, yüzlerce yıllık ortak geçmişin, kültür çeşitliliği ve zenginliğinin izlerini taşımakta. Kayaköy, 1. derece kentsel ve arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Kayaköy'de gezilip görülecek yerler arasında büyük ve küçük kilise ile on dört şapel bulunmaktadır. Ayrıca küçük kilise yanında bir çömlek atölyesi (Çömlekhane) vardır. Küçük kilise yolundan yalnızca deniz veya yürüyerek ulaşımın mümkün olduğu Soğuk Su koyuna yaklaşık kırk dakikada gidilebilir.Kayaköy'de yemek yeme alternatifleriniz bulunmaktadır.

Fethiye Günlük Koyu Günlük Koyu

Günlüklü Koyu, Fethiye merkeze 17 km , Göcek kasabasına 10 km uzaklıktadır.
Günlük koyu, orman, deniz, doğa ve yeşili sevenlerlerle birlikte çok sayıda plaj ve çok sayıda tesis barındırması nedeniyle turistlerin ilgi odağı olmakta. Buda Günlük koyunu çevredeki en canlı ve en eğlence dolu koylarından biri yapmaktadır. Dalaman'a  yakın olması nedeniyle Dalaman'da konaklayanlar içinde  tercih nedeni. Yaz aylarında Tekne turu imkanı mevcut. Günlük ormanında kamp alanı bulunuyor. Çadır veya karavan turizmi için uygun bir yer. Kampçılar için su, elektrik gibi temel ihtiyaçları sunuluyor.
Fethiye’nin en gözde plajlarından biri olan Katrancı Plajı’da Günlük Koyu’na yakın mesafede.

KÖYCEĞİZ

Köyceğiz

 Muğla - Fethiye yolu üzerindeki Köyceğiz Gölü kenarına kurulmuş Köyceğiz ve çevresi tarihsel zenginliğe sahiptir. Denizin, güzel kumsalların, çok güzel bir gölün, doğal ve tarihi zenginliğin hepsini bir arada görebileceğiniz yerin adı Köyceğiz’dir.

Göl kenarı yürüyüş için düzenlenmiştir.  Sığla ormanının bulunduğu kumsal belediye tarafından plaj yapılmıştır. Plaj tesisleri, yiyecek içecek üniteleri, soyunma ve duş kabinleri bulunur.

Köyceğiz şehir merkezi, her mevsim hareketli  bir meydana açılan temiz ve düzenli sokaklardan oluşur. Akşam karanlığıyla birlikte kıyıdaki ve meydana açılan sokaklardaki lokantalar, barlar canlanır. Yaz aylarında Köyceğiz'de taze portakal suyunu mutlaka içmelisiniz.

DALYAN

dalyan iztuzu plajı
İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı  Dalyan beldesi yakınlarında bulunur. 5,5 km uzunluğa sahip altın sarısı kumları ile eşsiz bir plajdır. İztuzu Plajı, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Plaja, Caretta caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)'da denilmektedir. Açıklarına doğru gitseniz dahi derinleşmediğinden Çocuklar ve Yüzme bilmeyenler rahatça plajda yüzebilirler.

Ayrıca Dalyanda Tekne turu yaparak doğayı ve eşsiz kıyıları gezip görebilirsiniz.

DALAMAN Gezilecek Yerler

Sari germe  plajı
Sarı Germe Plajı

H.Limanı bulnunan Dalaman ilçe merkezi, denize 10 km. uzaklıktadır. Mavinin birçok tonunu barındıran denizi ve  yeşilliklerle kaplı ormanlarıyla , Türkiye’nin en uzun kumsalı, Patara Antik Kenti ve 4 mevsim bulabileceğiniz meşhur portakalıyla  ziyaretçilerini beklemekte. Ayrıca spora meraklıysanız Dalaman Çay'ında rating keyfi sizi bekliyor.

Gökgemile Koyu : Tarihi kalıntıları ziyaret edip, yemek yeyip, deniz keyfi yaşayabileceğiniz sakin bir koy .

Sarıgerme Plajı
Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı Dalaman’a 13 km mesafede. Hoş bir manzara ve deniz etrafındaki çam ormanları ile çok güzel bir dinlenme ortamı olan plaj yaklaşık 7 km uzunluğunda. Sarı renkli ve ince kumlu Plaj çevresinde restoranlar da mevcut.

Sarsıla Koyu
Dalaman'a 12 km mesafededir. Huzurlu ve  romantik bir koy olan Sarsıla, çam ağaçlarıyla çevrili bir koy. Sarsıla Koyu’nda butik tesisler inşa edilmiş.

Kapıdağ Yarımadası
Adalarla kaplı Meşhur Kapıdağ Yarımadası'nda doğa harikası koyları görebilir,   bu yarımada da dağınık bir rotaya sahip olan Karya(Krya), Lissai ve Lydai Antik Kentlerini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Dalaman arası kara yoluyla 825 km. kadar.
Ankara Dalaman arası araçla 640 km.
İzmir – Dalaman arası kara yoluyla sadece 300 km.MARMARİS Gezilecek Yerler

marmaris

 Marmaris Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden birisidir. Muhteşem deniz manzarası ile Marmaris Marina civarındaki cafe ve restoranlarda zengin menüler eşliğinde akşam yemeklerinin tadı bir başkadır. Marmaris 'te  Her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür. Yüzlerce lokanta, cafe, eğlence yeri mevcuttur. Sedir Adası(Kleopatra Adası) Marmarisle bütünleşmiş bir yer.  Efsanelere  göre Kleopatra buranın kumlarını Kuzey Afrika'dan getirmiş ve bu sularda yüzmüş.

Marmariste;
- Eski Çarşı(Bedesten)'ya giderek  hediyelik eşya yada  yöresel ürünlerden olan çam balı, turunç reçeli, Harnup pekmezi alabilirsiniz.
- Marmaris Kalesi , Marmaris Müzesini yada Hafsa Sultan Kervansarayı'nı ziyaret edebilir,
- Günlük tekne turu ile eşsiz koyları ziyaret edebilirsiniz. Başlıcaları Selimiye koyu, Hisarönü,  Abdi Reis, Bördübet, Kumlubük ve Boncuk Koyudur.
- Bozburun köyünü ziyaret etmelisiniz, Müthiş güzellikte bir koya kurulu olan Bozburun, küçük bir balıkçı kasabası.Zengin balık çeşitlerini bulabileceğiniz köyde aynı zamanda organik olarak kekik ve çam balı üretilmektedir.

İÇMELER :
İçmeler, Marmaris’in eğlencesinden yararlanıp aynı zamanda  daha sakin tatil geçirmek isteyenlerin tercihidir.  Marmaris'in hemen yakındaki tatil beldesidir . Çok sayıda otel bulunmasına rağmen,  yeşili ve çiçeği bol, yürüyüş yolları geniş, plajı her zaman temiz bir beldedir.

Kızkumu :
Marmaris’e 28 Km mesafede bulunan Kızkumu, denizin içinde biriken kum nedeniyle uzaktan bakıldığında insanlar sanki denizin üstünde yürüyüş yapıyor hissi vermektedir. Yaklaşık 500 m uzunluğundaki bu kumlarda yürüyebilir ve bol bol yüzebilirsiniz. Ayrıca bölgede bir de Trekking parkuru bulunmakta. Hemen yanındaki Kafe yada civardaki Restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Civarda konaklama yapabileceğiniz oteller mevcut.

Turgut Şelalesi:
Marmaris'in Turgut Köyü'nde yer alan Şelale yaklaşık 4 m den dökülmektedir. Suyu yazın dahi son derece soğuk olan şelalenin göletinde yüzmeniz mümkün.Şelalenin çevresindeki Restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede cip safari ve Trekking alternatifleriniz arasında olabilir. Ayrıca Turgut Köyü'nde Halıcılık meşhur ve Halı dokumacılığı yapılmakta. Canlı halı dokumacılığını izleyebilir, dükkanlarda birçok bölgeden gelen halılardan da satın alabilirsiniz.

marmaris

DATÇA: Marmaris'in ilerisinde yer alan Datça'yı ziyaret edebilirsiniz.

-Eski Datça’yı görmeden, -Baharda Datça bademi tatmadan, -Knidos Antik kentini görmeden, -Koylarında denize girmeden Datça'dan dönmemelisiniz.

Sedir Adası(Kleopatra Adası) : Marmaris’in 18 kilometre kuzeyindeki  Çamlı köyünde bulunan Sedir Adası; muhteşem doğa güzelliği, altın sarısı kumları ve masmavi denizi ile antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğüdür. Antik çağda Cedrea denen bu adada; deniz, kum ve güneş üçlüsünün yanı sıra yapabileceğiniz pek çok şey mevcut. Antik kent surları, tiyatro ve Bizans kalıntıları keşfedilmeyi bekleyenlerden sadece birkaçı.

BODRUM

bodrum mozale  

Antik zamanlardaki adı Halikarnassos olan Bodrum, Özellikle su altı müzesi ile Muğlanın en çok ziyaret edilen beldelerinden biridir. 1-2 Katlı beyaz evleri,  Bodrum Kalesi'nden sonra en dikkat çekici mimaridir. Bodrum denince akla gelen ilk şeylerden biride gece eğlencenin bitmediği Bodrum Barlar sokağı' dır.

-Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini görmeli,
- Dünyanın Yedi Harikasından biri olan “Mauseloum”u ziyaret etmelisiniz.
Ne yazık ki bir zamanlar muhteşem güzellikte olan günümüzün bu antik yapısından geriye pek fazla bir şey kalmamıştır. Antik dünyanın yedi harikasından biri olarak adlandırılan yapı için şimdi sadece hayal gücü ve modellere güvenebilmekteyiz.

- Zeki Müren Müzesini görülebilir.
-Günlük tekne turu ile eşsiz koyları mutlaka ziyaret etmelisiniz.
-Gümüşlük’te balık yiyebilirsiniz.
-Günbet te denize girmelisiniz.
Bodruma sadece 3 km mesafede olan yarımadanın en ünlü koylarından bir tanesi. Sahildeki otellerin ve restoranların ortak olarak kullandığı plaj temiz ve ılık bir suya sahip. Dolmuşla beş dakikada ulaşmak mümkün.bafa gölü
Bafa Gölü

Söke ye 25 Km mesafede ve en derin yeri 25 metre. 60 kilometrekareye yayılıyor. Çevresinde doğa yürüyüşleri yapabilir, kuşları izleyebilir, kamp kurabilirsiniz. Gölde tekne turu mümkün. Göldeki adalarda manastır kalıntıları var.

MİLAS

muğla milas iasos

Milas kent merkezi, antik kalıntıları, tarihi Milas evleri, düzgün kent yerleşimi ile güzel bir ilçe. Yakın çevresi de tarihi zenginliklerle çevrili.

Milas’ın 19 yy. evleri yanında halıları da dünyaca ünlü.

- Milas gezisine Hisarbaşı mahallesindeki Zeus Karios Tapınağı ile başlamalı. Tapınağın Korint başlıklı tek sütunu ayaktadır.
- Gümüşkesen Anıtı MS. 2. yy’da yapılmış ve iyi korunmuş mezar anıtıdır. Bodrum’daki Mausoleion’un daha küçük bir örneğidir. Sodra Dağı eteğinde Gümüşlük semtindeki mezar anıtı yüksek bir kaide ve basamaklı bir çatıdan oluşmaktadır.


MUĞLA YEREL ETKİNLİKLER
Etkinlik Adı Yer Tarih Telefon(252)
Ortakent-Yahşi Deve Güreşi Festivali Bodrum 2 Ocak 358 62 00
GELENEKSEL DEVE GÜREŞİ Yatağan Ocak 3.hafta 572 59 00
MİLAS GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK FUARI Milas 4-7 Mart 512 11 18
YEŞİL ÜZÜMLÜ KUZU GÖBEĞİ FESTİVALİ Fethiye Nisan 1.Haftası 665 50 03
PEDASA ŞENLİKLERİ Bodrum 30 Nisan – 02 Mayıs 319 19 12
MARMARİS YACHT CHARTER SHOW Marmaris 09-13 Mayıs 413 38 77
ULUSLAR ARASI GÖCEK REGATTA Fethiye 19 Mayıs – 10 Kasım 645 15 49
ÇALIŞ KARNAVALI Fethiye Mayıs 2 veya 3 Haftası 622 12 09
KADIKÖY YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ Fethiye Mayıs 3.Haftası 636 80 28
Geleneksel Ortaca Tarım Çevre ve Turizm Festivali Ortaca Haziran 1.Haftası 282 50 49
ÖLÜDENİZ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ Ölüdeniz Haziran 3.-4.Haftası 616 60 86
NİF KİRAZ ŞENLİĞİ Fethiye Haziran 4.Haftası 675 60 59
HERMİAS Deniz Şenliği ve Balıkçılık Festivali Güllük Temmuz 1.Haftası 522 21 00
D-MARİN TURGUTREİS ULUSLAR ARASI KLASİK MÜZİK FESTİVALİ Turgutreis 21 Temmuz 382 92 00
GELENEKSEL YAYLA KARAÇULHA ŞENLİKLERİ Fethiye Temmuz-Ağustos 646 40 03
2.ULA KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ VE 18.BOĞA GÜREŞİ ETKİNLİKLERİ Ula 14-18 Eylül 242 30 08
BODRUM CUP ULUSLAR ARASI YELKENLİ AHŞAP YAT YARIŞI Bodrum 18-23 Ekim 316 23 10
MARMARİS INTERNATIONAL RACE WEEK Marmaris 23-29 Ekim 413 38 77
DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ Bodrum 11 Aralık 373 52 00
ULUSLAR ARASI BODRUM DANS FESTİVALİ Bodrum 29 Nisan- 2 Mayıs  

SARDES

muğla sardes antik kenti
Sardes Antik Kenti

Manisa'nın Salihli ilçesinde bulunan Demir Çağı antik Lidya krallığının başkentidir. Tarihte ilk sikke burda basılmıştır. Ayrıca kök boyama kumaşlar, "Lydion" adı verilen özel vazolarda piyasaya sürülen krem ve parfümler üretilmiştir.

Lidyalılar, ilk zarı ve birçok zeka oyununuda icat etmişlerdir.

XANTHOS- LETOON

XANTHOS Antik Kenti: Fethiye-Kaş karayolu üzerinde ve Fethiye’ye 46 km. uzaklıkta, Kınık köyü yakınlarındadır. Esen Çayı kenarında iki tepe üzerinde kurulmuştur. Şehir tarihte bir çok kez yıkılmış yada yanmış sonra yeniden inşa edilmiştir.Kent esas olarak Likya Akropolu, Roma Akropolu ve bunların dışında kalan kısımlardan oluşmaktadır.

Xanthos, Antik Çağda Likya’nın en büyük idari merkezi idi. M.Ö. 545’te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, bundan yaklaşık yüz yıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır. Bu yangından sonra şehir tekrar inşa edilmiştir.  M.Ö. II. yy.da Likya Birliğinin başkenti olmuştur. Daha sonra Romalıların kontrolüne giren kent, bundan sonra  7. yy.daki Arap akınlarına kadar Bizans egemenliğinde kalmıştır.  Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarda Likya gelenekleri, Helenistik ve Roma dönemi etkilerini gösteren bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

“…Evlerimizi mezar yaptık Mezarlarımızı ev. Yıkıldı evlerimiz .Yağmalandı mezarlarımız Dağların doruğuna çıktık Toprağın altına girdik Suların altında kaldık Gelip buldular bizi. Yakıp yıktılar Yağmaladılar bizi.Biz ki analarımızın, kadınlarımızın Ve ölülerimizin uğruna; Biz ki onurumuz ve özgürlüğümüz uğruna, toplu ölümleri yeğleyen bu toprağın insanları .Bir ateş bıraktık geride…” Xanthos Kitabesi

Not: Pers istilasında kentlerini kahramanca savunan Xanthos'lular, istilayı önleyemeyeceklerini anlayınca önce tüm kadın ve çocuklarını öldürmüşler, sonrada kenti ateşe vererek ve bu alevlerin içine kendilerini atarak topluca intihar etmişlerdir. Bu kıyımdan kurtulan 80 aile ve başka yerlerden gelen göçmenlerce kent yeniden kurulmuştur.

LETOON Antik Kenti: Kumluova 'da bulunan şehir, Xanthos’a 4 km. uzaklıktadır.  Antik Çağda Likya’nın dini merkezi konumundaydı. Bu kutsal alanda Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır. Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve peripteros tarzında yapılmış Leto Tapınağıdır .Doğuda yer alan Dor tarzında yapılmış olan Apollo tapınağı, Leto tapınağından daha az korunmuş durumdadır .  Her iki tapınağın ortasında yer alan ve en küçük tapınak olan Artemis tapınağıdır. Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.