GÖZNE YAYLASI
mersin gözne yaylası Gözne Yaylası

Mersin'e 26 km.'lik bir asfalt yol ile bağlı olan yayla 1.200 m yükseklikte yer alan Gözne yayla niteliğini kaybetmiş yerleşmelerin başta gelen
örneklerindendir.
  MERSİN 5 Günlük Hava Tahmini  mersin hava durumu
Gözne’de konutlarınbüyük kısmı Adana ve Mersin nüfusunun ikinci konutlarından oluşmaktadır.Belediyesi bulunan yerleşmenin kış nüfusu 2.685 iken yaz aylarında nüfus birkaç katına ulaşmaktadır. Yerleşmenin imar planı elektrik, su, PTT, sağlık ocağı gibi tüm altyapı hizmetleri ile çeşitli kamu ve eğitim kuruluşları mevcuttur.
Şehir Belediye otobüsleri ile ulaşmak mümkündür. Yerleşme çevresi çam, ardıç, meşe ve maki ormanları ile elma, kiraz, vişne meyve bahçelerinden oluşmaktadır.
Yerleşme'de 30 Ağustos’ta geleneksel güreş şenlikleri yapılamaktadır. Gözne Kalesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu tamamlanarak çevresindeki ormanlık alan temizlenmiştir. Çevrede turizme yönelik et ağırlıklı kır lokantaları ve kır kahveleri ve ticaret birimleri bulunmaktadır. Gözne Kalesi ve çevresini piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Kale çevresi kamp yapmak için uygundur. Gözne yaylası çevresinde Soğucak Yaylası dışında, Ayvagediği ve Kızılbağ Yaylaları da yer almaktadır.

                                      
izmir karagöl
Mersin Yaylalar MERSİN Konaklama/Otel MERSİN Kamp Yerleri MERSİN GölleriMERSİN GÖZNE YAYLASI