ABANOZ YAYLASI

mersin abanoz yaylası - Abanoz Yaylası
Anamur-Ermenek karayolunun 52. km'sinde yer almaktadır. Ulaşım yaz aylarında minibüslerle sağlanmaktadır. Yaylada yaylacıların ihtiyacın karşılayan sosyal ve ticari kurumlar mevcut olup, elektrik, ulaşım, su, telefon gibi altyapı problemi yoktur. Kış aylarında nüfusu 250 kişi olan yerleşmenin yaz nüfusu 7000'e çıkmaktadır, Yayla Göknar ve ardıç ağaçlarıyla çevrilidir.
  MERSİN 5 Günlük Hava Tahmini 
  mersin hava durumu

Yaylada konaklama tesisi yoktur. Abanoz yaylasında da yaylacılık fonksiyonu hayvancılığa dayalı yaylacılıktan, dinlenme ve rekreasyon amaçlı yaylacılık haline dönüşmüştür. Geleneksel dokumacılık ve göçebe yaylacılık kültürü terk edilmiştir. Nüfusun artması düzensiz yerleşme, yayla doğasına uygun olmayan
betonarme konutlar, içme suyu yetersizliği ve çevre kirliliği gibi problemleri beraberinde getirmiştir. Abanoz yaylası ve çevresinde çok sayıda mağara vardır. Bunlardan en önemlisi Bicikli Mağara’dır. Mağarada içinde bol su taşıyan bir kaynak vardır. Bu kaynak, yaylanın içme suyu ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Abanoz’un kuzeybatısında bulunan Çukurpınar Mağarası (Düdeni) yer almaktadır.


bicikli mağarası - Bicikli Mağarası

Abanoz Yaylası’nda 700 m. uzunluğunda ve yedi bölümden oluşan bir mağaradır. İçindeki sarkıtları memeye benzediği ve uçlarından su damladığı için Bicikli adı verilmiştir. Mağara'dan yaylanın içmesuyu temin edilmektedir. Halen çevresinde bir düzenleme yapılmamıştır. Yolu asfalttır


- Çukurpınar Mağarası

Abanoz’un kuzeybatısında, Çukurpınar Yaylası’nda, 1.880 metre yüksekliktedir. 1990 yılında bulunan mağaranın araştırmalara göre dünyanın on ikinci büyük mağarası ve Türkiye’nin en derin mağarası olduğu düşünülmektedir. Mağarada birçok göl, şelale, dev kazanı ve galeriler vardır. Araştırmalarda bugüne kadar 1.450 m.ye kadar inilmiştir.


kösekbükü mağarası- mersin - Köşekbükü Mağarası

Anamur'un 9 km. kuzeybatısında olup, asfalt ve manzaralı bir yolla ulaşılmaktadır. Ovabaşı köyünde bulunan bu mağara 500 m²'lik bir alana oturmuştur. 20.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Mağaranın astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Mağara üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümün adı Huzur, ikinci bölümün adı Şifa, Üçüncü bölümün adı ise Dilek'tir. Birinci bölümde basınç 761,5'mm, ikinci bölümünde 760 mm, üçüncü bölümde 762 mm' dir. Mağaranın nem oranı % 80, sıcaklığı 18 derecedir.
Meşrubat ve gözleme satışı yapılan bir tesis ile orman içinde 10 adet bungalov bulunmaktadır. Mağara alanında elektrik, su ve Wc bulunmaktadır. Mağaranın iç aydınlatılması ve gezme terasları vardır.
- Buğu Mağarası (Buğu Deliği)
Şehir merkezinin kuzeyinde 1500 m. uzaklıkta sarkıt dikitleri ile ilginçtir. Mağara içerisine iniş zordur.

-Üğü Mağarası
Anamur’a 12 km uzaklıkta, Güneybahşiş Köyü’nde yer almaktadır. Karayolu ulaşımı mevcut olup, yolun 5 km’lik kısmı stabilizedir. Mağara iç içe beş bölümden oluşmaktadır. Toplam uzunluğu 450 m, yüksekliği 1-20 m olup, içinde altı adet göl bulunmaktadır. Henüz ziyarete açık olmayıp, bu yönde çalışmalar sürdürülmektedir.izmir karagöl
Mersin Yaylalar MERSİN Konaklama/Otel MERSİN Kamp Yerleri MERSİN Gölleri
MERSİN  ABANOZ YAYLASI