İzmir göllerikaragöl izmir İZMİR 5 Günlük Hava Tahmini 
  izmir hava durumu
Karagöl:

Doğal Krater gölüdür. İzmir - Karşıyaka kent merkezine 27 Km. uzaklıktaki Karagöl Mesire Alanı olarak hizmet vermektedir.
 Yamanlar Dağı'nda 810 metre yükseklikte ve 35 hektarlık bir krater gölünün çevresinde oluşmuştur. İçinde yüzen ördekleri, yapraklarını suya değen söğüt ağaçlarıyla hoş bir görünüşe sahiptir. Piknik alanı, kızılçam, karaçam ve söğüt ağaçlarıyla kaplıdır. Zaman zaman suları bulanık hale gelir.

Karagöl'ün yemyeşil ormanlar arasında küçük ve şirin bir göl olmasının yanında mitolojide de yeri vardır. Tantalos efsanesiyle ünlenmiştir.

Efsaneye göre; İzmirli olan Frigya Kralı Tantalos Smyrna'dan (İzmir) Magnesia'ya (Manisa) doğru uzanan Spilios Dağı'nda, Frigya halkı ile birlikte yaşar ve Batı Anadolu'ya yayılmış devletini yönetirmiş. Spilios Dağı çok verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahip bir yermiş. Tanrıların sofrasına oturabilen tek insan olan Tantalos gün gelmiş Olimpos Dağı tanrılarının hışmına uğramış. Anadolu tanrıçası Kibele'ye inandığı için Hellen tanrılarını küçük gören ve onların güçlerini sınamaya kalkan Tantalos büyük bir cezaya çarptırılmış.Spilios Dağı'nın bir yarığından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilen Tantalos, burada Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluğa mahkûm edilmiş ve bu ceza dünyanın her köşesinde Tantalos İşkencesi olarak anılmış. Hatta İzmirli tarihçi Homeros da Odysseia'da hemşehrisi Tantalos'un çektiği acıları etkileyici biçimde anlatmış. Tantalos'un atıldığı yarık daha sonra göl haline gelmiş ve bu göle "Tantalos Gölü" adı verilmiş. Yamanlar Dağı'ndaki gölün şimdiki adı Karagöl’dür.

 


çayhan kafe princess otel izmir doğa çadır  kampı izmir  izmir karagöl
İzmir Restoranlar İzmir Konaklama/Otel İzmir Kamp Yerleri İzmir Gezi Rehberi
İzmir Gölleri