MAGGİORE gölü, İtalya


maggiore gölü - Maggiore gölü

İtalya ve İsviçre sınırında Alpler bölgesinde yer alan eski buzul göllerinden biridir.(Como Gölü,Lugano Gölü, Garda Gölü)

İtalyan'ın COMA gölünden sonra ikinci büyük gölüdür.

Maggiore Gölü sahilleri kıyısındaki yüksek dağlar nedeni ile yaz kış ılıman bir iklime sahiptir.

sahillerinde ün yapmış nezih bahçeler bulunur. Bunlar İsola Madere, İsola Bella ve İsole di Brissagio adaları bahçeleri;
Verbania'daki Villa Taranto bahçesi ve Stresa şehrinin batısındaki dağda Alpinia botonik bahçesi olarak sayılabilir.


 Gölün en büyük özelliği ise tam ortasındaki Borromeo adalarıdır. Sizi  huzura davet eden bu adalar gölün en turistik yerleridir. Adaları gezmek ve görmek isterseniz göl kıyısında yer alan Stresa kasabasına  gitmelisiniz. Stresa'dan kalkan teknelerler gölün içinde yer alan güzel tatil beldelerinin olduğu adalara ve adalara  ulaşabilirsiniz.Ayrıca Stresa'da plaj mevcut. Hava güzelse burada yüzme keyfi yaşayabilirsiniz.

Adalar gölün iki ayrı yakasındaki Baveno, Stresa ve Pallanza kasabalarının oluşturduğu üçgende yer alıyor. En meşhur ada Isola Bella ,  Isola Pescatori ve Isola Madre adaları kamuya ait, San Giovanni ise şahsa ait.  Adada dar sokaklar, çiçekler, taş evler görülmeye değer.


Palazzo Borromeo sarayı Adalar gölün iki ayrı yakasındaki Baveno, Stresa ve Pallanza kasabalarının oluşturduğu üçgende yer alıyor. En meşhur ada Isola Bella ,  Isola Pescatori ve Isola Madre adaları kamuya ait, San Giovanni ise şahsa ait.  Adada dar sokaklar, çiçekler, taş evler görülmeye değer.

Isola Bella adasında   17. yüzyıldan kalma  Palazzo Borromeo sarayını gezebilirsiniz. (Soldaki resim). Güzel bahçeleri gezebilirsiniz.

Isola Madre, botanik bahçesiyle ünlü. Neredeyse dünyanın her yerinden bitki örnekleri var.

Isola Pescatori (Balıkçı Köyü) ,  Liman balıkçı tekneleri ve dar sokaklar ile karşılar sizi. Pahalı balıkçılardan, İtalyan mutfağının tüm ürünlerini bulabileceğiniz restoranlar..  Her keseye uygun, çok sayıda restoran mevcut.


 Mattorone tepesi: Eşsiz bir manzaraya sahip tepeye teleferikle ulaşabilirsiniz. Bahçelerinde birbirinden güzel çiçeklerin yer aldığı villaların arasından geçecek ve mis gibi çiçek kokuları eşliğinde  tepeye ulaşacaksınız. Güzel resim kareleri çekmeye hazırlanın. Tepe fazlası ile bunu size vaat ediyor. Maggiore gölüMaggiore gölü, İtalya