ISPARTA 5 Günlük Hava Tahmini 
   ısparta hava durumu


GÖLLER BÖLGESİ , Isparta gölleri

 


Göller Bölgesi, Isparta il hudutları içinde bulunan en önemli göller, Eğirdir, Kovada ve Gölcük Gölleri’dir. Göller yöresi, Akdeniz Bölgesi'nin içbatı bölümünde, çukur alanlar ve irili ufaklı göllerin (Beyşehir, Acıgöl, Burdur, Eğridir, Kovada, Kestel, Suğla vb.) yer aldığı yöredir.

Kapsadığı alanın 20.591 km²'si Antalya, 7152 km²'si Burdur ve 8933 km²'si ise Isparta iline aittir. Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Ilgın (Çavuşçu), Akşehir, Eber, Suğla ve Kovada bölgenin başlıca gölleridir ve Isparta dünyada il sınırları içinde en fazla göl ve gölet bulunan ildir.

 

Eğirdir Gölü


Isparta ili hudutları içinde olduğu kadar Göller Bölgesinin de en önemli göllerinden birisi Eğirdir Gölüdür. Eğirdir Gölü, Sultan ve Karakuş Dağları’nın arasında ve il alanının ortasında yer almaktadır. 517 km2 yüz ölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Gölde, Eğirdir ilçesinin üzerinde bulunduğu yarım adanın bir uzantısı gibi küçük iki ada vardır. Biri Can Ada, diğeri Yeşilada (Nis)’dır. Yeşil ada üzerinde 100 kadar ev bulunmaktadır. Son yıllarda göl sularının azalmasından yararlanılarak bu adalar birbirine ve Eğirdir’e bağlanmış bulunmaktadırlar. Gölde balık çoktur. En iyi cinsleri çapak, siraz, çiçek, levrek ve sudaktır. Eğirdir Gölü, doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Gölde  yüzmek söz konusu olduğunda, en isabetli kararın, Türkiye’nin dördüncü büyük gölü Eğirdir Gölü olduğunu söyleyecektir. Eğirdir’in rağbet görmesinin nedeni sadece gölün temizliğinden değil aynı zamanda Antalya’dan Isparta’nın Yalvaç kasabasına kadar uzanan St. Paul Yolu’nun güzergâhı üzerinde yer alması ve çevrede çok sayıda trekking rotası olmasından kaynaklanıyor. Gölde mayıstan eylül sonuna kadar yüzmek mümkün. Kaynak suyuyla beslenen gölün su sıcaklığı bu dönemde 19 ila 22 derece arasında değişiyor.  Bir balıkçı teknesiyle ulaşabileceğiniz saklı koylarda yüzebilirsiniz

-  Kovada Gölü:

Eğirdir Gölü’nün regülatöründen çıkan su fazlası, bir kanal aracılığı ile Kovada Gölü’ne dökülmektedir. Kovada Gölü dekarstik çukurlarının su ile dolması sonucu oluşmuştur.

Çevresinde çok zengin olan bitki örtüsü içinde, yabani ördekler ve diğer av hayvanları yaşamaktadır.  Milli park kapsamına alınmış bulunmaktadır.

ULAŞIM: Eğirdir İlçesine 24 Km, Isparta İline 84 Km, Antalya’ya 180 Km’ dir.
Kovada Milli Parkı’nda Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nı, yarasa kolonileriyle ünlü Zindan Mağarası’nı ve Kasnak Meşesi Ormanı’nı görebilirsiniz


-   Gölcük:

Gölcük, Isparta’nın 5 km güneybatısında ve deniz yüzeyinden yüksekliği 1380 m olan, krater çukurunun su ile dolmasından oluşmuş bir krater gölüdür. Gölcük, 150-300 m kadar yükselen ve volkanik küllerle kaplı tepelerle çevrilidir.
 


Derinliği yaklaşık 30 metrelik bir krater gölü olan Gölcük Isparta civarındaki bir çok gölden en temizidir. 1991 yılında milli park olarak kabul edilmiştir. Çevresindeki piknik alanları, belediyeye ait elma bahçeleri başıboş gezen atları ile görülmesi gereken yerlerden biridir.
Başıboş gezen atlar, etraftan toplanmayan elma ağaçlarından yere düşen elmaları yiyorlar. Atlar çok fazla yaklaşmanıza izin vermiyorlar ama onları orada görmek bile özgür yaşamanın güzelliği.


- Kara Göl:

 Isparta’nın en yüksek dağı olan 2.998 m yükseltili Dedegöl Dağları’nın 2335 m dorukları arasında 2.500 m2 büyüklüğünde bir buzul gölüdür. Kurucuova kasabasının 15 km güney batısında yer alır.

- Beyşehir Gölü:

Batı Toroslar’ın doğu kesiminde kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Anamas Dağları’nın doğusunda yine aynı şekilde uzanan Beyşehir Gölü tektonik kökenli bir çukurluğun sularla dolması sonucu oluşmuştur. 656 km2 alanı ile Türkiye’nin üçüncü büyük gölüdür. Konya ve Isparta ili sınırları içerisindedir.

 
Eğirdir, Kovada, Beyşehir Gölleri aynı zamanda önemli balıkçılık alanlarıdır. Buralardan kontrollü bir şekilde avlanma yapılmaktadır. Byşehir gölünde başta sazan olmak üzere Levrek, Kadife, Akbalık ve Aynalı sazan yetişir.

Beyşehir gölü kuş gözlemciliği için eşsiz fırsatlar sunar. Gölde, göl suları altındaki tepelerin oluşturduğu 33 ada bulunmaktadır.
- Mada adası , Beyşehir gölünün en büyük adasıdır ve üzerinde bir köy bulunmaktadır.
- Ayrıca Beyşehir gölünde sarkıt ve dikitleriyle ünlü 100 metre uzunluğundaki Mağarası bulunan Hacıakif adası yer almaktadır. Ada milli park olarak ilan edilmiştir.
- İğdeli ada; gölün turizm yönünden en gözde adasıdır. Kumsalı ve koyları kızıl kumlarla kaplıdır.

Bunları Biliyormusunuz?
- Beyşehir gölü Türkiye nin en büyük tatlı su gölüdür.
- Dünyada günbatımının en iyi izlendiği yerlerden biri Beyşehir gölüdür.
- Türkiyenin En büyük Milli parkıdır.
- Dünyanın en büyük yeraltı ırmağı Beyşehir gölü ile Manavgat şelalesi arasında akar.

Baraj Gölleri ve Göletler

Isparta ve yöresinde çok sayıda baraj ve gölet bulunmaktadır. Bunlar ilin turizm ve rekreasyon potansiyelini arttırmaktadır. Mevcut baraj ve gölet çevresindeki alanlar yakın çevresindeki yerleşme nüfusu tarafından günübirlik alan olarak kullanılmaktadır. Isparta’da bulunan barajlar aşağıda sunulmuştur.

1. Uluborlu Barajı: Burada meyvecilik ön plana çıkmakta ve özellikle kiraz, elma ve vişne bahçeleri sulanmaktadır.
2. Yalvaç Barajı:
3. Sorgun Barajı:
4. Karacaören Barajı:
Göller bölgesi, ısparta gölleri, eğirdir, beyşehir, gölcük