HIDIRNEBİ YAYLASI

 Konaklama, Telefon, Elektrik, su, PTT acentesi, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta mevcuttur.


 Yer:   Hıdırnebi Yaylası
 Tarih :   20 Temmuz
 İle Uzaklığı: 49 km (Trabzon)
 İlçeye Uzaklığı : 34 km (Akçaabat)
 Rakım : 1700 m

Hıdırnebi Yayla Kent

 Trabzon Akçaabat ilçesinde yer alan bol oksijen ve göz kamaştıran yeşili ileHıdırnebi yaylası.  Yayla turizmi çerçevesinde yapılan HIDIRNEBİ YAYLA KENT' te yaylaya ayrı bir güzellik katmaktadır. Yayla Kent tamamıyla mimariye uygun olarak ahşap bungalov evler tarzında yapılmıştır.

Hıdırnebi şenliklerinin düzenlendiği Hıdırnebi tepesi doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal vb. yabani hayvanları izlenebilir, foto safari yapılabilir. Yörede yaşayan köylüler, püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, kaşık vb. ağaç mutfak eşyaları satmaktadır.  
Yol üzerinde Acısu köyünde maden suyu kaynağı ve pansiyon bulunmaktadır.

HIDIRNEBİ YAYLA ŞENLİKLERİ

yaylakent
Hıdırnebi Yayla Kent

 Her yıl Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali kapsamında Hıdırnebi  Yaylasının 'ARGOLOS ÇİMENİ' denilen yerinde  20 Temmuz tarihinde (Orak yedisi)  Hıdırnebi Yayla Şenliği yapılır.  1 hafta öncesinden  başlayan şenlik  20 Temmuz tarihinde muhteşem bir finalle son bulur.

Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce organize edilen yayla şenliğinde yöresel kıyafetlerini giyen vatandaşlar, yöresel sanatçıların seslendirdiği türkülere büyük horon halkaları ile eşlik ederler.

 

Ayrıca Akçaabat’ta 21 Haziranda Mesebet yaylasında Mesebet ve 14 Ağustosta Işıklar Kayabaşı Yaylası’nda da Karaapdal adıyla yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Özellikle yayla turizminin canlandırılması açısından büyük önem taşıyan ve 1998 yılında hayata geçirilen Yayla – Kent Projesi ile Hıdırnebi Yaylası’nın turizm açısında değeri artmıştır. Bugün Akçaabat merkezinden yarım saat, Trabzon’dan 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşılan Hıdırnebi yaylası 1600 rakımında doğal güzelliği ve turistik tesisleri ile aranan ve tercih edilen bir tatil beldesidir.


2016 Mesebet  Yayla Şenliği :

Etkinliğin Yeri : Mesebet yaylası
Tarihi : 21 Haziranda


2016 Karaapdal Şenliği

Etkinliğin Yeri  :  Işıklar Kayabaşı Yaylası’
Tarihi :   14 Ağustos

Hıdırnebi Yaylası  ULAŞIM :
Akçaabat Düzköy yolu güzergahında bulunan TRT verici istasyonu gösteren levhayı izleyerek Arpacalı ve Acısu köylerinden ilerleyip yaylaya ulaşabilirsiniz 
YORUMLAR