VİCTORİA ŞELALELERİ


 


zambiya victoria şelalesi Victoria Şelalesi


Victoria Şelalesi Zimbabwe ve Zambiya sınırında yer alır. Genellikle dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. 1.7 km genişliğe ve 108 metre yüksekliğe sahiptir.

Güney Afrika’nın eşsiz bir doğa hazinesi olan Victoria Şelaleleri, aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri. Mosi-oa-Tunya ya da Gürleyen Duman olarak da anılan bu şelaleler; Zambezi Nehri’nin üzerinde, Zimbabve ve Zambiya sınırları arasında yer alıyor.


Şeytan Taşkını, Ana Şelaleler, Gökkuşağı Şelaleleri ve Doğu Taşkını olmak üzere dört bölümden oluşan bu doğa harikası, aynı zamanda Zambiya'daki Mosi-oa-Tunya Milli Parkı ve Zimbabve’deki Victoria Şelaleleri Milli Parkı’nın bir parçası.

Victoria Şelaleri’ni iki yoldan ziyaret etmeniz mümkün; biri karadan diğeri ise havadan.

Victoria Şelaleleri’ne karadan bakış

Victoria Şelaleleri’ni görmek için kara yolunu tercih ederseniz, buraya yürüyerek gitmeniz gerekecek. Güney Afrika yerlilerin niye şelaleye “Gürleyen Duman” ismini taktığını bu yürüyüş sırasında anlayabilirsiniz. Etrafa saçılan suların 500-600 metre sıçramasıyla, yılın her günü bu bölgede yağmur efekti oluşuyor ve bu da şelalelerin uzaktan bir duman gibi gözükmesine neden oluyor.


Bu nedenle şelaleleri ziyarete gittiğinizde, yanınızda yağmurluk ya da şemsiye bulundurmanızda fayda var.

Victoria Şelaleleri’ne patikalardan gidiliyor ve siz ilerledikçe yağmur - aslında şelaleden sıçrayan sular - şiddetini artırarak ziyaretçileri ıslatmaya başlıyor. Bir noktadan sonra ise göz gözü görmez oluyor. Yılda 365 gün sulanmaktan gürleşen ve suya doyan devasa ağaçlar, bu muhteşem görüntüyü daha rahat izleyebilmeniz için size yer açıyorlar.

Victoria Şelaleleri’ne havadan bakış

Victoria Şelaleleri’ni daha rahat bir şekilde, ıslanmadan izlemek istiyorsanız, helikopterlerle yapılan turları tercih edebilirsiniz. Helikopter turu; Victoria Şelaleleri üzerinde yapılan yarım saatlik gezintiyi ve ardından da Uzun, Palmiye, Kandahar Adaları ve diğer vahşi doğa manzaralarına kısa bir kuşbakışını içeriyor.

Zambiya’da yapabileceğiniz diğer aktiviteler

Köpüklü su raftingi :


Zambiya’da dilerseniz Zambezi Nehri’nin üzerinde ekstrem spor türlerinden olan 23 aşamalı köpüklü su raftingini deneyebilirsiniz. Bunun için; yarım, bir ya da iki günlük özel kamplı rafting turlarına katılabilirsiniz.

Zambezi’nin derin olduğu mart – haziran ayları arasında nehrin sadece son 13 aşaması geçilebilirken, suların normal seviyede olduğu haziran – şubat ayları arasında 23 aşaması da geçilebiliyor.

Bungee Jumping

Zimbabwe-Zambiya sınırında 111 metrelik bir köprünün üzerinden atlanarak yapılan bu adrenalin dolu eğlenceye, dileyen ve cesareti olan herkes katılabiliyor.

Zambezi Nehri’nde kano safarisi

Zambezi Nehri’ne daha yakından bakmak ve doğayla iç içe olmak istiyorsanız, kano safarileri tam size göre. Amacınız; dinlenmek ve doğayla iç içe olmaksa, küçük hayvanlarla ve farklı türdeki kuşlarla karşılaşacağınız Yukarı Zambezi Nehri Safarisi yapabilirsiniz.


Tercihiniz gergedan, bufalo, zebra ve fil gibi büyük hayvanlardan yanaysa ve biraz da adrenalin salgılamak istiyorsanız; bir görevli ve koruyucu eşliğinde çıkacağınız Alt Zambezi Nehir Safarisi’ni deneyebilirsiniz.

Milli parklarda safari

Sabahın erken saatlerinde fotoğraf makinenizi yanınıza alıp çıkabileceğiniz safari turları ile doğanın tüm ihtişamını ve vahşi yaşamı yeniden keşfedebilirsiniz.

Yürüyerek safari, üstü açık araçlarla safari, fil üstünde safari, at sırtında safari; yapabileceğiniz safari çeşitlerinden yalnızca birkaçı.

www.zambiatourism.com/travel/general/packages.htm
adresinden tur operatörlerine ulaşabilir, dilediğiniz safari turunu seçebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Nerede kalınır?

Victoria Şelaleri bölgesinde kalınacak en ünlü yerlerden birisi, Zimbabve tarafında bulunan Victoria Şelaleleri Oteli’dir.

Ancak iki tarafta da bütçenize ve tarzınıza uygun pek çok konaklama yeri mevcuttur.

Victoria Şelalelerine Nasıl gidilir?

Victoria Şelaleleri’ne gitmek için Zambiya’ya ya da Zimbabve’ye gitmeniz gerekiyor. Ancak Türk Hava Yolları’nın iki ülkeye de şu anda direkt uçuşları bulunmuyor. Bu nedenle öncelikle Johannesburg'a (Güney Afrika Cumhuriyeti) uçmanız gerekli. Güney Afrika Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Oradan Güney Afrika Havayolları ile Zambia’daki Livingstone’a ulaşabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, Johannesburg’dan Victoria Şelaleleri’ne trenle gitmek.
Messina-Beitbridge sınırından geçen tren sizi Victoria Şelaleleri bölgesine ulaştıracaktır.