GÜMÜŞHANE 5 Günlük Hava Tahmini 
  gümüşhane hava


GÜMÜŞHANE gölleri


Gümüşhane aslında krater gölleri bakımından oldukça zengin bir il olmasına rağmen günümüzde yöre halkı tarafından bile henüz bilinmemektedir. Oysa Gümüşhane’de tam 18 tane krater gölü bulunmaktadır. Zigana Köyü yaylalarında Limni ve Kuzu Gölleri, Yağmurdere sınırları içerisinde (Şakir Göl, Kürtün Sarıbaba'da Karagöl, Dörtkonak Yaylasında Aygır Göl, Dipsiz Göl gibi ilimiz sınırları içerisinde irili ufaklı göller mevcuttur.

Limni Gölü


Limni Gölü,Torul ilçesi Zigana Köyü Saronay Yaylasındadır. Göl ve çevresi sahip oldugu doğal güzellikleri, zengin flora ve faunası ile adeta insanları büyülerken klima özelliği havası ile insanlara sağlıklı bir ortam sunar. Göl çevresinde öncül tesisler, kamp alanları mevcuttur. Göl, Gümüşhane'ye 41, Zigana Tatil köyü ve Kayak tesislerine  5 kilometre mesafede bulunuyor.

Limni Gölüne nasıl gidilir : 2100  metre  rakımda yer alan küçük  göl,Trabzon -Gümüşhane il sınırında karayoluna yakın sayılabilecek bir mesafede. Trabzon istikametinden gidişte Zigana tüneline girmeden Hemen soldaki yoldan Saparak Zigana Köyü ve Kayak Tesislerine varıyorsunuz. Buradan Kasapların arkasındaki yoldan 4 km ilerleyerek Göle varabilirsiniz. Gümüşhane İstikametinden Trabzona Gelirkende Tarihi eski ipekyolu üzerinden Göle ulaşılabilir.

Limni Gölü, Milli Park kapsamında Gümüşhane valiliği’nce ihale ile özel sektöre kiralanmış bir işletmeci eliyle şekilleniyor. Küçük bir tesis, Limni ziyaretçilerine “kendin pişir kendin ye”  için mangal ve et temin ediyor. Ayrıca demlikle çay yapılıyor. ahşap masalarla çevrili göl kenarında dileyenler çadır da kurabiliyor.  Göl kenarında çocuklar için oyun parkı da düşünülmüş ve kaydırak ve salıncaklarda ortama uygun ahşaptan yapılmış.

Gümüşhane il sınırları içerisinde olmasına karşın tıpkı Yayla’larda olduğu gibi kullanım alanı ve Güzergah kolaylığı Trabzon tarafına daha uygun düşüyor

Limni Krater Gölü ve çevresi,Artabel Gölleri Tabiat Parkı zengin flora ve faunası ile 200’ün üzerinde endemik bitki çeşidi ile önemli bir bitki inceleme alanıdır.

ACISU: Göl girişinden  100 m yukarıdaki yoldan sola sapıp daha sonra hep sağ yaparak göle yaklaşık 1 Km mesafedeki Zigana Acısu ya erişebilirsiniz.
- Çakırgöl Turizm Merkezi

Çakırgöl e Nasıl gidilir: Çakırgöle, Trabzon Değirmendere Vadisi Maçka-sümela yolunun 5 km den sonra sağa sapılarak takriben 90 km toprak yoldan gidilerek yaylaya ve göle varılır.
Çakılgöl Cami Boğazı yaylasında, 2500 m yükseklikte bir buzul gölüdür.Göl ve çevresinde yaylalara Zigana Kış ve Kayak Sporları Turizm Merkezi’nden stabilize yollarla, ayrıca merkez Yagmurdere Dumanlı Köprüsü yolunu takiben ulaşabileceğiniz gibi Karaca Mağarası, Cehennem Vadisi, İmera Manastırı yolunu takiben ulaşılabilmektedir.


artebel gölleri -Artabel Gölleri Tabiat Parkı


Torul ilçesi Gülaçar köyünden geçen Artebel Deresi membaında bulunan ve yörede Yıldız Gölleri, Beş Göller, Karanlık Göller gibi adlarla alınan krater gölleri Gümüşhane merkezine yaklaşık 55 km. uzaklıkta bulunmaktadır.Gümüşhane’ye 50 km uzaklıkta olan Gülaçar Köyü üzerinden sağlanmaktadır. Gülaçar Köyü’ne 5 km uzaklıkta olup, ulaşım ancak yürüyerek sağlanmaktadır.

Gülaçar köyüne bağlı Artebel Mahallesi’nden sonra orman yolu ile ilk şelaleye ulaşılmaktadır. Bu noktadan sonra ilk krater gölü olan Karanlık göle 90 dakikalık yürüyüşle ulaşmak mümkündür.

Artebel Gölleri ve çevresi gerek jeolojik ve jeomorfolojik, gerekse flora ve fauna yönünden oldukça zengin kaynak değerlere sahip olmasının yanında, peyzaj değerleri bakımından da oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.

Ayrıca Kürtün ilçesindeki Örümcek Ormanı da tabiatı koruma alanları içerisinde yer almaktadır


gümüşhane altınpınar gölü  - Altınpınar Gölü Mesire Yeri (Torul)

Mevkii: Altınpınar Beldesi
Ulafşım: Gümüşlhane’ye 37 km (asfalt + toprak), Torul’a 15 km (asfalt + toprak),Altınpınarr Beldesi’ne 7 km (toprak) mesafededir.


Flora ve fauna özellikleri: Etrafı tamamen sarıçam ormanlaı ile çevrilidir.
Aktivite sezonu: Haziran, temmuz, ağustos.
Sahanın kullanım özellikleri: Piknik amaçlı günübirlik kullanım için uygun olmakla beraber avcılık yönünden kamp yapmaya da elverişllidir.


 
Gümüşhane gölleri, Limni gölü, Çakır gölü