Kümbet Yaylası


giresun kümbet yaylası -Giresun ilinin en populer yaylalarındandır. Dereli ilçesinde yer alır. Giresun'a yaklaşık 60 km. mesafededir. Yaylada Sağlık ocağı, bakkal, kasap, fırın, manav, kahve mevcuttur.

Kümbet Yaylasına Giresun -Dereli- Şebinkarahisar yolu üzerinden iki şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli'den sonra Güdül - Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 km.lik asfalt yol ile ulaşılır. Şebinkarahisar yolundan devam edilince İkisu - Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür.
GİRESUN 5 Günlük Hava  hava durumu GİRESUN
Kümbet Yaylasında elektrik,su ve telefon mevcut olup,ilkokul ve sağlık ocağı hizmet vermektedir. Yayla çevresi gür ormanlarla çevrili çiçeklerle dolu çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır.Yaylada bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahveleri bulunmaktadır.

Günübirlik gelenler için bol miktarda kuzu eti ızgara ,ocak başında kendin pişir kendin ye şeklinde takdim edilmektedir.Yaylanın önemli mesire yeri olan Aymaç Mevkii yayla merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır.Kümbet Yayla Şenliklerinin kutlandığı bu mevkii doğal güzellikler bakımından zengin çevre manzarasına hakim bir tepedir.

Yayla çimenlerle kaplı ve orman içine serpilmiş düzlüklerden oluşmaktadır.Giresun'da genellikle temmuz ayının ikinci yansında yayla şenlikleri tertiplenir.O günçevredeki diğer yaylalardan ve obalarda bulunan aileler ile il ve ilçeler ile diğer illerden gelen halk şenliklerin yapılacağı yaylada büyük kalabalıklar oluştururlar Bu şenliklerde yenir, içilir, oyunlar oynanır, yarışmalar tertiplenir, hayvansal ürünler pazarlanır. Tertiplenen bu şenliklerin en ünlüsü temmuz ayının ikinci haftasına rastlayan Cumartesi ve Pazar günleri kutlanan Kümbet Yayla Şenlikleridir.

giresun kümbet yaylası aymaç mevkii  - Aymaç Mevkii: Aymaç mevkii Kümbet Yayla Merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır.Her sene temmuz ayının ikinci Pazar gününe rastlayan Kümbet Yayla Şenliklerinin kutlandığı Aymaç mevkii doğal güzellikler yönünden zengin,çevre manzarasına hakim bir tepedir.Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süsleyerek güzel bir peyzaj oluşturmaktadır.

Salon Çayırı Piknik Alanı:
Giresun'dan Kümbet Yaylasına gelişte ,yayla merkezine yaklaşık 1 km. mesafede Orman Bölge Müdürlüğünce tesis edilmiş olan Salon Çayırı Piknik Alanına ulaşılır. Sık orman dokusu içinde günübirlik kullanım talebine hizmet verecek şekilde düzenli ve teçhizatlıdır.Su,wc gibi altyapının yanı sıra piknik masaları,et pişirme ocakları yağmur barınakları ve her biri 5'er yataklı 3 adet dinlenme evi bulunmaktadır.

     
-Koçkayası Orman İçi Dinlenme Tesisleri

Dereli ilçesinin güneyinde ortalama 1840 m. yükseklikte ladin ağacı, orman gülleri ve yemyeşil çayırlarla çevrelenmiş bir konumda bulunan Koçkayası dinlenme yeri Giresun'a 65 km. uzaklıktadır. Dinlenme tesislerine Kümbet Yaylası'ndan sonra 5 km.lik bir yolla ulaşılır. 32 bungalov ev, 30 yataklı gurupların kalabileceği motel, restoran, kafeterya, oyun TV salonu, alışveriş merkezi, bar, disko, amfitiyatro, kameriyeler ve spor tesislerinden oluşan bir turistik komplekstir.

Kümbet Uzundere Pansiyon

0454-3866230

Kümbet Chalet Pansiyon 0 (454) 386 62 17
Koçkayası Montain Resort 0 (454) 386 61 11


Giresun Kümbet yaylası