Kayak Hakkında

 Kayak Hakkında

yusufeli Çoruh Nehri

Amerika :

Yılın 300 günü güneşle yıkanan, toplam 65 milli park, orman ve eyalet parkından oluşan, 26 büyük kayak merkezine sahip Colorado Eyaleti, ABD’nin kayakseverlere en büyük armağanı.


ASPEN
Lüks, konfor, spor eğlence bir arada

Aspen’in dünya jet sosyetesinin akın ettiği, en lüks ve en pahalı kayak merkezlerinden biri olduğunu herkes bilir. Yine de onlarca özel uçağın inip kalktığı havaalanı, otelleri, kayak pistleri, mağazalarıyla Aspen “para”, “pahalı” ve “lüks” kavramlarınızı alt üst etmek üzere sizi bekliyor. Rocky Dağları arasına saklanmış doğa harikası kayak merkezi 1350 metre irtifada. Lüksü ve rahatlığı, sporu ve gece hayatını bir arada yaşatıyor.

Ev sahipliği yaptığı çeşitli kayak şampiyonaları ününü artırmış. Bugünse dünya jet sosyetesini, sanatçıları ve daha pek çok tanınmış insanı ağırlıyor şehir. Aspen aynı zamanda milyonlarca dolarlık evleri de göreceğiniz bir gör ve görül mekanı.

ŞEHRİN YILDIZLARI

* Wheeler Operası: Burada göreceklerinizi bizim tarihi binalarımızla kıyaslamayın. Biz binlerce yıllık tarihin üzerinde otururken, yeni kurulan bir şehir olarak Aspen’in sadece birkaç yüzyıllık geçmişi olduğunu unutmayın. Wheeler Opera binası da 1889’da inşa edilmiş. Yaşamını madencilikten kazanmaya başlayan kent için bir soluk olmuş. Bugün de sanat etkinliklerine aralıksız devam ediyor, programına göz gezdirmenizde fayda var. (www.wheeleroperahouse.com)

* Elks Building: Aspen’de görebileceğiniz birkaç büyük yapıdan biri olan Elks, gümüş madenciliği zamanında, 1891’de inşa edilmiş. Devasa kırmızı bina zamanla şehrin simgelerinden biri haline gelmiş.

* White River Ulusal Ormanları (National Forest): Ute Kabilesi’nin toprakları 1891 yılından beri koruma altında. Bitki örtüsü ve hayvanları ile ilgi çeken White Forest ülkenin en çok ziyaretçi alan ormanlarından. (www.fs.usda.gov/whiteriver)

* Aspen Sanat Müzesi: Genellikle çağımız sanatçılarının eserlerine yer verilen müze bir sanat molası ile soluklanmak isteyenlere hitap ediyor. Giriş ücretsiz. (www.aspenartmuseum.org)


***********************************************
SNOWMASS
Ekonomik ve tenha

Aspen yakınlarında kayak yapabileceğiniz üç dağ daha var: Highlands, Snowmass ve Buttermilk. İlki Aspen ve Snowmass’e göre daha kolay pistlere sahip. En kolaylarını ise Buttermilk’de bulabilirsiniz. Kayak yapmak için Aspen’i seçtiyseniz her yer yürüme mesafesinde demektir. Diğer kayak merkezlerine ulaşmak içinse otomobil kiralamanız gerekebilir. Aspen’e yaklaşık 15 kilometre mesafedeki Snowmass ülkenin ikinci büyük kayak merkezi. Gezerken 36 tane Disneyland’i içine alacak büyüklüklükte olduğunu öğreneceksiniz. Halkı sık sık ve gururla bunu tekrarlıyor. Değişik seviyede kayak yapanlar için 21 lifti ve 90 farklı pisti var. En uzunu 8,5 kilometre. Bunun dışında birçok alan kayakseverlerin hizmetinde. Snowmass, Aspen’de hava atıp çok para harcamak yerine daha az masrafla kayak yapmak isteyenlere hitap ediyor. Konaklamak için Snowmass’i seçmeniz durumunda Silvertree Hotel (www.silvertreehotel.com) ve evler de dahil farklı mekanları sunan Destination Resorts Snowmass’ı (www.destinationsnowmass.com) tavsiye ederim. Bana göre yemek yenecek en iyi restoran çorbalarıyla öne çıkan Stew Pot.

VAIL

3527 metre yükseklikteki bir dağın eteğinde, 2400 metre irtifada kurulan Vail Kayak Merkezi, 2140 hektarlık alanıyla ülkenin en büyüğü. Yıldızı, ABD Başkanı Gerald Ford ve ailesinin 1970 yılında burada tatil yapmasıyla parlamış. Bugün 193 pistin ve 31 liftin olduğu, en lüks kayak merkezlerinden biri. Aspen’e çok yakın. Geleneksel bir Bavyera köyü gibi planlanan Vail, restoranları, otelleri ve en önemlisi dükkanları ile bir lüks cenneti. Vail’in sokaklarında sadece son moda ve kaliteyi görmek için bile gidebileceğiniz şık dükkanlar sıralanmış. Hatta bu dükkanlardan birinde ülkesinden çok yurt dışında tanınan ünlü mücevherci Gürhan’ın tasarımlarını görünce bir Türk olarak gurur duymuştum. Sanattan hoşlananların Vail Fine Art Gallery’ye uğramalarını öneririm. Vail’in gece hayatı çok renkli. Yazın yolunuz düşerse, haziran sonundan ağustosa kadar süren klasik müzik festivalini kaçırmayın. (www.vailmusicfestival.org) Yazın ayrıca dans (www.vaildance.org), caz ve film festivalleri yapılıyor. Anlayacağınız Türkiye’deki kayak merkezleri ile kıyaslandığında Vail’de çok fazla seçenek var. Gezilecekler listenize Betty Ford Alpine Bahçeleri (www.bettyfordalpinegardens.org) ve Colorado Kayak Müzesi’ni almayı unutmayın. (www.skimuseum.net) Her ikisine de giriş ücretsiz. Alpine Bahçeleri, dünyanın en yüksek botanik bahçeleri olarak geçiyor. Kasabadaki etkinliklerin tarihlerini ve detaylarını www.visitvailvalley.com adresinden öğrenebilirsiniz. Yeni oteller ile evler inşa etmek ve kasabayı güzelleştirmek için son birkaç yılda Vail’e iki milyar dolardan fazla para yatırılmış. Ski Magazine tarafından Kuzey Amerika’nın en iyi kayak merkezi ödülünü 1988’den beri on kereden fazla alan Vail’in Aspen gibi havaalanı var. Vail’de konaklama alternatifleri: The Arrabelle (www.arrabelle.rockresorts.com), Sonnenalp (www.sonnenalp.com). Daha makul bütçeler için ise Tivoli Lodge (www.tivolilodge.com) ve Vail Mountain Lodge’u (www.vailmountainlodge.com) öneririm. Vail’deki en favori restoranlarım ise SweetBasil, Alpine Tavern, Bully Ranch ve Tap Room.

BEAVERCREEK
149 pist, 25 lift

Vail’e çok yakın bir diğer kayak merkezi Beavercreek. 149 pisti ve 25 lifti var. Rakipleri Aspen ve Vail gibi üst gelir grubuna hitap ediyor. Zirvenin 3488 metre olduğu bu kayak merkezindeki oteller pistlere çok yakın. Şık dükkanların olduğu ara sokaklar zengin müşterileri bekliyor. Kaliteyi riske atmak istemeyen ve bütçesi olanlar için Ritz-Carlton (www.ritzcarlton.com) ve The Westin Riverfront Resort & Spa (www.westin.com/riverfrontavon), daha mütevazı bütçeler için ise The Charter (www.thecharter.com) en iyi oteller arasında. Beavercreek’deki en favori restoranlarım Splendido, Spago, Norhside ve Coffee Kitchen.

***********************************************

Avusturya’nın kar cennetleri

Avusturya, Avrupa’nın en popüler kayak ülkesi. Modern kayak merkezleri, teknik donanımları, pistleri kadar eğlence yerleri ve otelleriyle de ünlü. Leziz yemekler, pist üstündeki canlı müzik yapılan barlar, lüks mağazalar farklı ülkelerden kayakçıları bu ülkeye çekiyor

Avusturya’nın birçok kayak merkezi son 60 yılın en karlı günlerini yaşıyor. Her seviyeden, bütçeden kayakçıya uygun bir merkez var.

ARLBERG
En lüks kayak merkezleri

Avusturya Alpleri ile Vorarlberg arasında, 2800 metre irtifaya ulaşan Arlberg dağ grubunda Avusturya’nın en lüks, pahalı kayak merkezleri bulunuyor. Bu bölge özellikle orta ve iyi derecede kayak yapabilenler için ideal. Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph, St. Anton’u içeren Arlberg bölgesi beş yıldızlı otelleriyle tanınıyor. Özellikle Lech ve Zurs’da kayak tatili, otellerdeki lezzetli yemekler, şömine başındaki akşam sohbetleriyle şölene dönüşüyor. Arlberg’e Innsbruck Havaalanı veya Zürih’ten trenle ulaşım çok kolay. Çoğu otel müşterilerini havaalanından kayak merkezine kendi araçlarıyla taşıyor. Mooserwirt, kayak tutkunlarının vazgeçemediği eğlencenin doruğa ulaştığı apres barlarından biri. St. Anton’da harika otellerin yanı sıra küçük dağ evleri yer alıyor. Apre barları güzel. Çok popüler olduğu için ülkenin diğer kayak merkezlerinden daha pahalı. “Arlberg günlük manyetik telesiyej kartı” aldığınızda Lech, Zurs dahil çevredeki birçok kayak pistine girebiliyorsunuz.

SOLDEN
Rusların gözdesi

Ötztal Vadisi’ndeki, Tiefenbach buzulu üzerine kurulan Sölden, ülkenin en yüksek kayak merkezi. 3250 metre irtifadaki merkezde yılın her mevsimi kayak yapmak mümkün. Orta ve iyi seviyedeki kayakçılara hitap ediyor. Çoğunlukla Rus zenginler tercih ediyor. Rusya Başbakanı Putin’in de burada bir mağazası olduğu söyleniyor. Dağlarda onlarca harika apres barı var. Pistlere kurulmuş platformlarda çalan topluluklar, kayak zevkine renk katıyor.

MAYRHOFEN
Toplu kaymak isteyenler için

Tiroller’in Zillertal Vadisi’ndeki dört bin nüfuslu bu küçük kent hareketli gece hayatıyla orta ve iyi derecede kayakçılar için harika bir merkez. Özellikle birlikte kaymak isteyen kalabalık arkadaş gruplarına hitap ediyor. 3250 metredeki Hintertux buzulunun yanıbaşında, vadinin en tepesinde yer alıyor ve yakın kayak merkezlerine kayarak ulaşabiliyorsunuz. Pistlerinin toplam uzunluğu 160 kilometre. Çevre bağlantılarıyla 600 kilometreyi buluyor. Mayrhofen’e günün her saati Jenbach’tan tren servisi var. Telesiyejler sabah saat 8.45 - 9.45 arası çok kalabalık oluyor.

OBERGURGL
Ailelere uygun

Sölden’e bağlı bu köy 1930 metre irtifada. Kayak alanı kısıtlı, ancak yeni başlayanlar için cennet. Orta derecedeki kayakçılara da hitap eden pistlerinin toplamı 110 kilometreye ulaşıyor. Daha çok ailelerin tercih ettiği köyde apres barlar çok az. Otelleri çok kaliteli. Güzellik ve sağlık merkezleri kayak sonrası için şeçenekler sunuyor. Buradan aldığınız günübirlik manyetik kartla, otobüsle kısa zamanda ulaşabileceğiniz Sölden’in telesijejlerini de kullanabilirsiniz.

SOLL
Gece kayağı pisti 13 kilometre

Kufstein’in 9 kilometre güneyinde, 3500 nüfuslu köy, diğer merkezler arasında en hesaplısı. Barlar, restoranlar gençlerle dolu. Gece kayağıyla ünlü. Ülkenin en alçak irtifadaki kayak merkezi olmasına karşın pistlerin toplam uzunluğu 280 kilometreye ulaşıyor. Gece kayağı pisti 13 kilometre. Gece hayatı zengin, eğlence alternatifi bol, apres barları harika. Telesiyejler merkezindeki otellerden 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Ayrıca otellerden her 15 dakikada otobüs kalkıyor. Her bütçeye uygun otel bulunuyor.


BAD HOFGASTEIN
Sağlık merkezleriyle ünlü

Salzburg Eyaleti’ndeki Gastenin Vadisi’nin beş büyük kayak merkezinden biri. GroBar, Bad Gastein, Sportgastein ve Dorgastein’den farkı termal kaynakları, güzellik merkezleriyle öne çıkması. Otellerin Alpentherme tesislerine yeraltı geçitlerinden rahatlıkla ulaşıyor. Termal havuzların toplam yüzölçümü 32 dekar! Yakınındaki Bad Gastein, 28 kayak merkezini birleştiren, Avrupa’nın en geniş kayak alanının bir parçası.

KITZBUHEL
Hahnenkamm yarışlarının ev sahibi

Sekiz bin nüfuslu bu ortaçağ kenti Innsbruck’un 100 kilometre doğusunda. Her düzeyde kayakçıya uygun pisti bulunuyor. Parkurların toplam uzunluğu 165 kilometreye buluyor. Yakınındaki Hahnenkamm Dağı’nda 1931’den bu yana her şubatta Avrupa’nın merakla izlediği kayak yarışları yapılıyor. 1712 metre yüksekliğindeki dağdan aşağıya inen dik pistlerde üç kategoride düzenlenen yarışmalarda toplam 600 bin Euro’ya yakın ödül dağıtılıyor.

SAALBACH
En popüler apres barı burada

Alplerin en popüler kayak merkezlerinden, Salzburg Havaalanı’na karayoluyla yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Tipik Avusturya köyünü andıran harika bir eski kasaba atmosferine sahip. Merkeze yakın bir çok kaliteli otel var, çoğu telesiyejlere kısa yürüyüş mesafesinde. Ülkenin en popüler apres barlarından Hinterhag burada. Ayrıca birçok kaliteli bar var. Muhteşem manzaraya sahip dağ restoranlarında tadına doyum olmayan yerel yemekler sunuluyor. Pistleri her seviyede kayakçıya uygun. Toplam uzunlukları 200 kilometlerinin üzerinde. Hinterglemm ve Leogang merkezlerine de bağlantısı var.