RİZE 5 Günlük Hava Tahmini 
  trabzon

Son Uydu Görüntüleri
    uydu görüntüsü
                                 

 


ÇAYIROBA YAYLASI

Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2000

 

 

 

1990

 

 

 

1985

 

 

 

 
Eski İsmi :  Yente
İle Uzaklığı:    37 km (Çaykara )
İlçeye Uzaklığı:  120 km (Trabzon)
Rakım: 2400 m

Konaklama,Telefon,Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal,lokanta ve kır kahveleri vardır.

 

 

         Nefes kesen bir güzelliğe sahip olan Yente Yaylası'nda dağların tepesinden karlar, yaz mevsiminde yağışlar ve sımsıcak ilgileri ile yayla insanları hiç eksik olmaz. 1500’lü yıllardan beri yerleşimin görüldüğü Yente Yaylası, Çaykara’ya 37 kilometre uzaklıktadır. 2200 rakımlı Yelte Yaylası’nda hemen her dönem sis ve bulutlar sarar yamaçları. Uzungöl yaylaları arasında en geniş düzlüğe sahip olan Yente, eşi olmayan harika bir dağ köyüdür.
Uzungöl’ü geçtikten sonra, eski Bayburt yolunun devamında ulaşabileceğiniz Yente Yaylası, Uzungöl otellerinde, hemen her restoranda tadabileceğiniz leziz alabalıkların sırrı aynı zamanda. Çünkü yaylasından akan buz gibi sularda yetişiyor alabalıklar ve soğuk sularla çiftlik balığından bambaşka bir lezzete bürünüyor restoranlarda…

 

Yente Yaylası’nda ne yemeli diye soranlara, tek bir cevabımız var ki o da Yente Balı. Dünyanın en güzel bal ormanlarına sahip olduğu söylenen bu yaylada yetişen bal, yaklaşık 500 çeşit kır çiçeğinden elde ediliyor. Yolunuz Uzungöl’e düşerse, biraz daha yol gidip Yente Yaylası’na uğrayın ve birçok sağlık sorununa iyi gelen Yente balından yanınıza bol bol alın.

Sabah kahvaltılarında mıhlama yemeyi, en yakın köy olan Erzurum İspir’den gelen iri taneli kuru fasulyenin tadına bakmayı ve akşamüzeri leziz sac kavurmanın yanında çayınızı yudumlamayı unutmayın.