Gölyazı

Gölyazı Köyü, Bursa

Ulubat Gölü’nün Bursa Merkeze yakın kıyısındaki bu balıkçı köyününde Yunanistan'dan göç edenlerin torunları yaşıyor. Köylülerin geçim kaynağı balıkçılık ve zeytin üreticiliği.Gölde leyleklerle birlikte 85 kuş türü yaşamaktadır. Köyün girişinde, şuan kültür evi olarak kullanılan Aziz Pantaleiman Kilisesi Yunan Klasik mimarisinin bir örneği.

 Gölyazı köyünde 700 Yıllık Ağlayan Çınar’ın gölgesinde oturulup göl manzarasını seyredebilirsiniz.Çınara bu isim gövdesinden akan özsuyu nedeniyle verilmiş. Ayrıca  size şiddetle Tekne Turu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ağlayan Çınarın ilerisinde Tekne turu hizmeti veren kaptanlarımız gerçek manada öz değerlerini kaybetmemiş insanlar. Bizlere  20 Tl ye Tekne Turu yaptıran Bahadır Kaptan' a burda çok teşekkür ediyoruz. Öyle parayı alıp 5 dk gezdireyim bitsin olayı yok burda. Kaptanımız bize yaklaşık 30 dk Gölyazı köyü ve çevresini tekne ile gezdirdi.

Aşağıda haritaya göz atacak olursanız Gölyazı Köyü, Tam bir ada. Dilerseniz Adanın etrafını yürüyerek dolaşıp başladığınız noktaya kadar eğlenceli bir sportif faliyet gerçekleştirebilirsiniz. Köy içerisinde Göle girip serinleneceğiniz bir kıyı yapısı yada tesis bulunmamakta.


Ayrıca Her yıl Leyleklerin gelmesi ile Mayıs ayı sonunda Gölyazı köyüne 6 km mesafedeki  Eskikaraağaç Köyünde Leylek şenlikleri düzenlenmektedir.

Gölyazı Köyündeki butik oteller yada  buraya en yakın nokta Görükle de konaklama yapabilirsiniz.

Ulubat gölü(Apolyont Gölü)

Ulubat Gölü

Bursa Nilüfer ilçesine ait Görükle yerleşim merkezine 20 Km uzaklıktadır. Göl, sığ,bulanık,  tatlı su gölüdür. Göl içerisinde 7 adet ada bulunmaktadır.  Bu adaların en büyüğü Halilbey Adası’dır. Gölü besleyen en önemli su kaynağı M. Kemalpaşa Çayı’dır.

Yaygın olarak balıkçılık yapılan göl Apolyont Gölü olarak da bilinir. Kışın gölde aralarında küçük karabatak, tepeli pelikan , elmabaş patka  gibi büyük sayılarda su kuşu bulunur.

 Gölyazı Köyü Zeynep'in Yeri

Gölyazı Köyü Yeme-İçme: Gölyazı köyünde Balık restoranlar mevcut. H.sonları kahvaltı için buraya gelen çok sayıda insan var. Birşeyler atıştırmak isterseniz gözleme tercih edebileceğiniz en güzel alternatif.

Gölyazı Köyü Zeynep'in yerinde Göl Kenarında çayınızı içip, Gözlemelerinizi yiyebilir, Akşam Güneşin batışını seyrederek adanın  keyfini çıkarabilirsiniz. Ağlayan Çınar'a 50 M mesafede Gölyazı mezarlığı karşısındaki aradan girerek bu güzel ortama ulaşabilirsiniz.

Gölyazı Ulaşım : Gölyazı Köyüne Bursa istikametinden geliyorsanız; sürekli olarak devlet karayolu üzerinden Ankara istikametine devam edin; Görükle Levhasını gördükten sonra yine aynı istikamette devam ederseniz yaklaşık 19 Km sonra Gölyazı levhasını takip ederek köye ulaşabilirsiniz.
YAKIN YERLER

 Kumyaka (Mudanya)

Tirilye (Zeytinbağı)

Çamlıkahve, denizin güzelliği ve manzaranın cazibesi ile sizi kendine çeker.

Kuş Cenneti (Balıkesir)

Mudanya