Bursa Gölleri

Bursa Gölleri

İznik Gölü

İznik Gölü :

İznik Gölü Türkiye'nin Beşinci büyük gölüdür.  İznik Gölü'nün suyu tatlıdır.Göl çevresinde yerleşim yerleri, zeytinlikler, bağlar ve bahçeler vardır. Göl kıyısında bolca çay bahçesi, otel ve bahçeli restoranlar bulunuyor. Piknik de yapabilirsiniz.  Gölün batısında, Türkiye'nin en geniş ve en güzel piknik alanları bulunmaktadır. Bir tarafı çamlık diğer göl olan bu piknik alanı insanı çeker kendisine.Günü birlik dinlenme alanları ile birlikte çadır turizmine de açıktır.Burada her tür sosyal tesisler bulabilirsiniz.

Gölde, Karabatak, Tepeli Kutan, Küçük Balaban, Gece Balıkçılı Alaca Balıkçıl, Çeltikçi, Erguvan Balıkçıl, Angıt, Macar Ördeği, Yılan Kartalı ve Martı türü kuşlar bulunmaktadır.

Gölde Yayın, Aynalı Sazan, Tatlı Su Yılanı, İlik Balığı, Tatlı Su Levreği, Gümüş Balığı, Ördek, Kızıl Kanat yetişmektedir. Gölde yosun ve bitki türleri de zengindir. Dipte pamuk veya üstüpü şeklinde açık yeşil renk bir yosun türü yaygındır. Bu yosun suyun çalkalanmasını ve göl suyunun oksijeninin azalmasını önler. Balıkların beslenmesini sağlar. Sulama ve avcılık yanında çamaşır ve bulaşık yıkamada, duş almakta, yemek ve çay yapımın da, suyun sodalı oluşu nedeniyle vücuttaki yara bere, sivilcelerin tedavisinde, içilerek mide hazımsızlığının giderilmesinde kullanılmaktadır

Yılın kurak aylarında su çekilince ortasında bir takım büyük yapılar meydana çıkar. Bunların Nuh aleyhisselamın oğlu Sam’ın yaptırdığı binaların kalıntısı olduğu söylenir. Sam’ın Tufandan sonra İznik’i kurarak burada yerleştiği söylenir.

İlkçağın 'Askanya'sıdır. (Ascanius) Mitolojiye göre; bolluk, bereket,şarap ve toprak tanrısı 'Dionizos'un yıkandığı yerdir. Antik dönemde Ascania Limne olarak anılan İznik Gölü, Homeros'un ünlü İlyada'sında bile yer alır.Ne Yiyelim: iznik'te istakoz restoran, çamlık restoran, ören restoran, kırıkçatal, berlin, orhanın, kopuğun, balıkçının yeri gibi lokantalar bulunuyor. hemen hemen hepsinde istakoz, güveç ve göl balıkları en revaçta olan su ürünleri. müdavimleri ise istanbul'dan hafta sonu balık yemeye gelenler, iznik'in akşamçcı denilen yerli müşterileri. iznik gezisine gidenler, istakoz güvaeci, sazan balığı çorbası, yayın balığı, şiş veya buğulama,kerevit salatasının tadına bakmadan gitmiyorlar.

Ulubat gölü

Ulubat Gölü

Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan sığ, bulanık bir tatlı su gölüdür. Göl'de 7 adet ada bulunmaktadır. Yapılarında kalkerlerin egemen olduğu bu adaların en büyüğü Halilbey Adası’dır. Gölü besleyen en önemli su kaynağı M. Kemalpaşa Çayı’dır.

Yaygın olarak balıkçılık yapılan gölde avlanan kerevitler yurt dışına ihraç edilir. Apolyont Gölü olarak da bilinen Uluabat gölü,küçük karabatak, alaca balıkçıl  ve kaşıkçı  için önemli bir üreme alanıdır. Kışın gölde aralarında küçük karabatak, tepeli pelikan , elmabaş patka  gibi büyük sayılarda su kuşu bulunur.

- Gölyazı Köyü : Ulubat Gölü’nün çevresinde kurulmuş bu balıkçı köyününde Ağlayan Çınar’ın gölgesinde oturulup göl manzarasına karşı keyif yapabilir, Tekne turu ile unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Detaylı bilgiye  yukarıdaki Gölyazı köyü tabından ulaşabilirsiniz.

 

Kuş Cenneti Milli Parkı

 Balıkesir Kuş Cenneti

Her Ne kadar Balıkesir İli Bandırma Sınırları içerisinde yer alsada; Bursa iline yakınlığı dolayısı ile kaçırılmaması gereken bir fırsat. Kuş Gölü yada Manyas Gölü olarak isimlendirilir.

Kuşcennetinde kuş yaşamının ilgi çekici dönemlerini izleme imkanı, Mart-Temmuz ve Eylül-Ekim ayları arasındadır. Gözetleme kulesinden geniş bir çevre gözetlenebilir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Parkta bulunan müze ve idare merkezinde parkta başta kuşlar hakkında geniş bilgi verilmektedir. Milli Parkta bilimsel araştırmalar yapmak park yönetiminin iznine bağlıdır. Tanıtım vitrinleri vardır. Kuş gözetleme kulesi dünyadaki benzerleri arasında en büyük olanıdır. Yüksekliği 17,5 olup platformu 40 kişi alabilen kulede ziyaretçilere dürbün verilmektedir. Parkta konaklama ve yiyecek hizmetleri yoktur. 1 kilometre uzaklıkta ki Sığırcıatik köyündeki pansiyonlar ya da Bandırma, Erdek ve Gönen’deki otellerde konaklama imkanı bulunabilir.


 - Çamlık Motel ve Restoran (İznik)

 - Ulu Camii

  - Kuş Cenneti (Balıkesir)

  - Mudanya