BOLU  gölleri, Gölcük, Abant, Efteni gölü, yedi göller

BOLUBolu-Gölcük   BOLU 5 Günlük Hava Tahmini 
  bolu

Bolu merkezine 16 km uzaklıktadır.Bolu içinden 15 km’lik asfalt yolla çıkılabilen Gölcük, Abant Gölü’nün doğal yapısını benzer ancak  Abant’tan daha küçüktür. Denizden yüksekliği ise 1250 metre. Çevresi sık çam ormanıyla kaplı Gölcük, hafta sonlarında çok kalabalık oluyor. Ankara’dan, İstanbul’dan günübirlik gelinebilir. Sabah erken yola çıkıp 2.5 saatte Gölcük’e ulaşmak mümkün.

Göl kenarı piknikçiler için bir cennet. Ayrıca çevredeki kır lokantalarının eşsiz bahçelerinde Balık yada Gölcük Kebabı yiyebilirsiniz.

Birçok Konaklama tesisi ile birlikte; Göl kenarında Orman Bakanlığı misafirhaneside yer almaktadır.

- Yedigöller Milli Parkı

-Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu–Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa–Mengen–Yazıcık üzerinden yapılır.


2019 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur.

Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Konaklama : Bungalo tipi konaklama yerleri mevcuttur.

- Abant Gölü
Bolu’nun 34 km. güneybatısında Abant Dağları üzerinde tabii bir göldür.Ankara–İstanbul D–100 karayolunun ve TEM otoyolunun 203. km’sinden ayrılan 22 km’lik yol ile ulaşılmaktadır. Bolu’ya 34 km., Ankara’ya 225 km., İstanbul’a 258 km. uzaklıktadır. 125 hektar genişliğinde bulunan gölün denizden yüksekliği 1325 m’dir. Yer altı suları ile beslenir. En derin yeri 45 m’dir. Tektonik menşeli Abant Gölü ve çevresinin bitki zenginliği, ayrıca büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip bulunması nedeniyle yörenin 1150 hektarlık bölümü, 1988 yılında “tabiat parkı” olarak koruma altına alınmıştır.


Göl çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Sarı ve karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır otları başlıca ağaç ve ağaççıkları oluşturur. Göl kenarı ve su içi de çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur.


- Sülüklü göl

 Sülüklü göl Tabiatı Koruma Alanı görülmeye değer doğal değerler arasında olup, doğa yürüyüşlerine elverişli alanlardır.


EFTENİ GÖLÜ

 Mevsimsel degisimlere göre yasadiklari yerleri degistiren göcmen kuslarin ugrak yeri. Düzce ile Gölyaka arasinda bir kus cenneti

Efteni gölüne Nasil Gidilir :?

Istanbul tarafindan gelenler; Hendek cikisindan TEM'den ayrilin.
Ankara tarafindan gelenler icin; Düzce cikisindan TEM'den ayrilin. Gölyaka'ya ulasin. Gölyaka'nin icinde "Güzeldere Şelalesi" tabelalarini takip edin. Güzeldere Şelalesine 10 km kaldigini gösteren tabelayi görünce, Güzeldere'ye sapmayip düz devam edin. Kisa bir süre sonra göl görünecek.

Efteni'ye gölden ziyade bataklik demek daha dogru olur. Gölün icinde kalmis agaclar ve cesit cesit su cicekleri cok güzel bir manzara olusturuyor.

Gölün bazi yerlerinde ortalara kadar yuruyebilmenizi saglayan patikalar var. Yaz basinda agaclardan dokulen polenler yer yer golun ustunu bembeyaz kaplar.

Efteni Golu Güzeldere Şelalesi'ne oldukca yakin. Ikisini de ayni gunde gezebilirsiniz. Ustelik Güzeldere yoluna tirmanmaya basladiktan bir süre sonra, yukaridan göl manzarasi seyredebilirsiniz.

Efteni Golu, gunbatiminin golde yarattigi muhtesem renkleri ve bu renklere bulasmis balikcil kuslarinin fotograflarini cekebileceginiz en güzel yerlerden biri.


Ismi gibi gizemli olan Efteni Gölü, ayni zamanda su kuslarinin saydam kalelerinden biri.  Efteni Gölü, bölgedeki önemli sulak alanlardan. Sulak alan, derinligi üc metreye kadar olan ve besin bakimindan cok zengin olan gollere verilen bir isim.

Düzce'ye yaklasik yarim saat mesafedeki gol, Milli Parklar tarafindan koruma altina alinmis. Ilginc köy evleri, meyve bahceleri arasindan ulasilan göl civarinda yemek yiyebileceginiz bir tesis bulunmuyor Ancak Aydinpinar Koyu'nde (gole 6 km uzaklikta ) iki adet balik lokantasi sizi bekliyor. Gölu besleyen iki önemli su kaynağı Güzeldere köyunun ardindaki yaylalardan yeryuzune cikiyor.

Kackar daglarindaki bakir dogayi ve ilginc yayla evlerini aratmayan bu bölgede uzunsüre önce göc etmis Karadenizliler oturuyor. Gölde  su kuslarina saldiracak kadar vahsiligiyle bilinen turna baliklari, kum baligi ve sazan gibi baliklar bol miktarda bulunuyor. Gol civarinda kus gözlemcilerine ve fotografcilarina seyir olanagi taniyan yerler yetkililerce tespit edilip ahsap korkuluklarla cevrilmis. Gunbatiminin golde yarattigi muhtesem renkleri ve bu renklere bulasmis balikcil kuslarinin fotograflarini cekebileceginiz en güzel yerlerden biri . Bunlarin yaninda yazin serinlemek icin göl sularina giren mandalarin ilginc görüntüleri ve sudaki yansimalari doga fotografcilari icin kacirilmayacak malzemeler sunuyor.

Efteni Golu'nun bu kadar zengin olusu, yerlesik ve gocmen 150 degisik kus turunu izleme olanagi taniyor. Yeryuzunun dort bir tarafindan goc eden kuslarin bir araya geldigi gole, bu mevsimde leylek, beyaz balikcil flamingo gibi kuslar gelmeye baslamislar.