Denizleri, gölleri ve ormanlık alanlarıyla farklı parkur ortamları sunan ülkemizde, böyle bir gezintiye çıkmak hem çok keyifli, hem de oldukça ekonomik.

BİSİKLET TÜRLERİ
dağ bisikleti Dağ bisikleti, tur (şehir) bisikleti, yarış bisikleti (yol bisikleti) olarak üç ana grupta anlatacağımız bisiklet türlerinden birini seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bisiklet kadrosunun size uygunluğudur. Bunun ideal ölçüsü; Ayaklarınız yerde, bisikletin üst borusu üzerinde durduğunuz zaman boruyla aranızda dağ bisikletinde en az 3-4 cm, yarış ve tur bisikletlerinde ise 2,5 cm boşluk olması gerekir. Kadro boyu, bisikletin diğer ölçüleri arasında en fazla önem taşıyandır.


EN İYİ 10 BİSİKLET YOLU

1) Belgrad Ormanı / İSTANBUL
2) Dalyan - Tuzla / İSTANBUL
3) Polonezköy / İSTANBUL
4) Yalova - Çınarcık / YALOVA
5) Aydos Ormanı / İSTANBUL
6) Kuruçeşme - Sarıyer / İSTANBUL
7) Rumelifeneri - Kilyos / İSTANBUL
8) Büyükada Büyük Tur / İSTANBUL
9) Hitit Yolu / ÇORUM
10) Karşıyaka - Kuş Cenneti / İZMİR


Avrupa yakasında bir inci, yakanın akciğeri
BELGRAD ORMANI

İstanbul’un vazgeçilmez mesire yerlerinden olan bu orman hafta sonu bisiklet kaçamakları için de ideal. Bir ucu İstanbul Boğazı’na, diğer ucu Karadeniz’e dayanan ormanlar doğayla iç içe olma olanağı da sağlıyor. Uzun ağaçların, yeşilliklerin ve çiçeklerin arasında grup halinde bisiklete binmek için de uygun. Yaklaşık 16 kilometre yol gidilebiliyor.


Kalabalık ama güvenli
DALYAN-TUZLA

Dalyan’dan Tuzla’ya uzanan 27 kilometrelik parkur hafta sonları  piknik yapan insanlar nedeni ile yer yer sürüş keyfini azaltıyor. Ancak sakin olduğunda deniz manzarası eşliğinde yapılan eşsiz geziler hem rahat oluyor, hemde insanı rahatlatıyor. Araç trafiği olmadığından dolayı güvenli. Güzergâhta bulunan ve alternatif olarak kullanabileceğiniz Fenerbahçe-Bostancı hattı da bisiklet sevenler tarafından kullanılan 7 kilometrelik bir rota.

İsteseniz de kaybolamazsınız
POLONEZKÖY

Yakınlığı nedeniyle İstanbul insanının  hafta sonları uğrak yeri. Havası temiz, yürüyüş ve bisiklet için ayrılmış dört buçuk kilometrelik bir parkur var. Yol engebeli olduğundan ötürü dağ bisikleti gerekiyor. Alternatif olarak Karanlıkdere Köyü’nden Polonezköy’e uzanan 10 kilometrelik yol ve Riva-Polonezköy Hattı da önerilen sürüş hatları. Tecrübeli biri ile  gidildiğinde birçok parkur öğreniliyor olsada yalnız gittiğinizde kaybolma riski  fazla yok.

Şimdi doğa yemyeşil
YALOVA-ÇINARCIK

İstanbul’dan deniz otobüsleri ve vapurlarla, çevre şehirlerden karayoluyla ulaşım sağlanabiliyor Yalova’ya. Yakın olduğundan İstanbulluların günü birlik bisiklet turları için seçtikleri bir rota.  Yalova İskelesi-Çınarcık arasındaki 16 kilometrelik rota en çok tercih edilen rota.
Teşvikiye-Selimiye
Yalova Çınarcık’taki Teşvikiye Köyü’nden, Armutlu Selimiye Köyü’ne kadar uzanan yaklaşık 30 kilometrelik parkur, profesyonel bisikletçilerin en çok kullandığı çalışma alanlarından biridir. Parkurda bir yandan Marmara Denizi’nin maviliğini, bir yandan ormanların yeşilini görebilirsiniz

İstanbul’a tepeden bakın
AYDOS ORMANI

İstanbul Kartal’daki 6600 dönümlük ormanda koşu, yürüyüş, bisiklet, kano gibi aktiviteler yapılabiliyor. Doğayla iç içe bu alan batısındaki Kayışdağı Ormanı ve Büyükbakkalköy ormanlık alanıyla birlikte bir hat oluşturuyor. Kadıköy’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan diğer adıyla Yakacık Ormanı, İstanbul’un en yüksek tepesi konumunda. . Asfalt yol yer yer çakıla veya toprağa dönüşmekte.Bu nedenle bisikletçilerin hazırlıklı olmasında fayda var.
Boğaz manzarası eşlik etsin
KURUÇEŞME-SARIYER

İstanbul’da Kuruçeşme’den Sarıyer’e uzanan sahil boyunca rahatlıkla bisiklet kullanılabiliyor. Sahilde uzanan  16 kilometrelik yol Boğaz manzarasıyla ayrı bir güzellik sergilemekte. Hafta sonları kalabalık olan rota ,  hem dinlenip hem spor yapmak için alternatifler sunuyor. Trafiğe girmeden Kuruçeşme Arena’dan başlayarak  Emirgan Korusu’nda bitirilecek şekilde  yedi kilometrelik kısa geziler de yapmak mümkün.

Alternatif yollara açık
RUMELİFENERİ-KİLYOS

İstanbul’un Karadeniz’e en uç noktası Rumelifeneri Köyü,  tarihe ışık tutan  Rumelifeneri ve kalesiyle meşhur.  Şehre yakınlığının yanında,  kalabalık olmaması tercih nedenlerinizden biri olabilir. Güzel balıkçıları ve Balık lokantaları uğramanız gereken yerlerden.

Nostaljik ada turu
BÜYÜKADA BÜYÜK TUR YOLU

Özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul Büyükada’ya deniz otobüsü veya vapurlarla ulaşılabiliyor. Kültür turu ve eğlence amaçlı geziler için iyi bir adres. İsteyenler bisikletlerini kendileri getiriyor, isteyen adadan kiralıyor. İskeleden başlayarak ada etrafını dolaşan büyük tur yaklaşık olarak 12 kilometre ve trafiğe kapalı.


Ankaralının kaçamağı
HİTİT YOLU

Ankara’dan 200 kilometre uzaklıktaki Çorum Hattuşa Unesco Dünya Mirası Listesi’nde. Hattuşa ve Alacahöyük kalıntıları, Hitit Yolu’nun merkezi. Tarihi eski güzergâhlar aynen kullanılarak oluşturulan yürüyüş ve bisiklet parkurları valilik tarafından tamamlandı. 17 yürüyüş parkuru 386, altı dağ bisikleti rotası 405 kilometre uzunluğunda sizleri bekliyor.


İzmir’in gözdesi
KARŞIYAKA KUŞ CENNETİ ROTASI

Karşıyaka Bostanlı İskelesi’nden başlayan yol, Çiğli ilçesindeki Kuş Cenneti’nde son buluyor. İzmir Bisiklet Derneği’nin çok sayıdaki rotasından biri olan yola hafta sonu İzmirliler çok ilgi gösteriyor. Gidiş-dönüş 30 kilometrelik yol, Kent Ormanı’ndan ve hayvanat bahçesinden de geçiyor. Sadece bisiklet yolu olduğu ve trafiğe karışmadığı için güvenli.

ANKARA
Gölbaşı
Gölbaşı’nda bulunan Eymir Gölü’nün arazisi ODTܒye aittir. Doğal sit alanı olduğu için koruma amaçlı olarak kontrollü giriş yapılmaktadır. Araç trafiğine de açık olan parkurun uzunluğu 14 kilometredir.