Eyre gölü, Avustralya


- Eyre gölü, Avustralya

Eyre gölü Avustralya nın en alçak noktasıdır.(-15 m) Tamamen dolduğunda Avustralya nın en büyük gölüdür. İsmini gölü ilk gören Avrupalı Edvard John Eyre den alır.Alçak kısımlarında bölgeye has bir tuz tabakası vardır. En kurak dönemde bile Eyre gölünün kapladığı alanda gölcükler halinde su bulunur.Orta Avustralya'nın çöllerinin ortasında yer alır, kapalı bir havza olan gölün en büyük su kaybı buharlaşma sebebi ile olur.

Genellikle her 3 yılda bir 1.5 m lik, her 10 yılda bir 4 m lik yüzyılda birkaç kerede doluluk görülür. İzleyen yazın sonunda göldeki suyun büyük bir kısmı buharlaşır.

ŞAŞIRTICI GÖL

Avrupalı öncüler arasında Orta Avustralya'daki göller, ya da hatta geniş bir iç deniz hakkındaki spekülasyonlar çok yaygındı. Birçoğu iç bölgelere doğru akan nehirlerin nereye gittiğini merak ediyordu. Kıyıların büyük bir bölümü 1930'lu yıllarda haritaya geçirilmişti, ancak iç bölgeleri Aborijinler dışında bilen yoktu.

1839 yılında Edvvard Eyre Adelaide'den kıtayı güneyden kuzeye geçen ilk Avrupalı olma niyetiyle Avustralya'ya doğru yola çıktığında 25 yaşındaydı. Flinders sıradağlarım geçtikten sonra dev boyutlarda, at nalı şeklinde, geçit vermez bir tuz golüyle karşılaştı ve geri dönmek zorunda kaldı. 1840'de Eyre bir kez daha denedi ve sonunda bugün ismini taşıyan nehre ulaştı. Kuru olmasına karşın son derece tehlikeli olan balçık zemin daha ileri gitmesini önlemişti.

Diğer kâşifler de benzer deneyimler yaşadı, ancak büyük bir tatlı su gölünün varlığına ilişkin kayıtların da arkası kesilmiyordu. Nihayet 1922 yılında Gerard Halligan Eyre Gölü'nü havadan geçti ve kuzeyde bir gölün varlığım keşfetti. Buna karşılık ertesi yıl aynı göle bu kez karadan gittiğinde, ancak bir botun yüzebileceği genişlikte, küçük bir göletle karşılaştı.

Bugün artık Eyre Gölü'nün gerçekten de dev bir tatlı su gölü haline gelebildiği biliniyor; ama yalnız sekiz ya da on yılda bir. Bu döngü yaklaşık 20 bin yıldır devam ediyor. Çok nadiren de olsa, art arda iki yıl sağanak yağmurlar yağdığı olabiliyor. Bu yoğun yağmurlar ilk yıl toprağı doyuruyor, dolayısıyla ikinci yıl dağlardan aşağı doğru yolculuğu sırasında daha az emildiğinden, Eyre Gölü de ağzına kadar dolup, taşabiliyordu.


Gölde su bulunduğu zaman, Eyre gölü birçok kuş türü için yaşam alanı haline gelir. Gölün kenarında Ulusal park bulunmaktadır.View Larger Map-Büyült 
 
Eyre gölü, Avustralya