ARTVİN  gezilecek yerler

artvin deriner barajı

Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir

YAPMADAN DÖNME:

- Camili Havzası, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl'ü gezmeden,

ATATEPE


Atatepe ve Artvin genel Görünüm Videosu

Artvin’de Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılarak 19 Mayıs 2012’de törenle açılışı yapılan 22 metre yüksekliği ve 50 ton ağırlığıyla Türkiye’nin en büyük Atatürk Anıtının bulunduğu Atatepe Artvin turizmine kazandırıldı. Atatürk’ün, Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe’deki duruşunu simgeleyen, 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykelin bulunduğu alan şehrin seyir terası olma niteliği taşıması nedeniyle de vatandaşların en uğrak yerleri arasında yer alıyor. Yaklaşık 4 dönümlük arazide inşa edilen alanda Atatürk Heykeli’nin yanı sıra içerisinde restoran, kafeterya, mescit ve tuvaletlerin bulunduğu sosyal tesis ile atıcılık poligonu bulunuyor.

Artvin

  Borçka – Karagöl


Artvin`in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl’e ulaşılır.Göl çevresinde bulunan ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir. Artvin’in en meşhur simgelerinden Borçka Karagöl. Artvin’in tüm Türkiye’nin en güzel destinasyonlarından Borçka Karagöl, Tabiat Parkı’nın içinde yer alıyor. Özellikle Fotoğrafcıların ve Kampçıların en uğrak yeri. Tesisinde çay içebilir ve yemek yiyebilirsiniz.
Fotoğrafçılık için – Artvin’in en güzel vakti Eylül sonu – Ekim başına denk gelen folyaj vakti; yani sonbahar kırmızılıklarının dalları boyadığı, yerleri sarı yaprakların örttüğü mevsim geçişi vaktidir ama yağmura yakalanma ihtimaliniz yüksek

 Şavşat – Karagöl


Şavşat ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan, 8–10 hektar büyüklükteki Karagöl’e 30 km. toprak yolla, özel veya kiralanacak araçlarla ulaşılabilir. Karagöl-Sahara Milli Parkı, Şavşat ilçesine 17 km. uzaklıkta olup, Şavşat-Ardahan yolu üzerindedir. Çevresinde beton girememiş birçok köy bulunuyor Karagöl'ün. Köylerde bulunan evlerin hepsi de birbirine geçme kütükten yapılmuş, iki-üç katlı evler.

Elektrik ve su mevcut olan Karagöl’de hem kamp yapılabiliyor, hem de konaklama için küçük bir işletme ve bungalow evler var. Çevresinde tüketilmesi zor yürüyüş rotaları bulunuyor. Hatta Aşağı Koyunlu Köyü'nden bir buçuk saat yürüyüşle, kayadan oyma bir Ortaçağ Manastırı ile karşılaşmanız mümkün. Şavşat ve civarında  vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar yaşamaktadır

  - Barhal (Altıparmak) Kilisesi


Yusufeli ilçesinden 30 km.lik yolla gidilmektedir.Kilise, yontma taş ve kesme taştan yapılan kiremitlerden çatısı bağlanmış, harçsız bir zemine dayanmadan “Lambalı” denilen planda yapılmıştır. Gri renkli düzgün kesilmiş taşlarla örtülmüş cepheler güney ve kuzeyde eş boyutlu, doğu ve batıda ortadan yanlara doğru açılan köre kemerlerle hareketlendirilmiştir.

- İshan Manastır Kilisesi

Yusufeli ilçesine bağlı İshan köyü içerisindedir. Kiliseye Oltu güzergahı üzerinden Artvin-Erzurum bağlantılı Devlet Karayolunun 92. km.sinden kuzey yönüne ayrılan 7 km.lik yol ile gidilmektedir.

- Hinkal, Laz Böreği , Döner ve Şiş, Puçuko yemeden,
- Ehram, Bal, Zeytin ve Ceviz almadan,
- Denk geldiğinizde Festivaller (Artvin Kafkasör, Şavşat Sahara, Ardanuç Çurisbil, Meydancık Sateve) katılmadan,
  MENÇUNA ŞELALESİ


Çifteköprü’den geçerek geleceğiniz Arhavi’deki Mençuna Şelalesi, Arhavi ilçesine 16 Km uzaklıktadır.  Mençuna ismi lazcadır ve lazcada paylaşılan, ortak yer anlamına gelmektedir.
 Şelalenin fiziki görünümü tetkik edildiğinde, iki kademeden meydana geldiği görülüyor. Birinci bölümde; akan suyun 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor. Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getirmiştir. Dik bir patikadan yarım saat yürüyerek ulaşılan şelalelenin doğal olarak oluşan havuzunda keyif yapabilirsiniz. Mayonuzu getirmeyi unutmayın
Olimpera Köy Evi: Mençuna Şelalesi yolunda yer alan evde, kahve molası verip ağaç evden Arhavi manzarasını seyredebilirsiniz. Burası aslında ağaç evde veya otantik köy evinde kalabileceğiniz bir konaklama noktası. Dilerseniz serpme kahvaltıya da gelebilirsiniz

 - Artvin Çifte Köprüler


Mençuna şelalesine giderken ziyaret edip dinlenebileceğiniz, tarihi çifte köprüler. Hemen yanında bir restoranda mevcut. Ortacalar yolu üzerinde bulunan köprüler Birbirine tıpatıp benzeyen sivri kemerli yapıya sahip. Köprülerde harç olarak da kireç ve yumurta akı kullanılmış. Tamamen kesme taştan yapılmış iki köprünün toplam uzunluğu yaklaşık 80 metre.

 - Bilbilan Yaylası :


Karanlık meşe ve çam ormanlarından geçilerek gidilen, Ardahan ile hudut olan meşhur Bilbilan Yaylası, yöre insanının yaylacılık yaptığı yaylalardandır. Yaylaya, Ardanuç ilçesinin doğusundaki 51 km’lik stabilize yolla ulaşmak mümkündür. Bu yaylalarda haziranın ilk haftasından başlayarak eylül ayının son günlerine kadar devam eden büyük bir pazar kurulmakta ve bu pazarda hayvan pazarlaması başta olmak üzere her türlü alışveriş yapılmaktadır. Ayrıca, berrak soğuk suları ve yemyeşil bitki örtüsünün yanında sütü, kaymağı ve yağı ile ünlüdür.

 Cehennem Deresi Kanyon Vadisi


Tabiat güzellikleri bakımından Türkiye’nin görülmeye değer en güzel kanyon vadilerinden biri olan, Cehennem Deresi Kanyon Vadisi, Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde bulunmaktadır. Dünyanın belli başlı kanyonları arasında yer alan kanyonun, içerisine doğru ilerledikçe, ilginç manzaralarla karşılaşılmaktadır. Vadi, Artvin’de öncelikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Taşlı ve dik bir patikadan kanyona girildikten sonra bir kilometre kadar olan mesafede, neredeyse gökyüzünü görmek bazı noktalarda imkansızlaşıyor. Ayrıca ARDANUÇ'a uğrarsanız Ardanuç Cağ kebabını mutlaka tadın.

 - Kaçkar Turizm Merkezi


Yusufeli ilçesine 60 km. uzaklıktadır. Kaçkar Dağı’nın güney yamaçlarında yer alan yayla, çok geniş orman ve çayır alanlarıyla kaplı olup; yayla ve dağ turizmi için ideal bir konuma sahiptir. Yaylalar köyü, Kaçkar Dağı’na tırmanmak isteyenlerin ara konaklama merkezi konumundadır. Kaçkar Dağları zirvesine en yakın kamp yeri, 3328 m. yükseklikteki Dilberdüzü’dür. Bol soğuk suyu bulunan Dilberdüzü’nde altyapı bulunmamaktadır. Dilberdüzü’nden itibaren 3932 m. rakımlı Kaçkar Dağları’na rehbersiz çıkmak tehlikelidir. Bölgede vaşak, ayı, yaban keçisi, kurt, çakal, tilki gibi yaban hayvanları izlenip görüntülenebilir. Yaylalar köyü yolu üzerinde Altıparmak köyünde, Altıparmak (Barhal) Kilisesi ziyaret edilebilir. Köyde dokunan ipek halılardan satın alınabilir. Konaklama için pek çok pansiyonun bulunduğu Sarıgöl Beldesi’nde kalınabilir.

- Kafkasör Turizm Merkezi

Artvin’in güneybatısındaki yaylaya 10 km. asfalt yolla ulaşılmaktadır. Yayla 1250 m. yükseklikte olup görülmeye değer güzelliktedir. Altyapı hizmeti götürülmüş olan yaylada Belediye tarafından yaptırılan 10 adet 80 yatak kapasiteli bungalovlar bulunmaktadır. Her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenen ve üç gün süren boğa güreşleri, yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmekte ve festival havasında geçmektedir. Yaylada; Cıskaro, Yalnızhasan ve Acısu diye adlandırılan şifalı sular bulunmaktadır

- Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin il merkezinden 16 km’lik stabilize bir yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki topluluğu, Hatila Vadisi’ne ülkemizde nadir rastlanan bir alan olma özelliğini vermektedir. Ayrıca bu doğal öğelerin bileşimi peyzaj güzellikleri ortaya çıkarmakta ve zengin rekreasyonel potansiyel arz etmektedir.
Hatila Cam Teras: rtvin Hatila Vadisi Milli Parkı’ndaki camdan seyir terası, Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası. Ayaklarınızın altında gürleyen derenin sesi, karşınızda yeşilin her tonu. 490 metre rakımdaki cam bir zeminden aşağı bakan ve yükseklik korkusu olanları için oldukça heyecan verici bir deneyim.

MACAHEL

Maçahel

Doğu Karadeniz'de Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan, Artvin'in Borçka ilçesine bağlı bir vadidir. Bölgenin adı Gürcüce'den gelmektedir. "Maca" bilek, "Hel" de el demektir. Kelime anlamı olarak Avuçiçi anlamına gelir.

Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı doğal güzelliklerini korumuş altı köyden ( Camili, Efeler, Düzenli, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan yöreye Maçahel denmektedir.Macahel in merkez köyü Camili dir. Türkiyenin tek ılıman yağmur ormanı olarak geçen bu bölgede Yağmura karşı tedbirli olmakta fayda var.
Türkiye’nin İlk UNESCO Biorezerv Alanı Macahel’i duyanlar adını Türkiye’nin tek tescilli biorezerv alanı olmasıyla duymuştur.UNESCO’nun tanımına göre; biyosfer rezervleri biyolojik çeşitliliğin korunması, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin korunmasına dönük uygulamaların denendiği, seçildiği, sunulduğu ve geliştirildiği alanlar. İşte Macahel de dünyadaki sadece 4000 küsür bioreservden bir tanesi.

Macahel’e gelmişken muhakkak görmeniz gereken bir yer de Maral Şelalesi. Kısa bir yürüyüş ile Maral şelalesine varılıyor. Bir vadiden aşağıya inmek gerekiyor. Aşağıya indiğiniz yerde bir çay ocağı da var. Şelalenin altında yüzmek mümkün. Ancak her zaman yukarıdan suyun şiddeti ile bir şeyin düşme riski olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım.

gorgit yaylası
Gorgit yaylası


Efeler Köyündeki pansiyonlarda konaklayabilir, Maral(Skvedili) ve Zamalev şelalesini ziyaret edebilir, vaktiniz var ise gorgit yaylasına tırmanışa geçebilirsiniz.Tamamen ahşap olan iki katlı yayla evleri, Kaçkar Yayları’ndaki evlerden biraz farklı. Gorgit Yaylası yürüyüşü en çok yapılan yürüyüşlerden biri. Yolu çoğunlukla çamurlu ve yıpratıcı olsa da, anıtsal ormanların içinden geçmesi ile farklı bir rota. Ağaçların gövdesini ve yüksekliğini görünce insan bakakalıyor. Bu yaylanın araç yolu bulunmaması da artık nadir olan özelliklerden biri. Araç yolu / kolay ulaşım ile yaylalar çoğunlukla bozulmaya başlıyor.
Borçka Karagöl ü görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.Macahel  de  Her yıl ağustos ayının ortalarında düzenlenen ”Bal Festivali”  zamanı bölgenin en canlı ve kalabalık olduğu zaman oluyor.

Ancak Yıldız Gölü, Beyazsu Yaylası ve Atanoğlu Yaylası gibi Karçal Dağı’nın yükseklerinde bulunan yerleri de görmek isterseniz kamplı  bir Karçal Dağı gezisi organize etmelisiniz.

Başlıca Göller :

- Karagöl : Borçka-Macahel yolu üzeri 20. Km.
- İkiz Göl : Karçhal Dağı Ziyaret Tepesi 'nde iki göl.
- Cancği Gölü : Düzenli Yaylası üstünde.
- Naçadirev Gölü : Fındık Yaylası sonunda
- Kuyruklu Göl ( Kudyani Gölü ) : Maral Köyü -Mereta Yaylası' nda Lekoban Yaylası'na yakın kısımda.
- Sadaraco Gölü : Efeler Köyü Demirkapı üstünde.

Macahel’de Kafkas Arıları

Macahel, Kafkas arı ırkının olduğu Türkiye’deki tek yer. Bu arının özelliği, dilinin daha uzun olmasıyla polenli bitkilerin en dipte kalan polenlerine bile ulaşabiliyor oluşu. Daha çok polen toplayabilmesi sebebiyle 1,5 kat daha fazla bal üretiyor ve diğer arı ırklarının toplayamadığı yerlerden polen toplayabiliyor.

Maçahel Ulaşım:
1-Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı, Camili mevkiinde bulunan Macahel e ulaşmak için; Hava yolu  ile Trabzona gelmeniz gerekmekte. Daha sonra Karayolu ile Hopa sahilinde saparak Artvin iline gelmeden Borçka ilçesine varacaksınız. Camili Borçka’ya 45 km Artvin’e 75 km dir. Borçka Trabzon havaalanına 230 km mesafede bulunmaktadır.Türkiye Gürcistan sınırında bulunan Camiliye varmak için Borçka dan Camili tabelasını izleyip,  Muratlı Göleti boyunca devam edip Sağa doğru ayrımdan devam ederek varabilirsiniz.
2-Batum Havaalanı : Gürcü hükümeti ile yapılan anlaşma neticesinde THY ile Batum’a yapılan uçuşlarda pasaportunuz olmadan  Hopa’ya geçerek Macahel’e ulaşabilirsiniz.

- Akarsu Turizmi (Kano-Rafting)

Çoruh nehri

- Çoruh Nehri : Çoruh Nehri, 3225 m. rakımlı Mescit Dağları’ndan doğarak toplam 466 km. kat ettikten sonra Gürcistan sınırları içerisinde Karadeniz’e dökülmektedir. Nehir aynı zamanda dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biridir. Yöre, her yıl dünyanın her tarafından gelen, rafting, kano ve nehir kayağı gibi akarsu sporlarını yapan yerli ve yabancı sporcuları ağırlamaktadır.


Zengin flora ve faunaya sahip Çoruh Nehri Vadisi, aynı zamanda kuşların göç yolu üzerindedir. Nehrin çevresindeki bazı kayalıklarda nesli tükenmekte olan kızıl akbaba türü koloniler halinde yaşamaktadır. Ayrıca Çoruh Vadisi boyunca; boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, porsuk, sansar, su samuru, tavşan, keklik, yaban horozu, çulluk, yaban ördeği, üveyik, sarıasma, sarısandal, ardıç kuşu, güvercin, tahtalı kuşu ve çeşitli yaban hayvanı türleri bulunmaktadır. Bayburt’tan başlayıp İspir ve Yusufeli’ni takip ederek Artvin’e kadar uzanan ve yaklaşık 260 km. uzunluğundaki nehirde, 4 farklı etapta rafting yapılmaktadır. Zorluk dereceleri 1, 2, 3, 4, 5, 6’ya kadar çıkmaktadır. Profesyonel sporcuların tercih ettiği nehirde, 1993 yılında 4. Dünya Akarsu Şampiyonası yapılmıştır.

Altıparmak (Barhal) Çayı

Barhal Çayı

Artvin ili sınırları içinde yer alan Altıparmak (Barhal) Çayı, Kaçkar Dağları’nın güney yamaçlarından doğar, yaklaşık 40 km’lik bir mesafe kat ettikten sonra Yusufeli’nin 2 km. güneyinde Çoruh Nehri’ne karışır. Altıparmak Çayı, kano ve nehir kayağı için elverişli olup, yüksek dağlarla çevrili son derece güzel ve etkileyici bir vadi içinden akmaktadır. Dağlardaki karların bütün yaz boyunca erimesi nedeniyle, eylül ayına kadar suyun debisi yüksektir. Vadi, yaban hayatı açısından da çok zengin bir güzelliğe sahiptir.
Altıparmak Çayı Havzası’na Artvin veya Erzurum üzerinden Yusufeli’ne gelerek ulaşılabilir. Yusufeli’nden itibaren 6. km’sinde Öğdem Deresi, Altıparmak Çayı’na karışmaktadır.