Artvin Rafting Yerleri

Çoruh Nehri

Çoruh Nehri :

Mescit dağından doğan Çoruh nehri Bayburt, İspir, Çamlıkaya, Kılıçkaya, Yusufeli, Demirkent ve Artvin rotasını izleyerek  Gürcistan topraklarından Karadeniz’e dökülür. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri, doğal güzellikleri ve muhteşem kanyonları ile Rafting  için çok uygun bir akarsudur.Doğal güzellikleri ile rafting, kano ve nehir kayağı tutkunu yerli ve yabancı misafirleri ağırlamaktadır.

Zengin flora ve faunaya sahip Çoruh Nehri Vadisi zengin flora ve faunaya sahiptir. Kuşların göç yolu üzerindedir olan nehir çevresinde nesli tükenmekte olan kızıl akbaba türü yaşamaktadır.

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

Bayburt-İspir-Yusufeli-Artvin güzergahı boyunca  Çoruh Nehri kıyısında  4 farklı etapta rafting yapılmaktadır. Zorluk dereceleri 1, 2, 3, 4, 5, 6’ya kadar çıkmaktadır.
 
  Bayburt-İspir: 0-106 km


Bayburt'ta Dikmetaş   köprüsü  civarı kamp için uygun  olup parkura buradan başlanabilir. ikinci duraklama yeri Aslandede veya Laleli seçilebilir. Bayburt-İspir arası zorluk derecesi 2-3 dür. Bu parkur ortalama 3 günde alınabilir. İspir civarında  kamp yapılabilir.

 Tekkale-Artvin: 178-261 km


Tekkale'den  6 km. sonra Yusufeli'ne ulaşılır. Yusufeli'nde konaklama imkanı mevcuttur. Altıparmak (Barhal) çayı, Yusufeli yöresinde Çoruh'a karışır.Bu bölmde su debisi ve zorluk derecesi artar(3,4,5). Yusufeli'nden 22 km. ileride, Zorluk derecesi 5.9 olan ve keskin kayaların bulunduğu parkurun 100 mt bölümüne, zorluğu belirtmek için 'King - Kong' denmektedir. Zeytincik köyüne gelmeden dar bir kanyona girilmektedir. Yaklaşık 3 km. uzunluğundaki bu kanyonda parkur 3 - 4 zorluk derecesindedir. 57. km'de Oruçlu köyünde parkur tamamlanabilir. Oruçlu köyünden Artvin 20 km. uzaklıkta ve zorluk derecesi 1 - 2'dir.

  İspir-Çamlıkaya: 106-134 km


İspir-Çamlıkaya arası 3-4-5 zorluk derecesinde bir parkurdur. 28. km de Çamlıkaya  yol ayrımına gelmeden önce, nehir kenarına kamp kurulabilir. İçme suyu dereler veya civardaki  pınarlardan temin edilebilir. Yiyecek Çamlıkaya'dan  sağlanabilir.

Çamlıkaya-Tekkale:134-178 km

 Çamlıkaya'dan itibaren Çoruh takip edildiğinde 48. km'de  Köprügören köyü geçilerek, 54. kilometrede Alanbaşı köyüne ulaşılacaktır. Kamp, Alanbaşı köyüne gelmeden sol tarafta Çoruh'a karışan derenin civarında  kurulabilir. Araba ile yakından takip etmek mümkündür. Bu parkurda, beton köprü geçişi sonrası zorluk derecesi 3-4-5 olup, taşlık yerlere dikkat edilmelidir. Çevreli köyüne gelmeden önce tarihi bir gözetleme kulesi ilgi çekicidir. 65. kilometrede beton köprüyü geçer geçmez sağ taraftan çıkıp Çevreli Köyü içerisindeki ilkokulun önündeki bahçede veya 7 km. daha ileride Tekkale köyünde kamp yapma imkanı vardır. Buradan  tarihi Dörtkilise'ye yürüyüş yapılabilir. Kilisenin yanındaki  derede balık tutulabilir.

Altıparmak (Barhal) Çayı Parkuru

Barhal Çayı

Artvin ili sınırları içinde yer alan Altıparmak (Barhal) Çayı, Kaçkar Dağları'ndan doğar, yaklaşık 40 km’lik bir mesafe kat ettikten sonra Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri’ne karışır. Altıparmak Çayı, kano ve nehir kayağı için elverişli olup, yüksek dağlarla çevrili son derece güzel ve etkileyici bir vadi içinden akmaktadır.  Eylül ayına kadar suyun debisi yüksektir.
Vadi, yaban hayatı açısından da çok zengin bir güzelliğe sahiptir. Altıparmak Çayı Havzası’na Artvin veya Erzurum üzerinden Yusufeli’ne gelerek ulaşılabilir.
Altıparmak Çayı Parkuru :  Sarıgöl'de bulunan Deftise mahallesi  başlangıç noktası  için uygundur.Buradan Altıparmak çayının Çoruh nehri'ne karıştığı parkur uzunluğu  22 kilometredir. 3 - 4 zorluk derecesinde alanlarında olduğu parkur  yatağı taşlık  olup,  dikkat edilmelidir. Deftise'den  1.5 km. sonra Sarıgöl beldesi , Sarıgöl'den yaklaşık 3 km. sonra ise kayalar üzerinde duran tarihi Bahçeli  kalesi sizi karşılar. Parkuru, Yusufeli'nde yada Yusufeli'ni 2 km. geçtikten sonra Altıparmak çayının Çoruh nehri'ne karışmasından önce tamamlayabilirsiniz.