Maçahel

MAÇAHEL(camili) Yaylaları

maçahel yaylaları

Doğu Karadeniz'de Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan, Artvin'in Borçka ilçesine bağlı bir vadidir. Bölgenin adı Gürcüce'den gelmektedir. "Maca" bilek, "Hel" de el demektir.

Artvin'in ilçesi Borçka'ya bağlı, doğal güzelliklerini korumuş 6 köyden (Camili-Düzenli-Efeler-Kayalar-Maral-Uğur) oluşan yörenin adıdır.

Maçahel Ulaşım: Artvin’in ilçesi Borçka’ya bağlı, doğal güzelliklerini korumuş altı köyden oluşan yöre Maçahel olarak tabir edilmektedir. Camili Artvin ‘in Borçka ilçesinin kuzeydoğusunda Türkiye Gürcistan sınırında bulunuyor. Borçka’ya 45 km Artvin’e 75 km dir. Borçka Trabzon havaalanına 230 km mesafede bulunmaktadır

Yükselti nedeniyle, bölge sakinlerinin dış dünya ile bağlantısı kar düştüğü an kesiliyor. Yine aynı nedenle, zengin bir bitki örtüsünün gelişmiş. Bölgenin bitki örtüsünden beslenen kafkas arıları besin değeri çok yüksek olan bal üretimi ile meşhur.
Bölgede  bir çok yürüyüş ve tırmanış rotası var.

 


Maçahel balı 

Maçahel balıyla meşhur bir yer. Gerek bünyeye olan faydaları gerekse kalitesi bakımından Anzer ve Yente balı ile aynı sonuçları verdiği öne sürülen Macahel balı, bu iki balın aksine yörede yetişen çiçeklerden değil, kestane, ıhlamur ve meyve ağaçlarının çiçeklerinden alınan nektar özleriyle üretiliyor.Macahel deki festival de haliyle ”Bal Festivali” olarak anılıyor. Her yıl ağustos ayının ortalarında düzenlenen festival zamanı bölgenin en canlı ve kalabalık olduğu zaman oluyor.

Turlar:

http://www.deepnature.com/karadeniz-yayla-turlari
http://www.transyayla.com/TRANS_YAYLA.html
http://www.karadeniztatil.com/Anasayfa.html

 Yorumlar