Artvin Gölleri

Borçka Karagöl

Borçka – Karagöl :

Artvin`in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl’e ulaşılır. Göl çevresinde bulunan ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir.

Konaklama: Orman İşletmesineait 27 yatak kapasiteli bir tesisin bulunmakta.

Artvin Camili Kırsal Kalkınma Projesi`nin uygulandığı Camili köyünün, 7 kilometresi hariç toprak yolunu takiben ulaşılabilen Karagöl`e gitmek isteyenler, zorlu bir yolculuğun ardından adeta saklı bir cennetle karşılaşıyor.


Karçal Dağı`ndaki Aralık Yaylası`nın yakınlarında bulunan bir tepenin,1800`lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıylaoluştuğu bilinen Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, ulaşım güçlüğüne rağmen doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Karagöl`ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığı`nca 2002 yılında `Tabiat Parkı` haline getirildi.

Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan göl, göç yolunda yer aldığı için eylül ayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmakta.

Şavşat – Karagöl

Şavşat Karagöl

Şavşat ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan, 8–10 hektar büyüklükteki Karagöl’e 30 km. toprak yolla, özel veya kiralanacak araçlarla ulaşılabilir. Karagöl-Sahara Milli Parkı, Şavşat ilçesine 17 km. uzaklıkta olup, Şavşat-Ardahan yolu üzerindeki Meşeli köyündedir.

Elektrik ve su mevcut olan Karagöl’de Orman Bölge Müdürlüğü’nün dinlenme binası ve telsizi hizmet vermektedir. Şavşat ve civarında da vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar yaşamaktadır.
Göl, içerisinde Aynalı Sazan, Kaya sazanı ve de 11 çeşit akvaryum balığı yaşamaktadır. Karagöl’ün doğu ve batısında bulunan ormanlık alanlar günübirlik ve kamping tesislerinin geliştirilmesine uygun nitelikte olmakla birlikte, düzenli bir günübirlik ve kamp sahaları değildir. Ancak kullanımı mümkündür.

Sahara kesiminde ise; yayla özelliği gösteren yörede bulunan Kocabey Yaylası, kışları konaklama merkezi olarak sabit tesisli hizmet sunacak potansiyel arz etmektedir. Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne ait kırgazinosu, basit kamp olanakları, Sahara Kocabey Yaylası’ndaki yayla evleri konaklama için uygundur.

Borçka Yıldız Gölü-Beyaz Su

Yöresel müzik eşliğinde sizleri sıradışı manzaralarla doğaya götürüp; Özellikle trekking (Doğada uzun ve yorucu yürüyüş) severler için Erol Aslan'ın ÖNERDİĞİ Borçka ilçesi KARÇAL DAĞI BEYAZ SU YAYLASI ve Yıldız Gölü

ŞAVŞAT GÖLLERİ

  -Karaağaç Gölü


Çavdarlı ve Savaş Köyü yayları üstünde yanlızçam dağlarının zirvesinde, Bilbilan Yaylası' nın arka tarafında yer almaktadır. Üç büyük gölden oluşmaktadır. Bu göllerde dünyada nadir olarak yetişen kırmızı benekli alabalıklar bulunmaktadır. Avlanan Alabalık çevredeki mesire yerlerinde tüketilir. İlçe merkezinden 25 km, uzaklıktadır. Yaz aylarında gidilebilir.

 - Karagöl Konaklama


Artvin Çevre Orman İl Müdürlüğü
Tel: 0 466 2126048

  - Meşeli Gölü


İİlçe merkezinden 26 kilometre, uzaklıktaki Meşeli Köyü' nün kuzeyinde orman içinde ve yeşil çayırlar arasındaki bu gölede o yöre köylülerince “KARAGÖL” denilmektedir. Gölün çevresinde soğuk iiçme suları ve orman işletmesi tarafından yaptırılmış bir dinlenme evi vardır.

Boğa Gölü

 İlçenin kuzeyinde, tahminen 40 km, mesafede, Alabalığı ile meşhur bir göldür. Ayrıca bu gölün yakınında irili ufaklı bir kaç göl daha mevcuttur.