ARPAÖZÜ  KÖYÜ
 

Daha Büyük Görüntüle
 TRABZON 5 Günlük Hava Tahmini 
  trabzon

  Çaykara İlçe merkezine 36 km uzaklıkta olup eski ismi İbsil dir. Köyden çok yayla /yazlık    olarak kullanılmaktadır. Kışın köyde yerleşim bulunmamaktadır.

Bir dağ köyü olarak    tarıma elverişli değildir.Bol otlaklı arazileri,  yaz aylarında hayvancılığa uygundur.Ancak köyde yaşam zorluğu ve tarım olmaması nedeni ile zamanla yerleşim şehirlere kaymış ve köy yazlık turistlik bir köy haline gelmiştir.Arpaözü Köyü Ulaşım : Köyün yolu, suyu, elektriği telefonu bulunmaktadır. Uzungöl turistlik merkeze 15 km mesafede olan köyün yolu, Uzungöl' den itibaren 6 Km asfalt, 7 Km taş döşeme, 2.5 Km de toprak yoldur. Köye Uzungöl'e vardıktan sonra ana yoldan hiç ayrılmadan tabelaları takip ederek varabilirsiniz. Döşeme taş yol bittiğinde ikiye ayrılan yoldan yine Tabelayı takip ederek (sola sapılacak) varılabilir.

Köyün yakınında küçük bir yaylası vardır. Özellikle Arap turistlerin ilgisini cezbeden bu bölgeye yazın bol miktarda Arap turist gelmektedir. Yayladan ve köyden araba yolu ile 7 göller olarak tabir edilen krater göllerine ulaşmak mümkündür.   Macera ruhu taşıyan gezginler için  eşsiz alanlardandır.


FLORA: Köyde çok çeşitli ve fazla sayıda çiçek türü mevcuttur. Ayrıca doğal yaban mersini ağustos ayı içerisinde köydeki birçok kırsalda bolca bulunabilir. buna ek olarak yılın 7-8. aylarında Zagoda( dağ soğanı) ve 6-7 aylarında dağ mantarı toplamak mümkündür.

Eski İsmi : İpsil

İle Uzaklığı: 115km
İlçeye Uzaklığı: 36 km (ÇAYKARA), 

15 Km (Uzungöl )
Rakım: 2080m

Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, lokanta,otel bulunmamaktadır. Yakın çevresinde görülmeye değer balık gölü ve krater gölleri mevcuttur.Arpaözü Köyü  ŞENLİKLERİ


Çaykara İlçesi'ne Bağlı Arpaözü Köyü'nde Dostluk Ve Kaynaşma Amaçlı Bayram Şenlikleri zaman zaman düzenlenmektedir. Her yıl düzenli olarak devam etmeyen şenlikler en son 2011 yılında yapılmıştır. Arpaözü ve diğer  şenliklere ilişkin tarihleri www.yaylasenlikleri.com adresimizden takip edebilirsiniz.
       

Arpaözü köyü, Çaykara, Trabzon