ARPAÖZÜ  KÖYÜ
 

Daha Büyük Görüntüle
 TRABZON 5 Günlük Hava Tahmini 
  trabzon

  Çaykara İlçe merkezine 36 km uzaklıkta olup eski ismi İbsil dir. Köyden çok yayla /yazlık    olarak kullanılmaktadır. Kışın köyde yerleşim bulunmamaktadır.

Bir dağ köyü olarak    tarıma elverişli değildir.Bol otlaklı arazileri,  yaz aylarında hayvancılığa uygundur.Ancak köyde yaşam zorluğu ve tarım olmaması nedeni ile zamanla yerleşim şehirlere kaymış ve köy yazlık turistlik bir köy haline gelmiştir.
Köyün yolu, suyu, elektriği  ve  telefonu  bulunmakla  birlikte kış aylarında ulaşım ve haberleşme sorunu yaşanmaktadır. Uzungöl turistlik merkeze 16 km mesafede olan köyün yolu, uzungölden itibaren 8 km asfalt yoldur. geri kalanı ise 2013 Kasım ayı sonunda tamamlanacak şekilde  döşeme taş olarak tesis edilmektedir. Köyde cep telefonu operatörlere göre değişiklik göstermekle birlikte bir çok alanda bütün operatörler kapsamı alanı içerisindedir.

Köyün yakınında küçük bir yaylası vardır. Özellikle Arap turistlerin ilgisini cezbeden bu bölgeye yazın bol miktarda Arap turist gelmektedir. Yayladan ve köyden araba yolu ile 7 göller olarak tabir edilen krater göllerine ulaşmak mümkündür.   Macera ruhu taşıyan gezginler için  eşsiz alanlardandır.


FLORA: Köyde çok çeşitli ve fazla sayıda çiçek türü mevcuttur. Ayrıca doğal yaban mersini ağustos ayı içerisinde köydeki birçok kırsalda bolca bulunabilir. buna ek olarak yılın 7-8. aylarında Zagoda( dağ soğanı) ve 6-7 aylarında dağ mantarı toplamak mümkündür.

Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2000

219

99

120

1990

119

68

51

1985

171

100

71

Eski İsmi : İbsil

İle Uzaklığı: 119km
İlçeye Uzaklığı: 36 km (ÇAYKARA),  16 Km (Uzungöl )
Rakım: 2080m

Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, lokanta,otel bulunmamaktadır. Yakın çevresinde görülmeye değer balık gölü ve krater gölleri mevcuttur.Arpaözü Köyü  ŞENLİKLERİ


Çaykara İlçesi'ne Bağlı Arpaözü Köyü'nde Dostluk Ve Kaynaşma Amaçlı Bayram Şenlikleri zaman zaman düzenlenmektedir. Her yıl düzenli olarak devam etmeyen şenlikler en son 2011 yılında yapılmıştır. Arpaözü ve diğer  şenliklere ilişkin tarihleri www.yaylasenlikleri.com adresimizden takip edebilirsiniz.
       

Arpaözü köyü, Çaykara, Trabzon