ARPAÖZÜ KÖYÜ

 Camii, Telefon, Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip köyde bakkal, kasap, fırın, lokanta bulunmamaktadır.
 Yakın çevresinde görülmeye değer Balık gölü, Aygır gölü ve krater gölleri mevcuttur.


 Eski İsmi:   İpsil
 Uzungöl'e Uzaklık :   16 km
 İle Uzaklığı: 115 km (Trabzon)
 İlçeye Uzaklığı : 36 km (Çaykara)
 Rakım : 2080 m

Arpaözü Köyü

 Çaykara İlçe merkezine 36 km uzaklıkta olup eski ismi İbsil dir.Köyden çok yayla /yazlık olarak kullanılmaktadır. Bir dağ köyü olarak tarıma elverişli değildir.Bol otlaklı arazileri, yaz aylarında hayvancılığa uygundur.Ancak köyde yaşam zorluğu ve tarım olmaması nedeni ile zamanla yerleşim şehirlere kaymış ve köy yazlık turistlik bir köy haline gelmiştir.

Köyde cep telefonu operatörlere göre değişiklik göstermekle birlikte bir çok alanda bütün operatörler kapsamı alanı içerisindedir.
Köyün yakınında küçük bir yaylası vardır. Özellikle Arap turistlerin ilgisini cezbeden bu bölgeye yazın bol miktarda Arap turist gelmektedir. Yayladan ve köyden araba yolu ile 7 göller olarak tabir edilen krater göllerine ulaşmak mümkündür. Macera ruhu taşıyan gezginler için eşsiz alanlardandır. Köy-Göller arası mesafe 11.5 Km dir. 

FLORA: Köyde çok çeşitli ve fazla sayıda çiçek türü mevcuttur. Ayrıca doğal yaban mersini ağustos ayı içerisinde köydeki birçok kırsalda bolca bulunabilir. Yine Ağustos ayı içerisinde köyde çegil denile kaya taşlarının çevresinde Böğürtlen ve Ahududu yetişmektedir. Bu meyveler doğal olup oldukça tatlı ve lezzetlidir. Buna ek olarak yılın 7-8. aylarında Zagoda( dağ soğanı) ve 6-7 aylarında dağ mantarı toplamak mümkündür.

Arpaözü Köyü ŞENLİKLERİ

Çaykara İlçesi'ne Bağlı Arpaözü Köyü'nde Dostluk Ve Kaynaşma Amaçlı Bayram Şenlikleri zaman zaman düzenlenmektedir. Her yıl düzenli olarak devam etmeyen şenlikler en son 2011 yılında yapılmıştır. Arpaözü ve diğer  şenliklere ilişkin tarihleri www.yaylasenlikleri.com adresimizden takip edebilirsiniz.
 BALIK GÖLÜ

 Demirkapı köyünde Baybur'a aşan dağın doruğunda bulunur. Adını içindeki alabalıkların çokluğundan alır. Solaklı deresinin bir kolu olan Haldızen deresinin başlangıç yeri burasıdır. Gölün etrafı yazın dinlenme yeri için idealdir. Gölde balık avlamak yasaktır.
Yol kenarında köylülerin sattığı yiyecek ve içecek imkanları mevcuttur.Göle yoldan yaklaşık 5 dk patika yol ile yürümeniz gerekmektedir.

Balık Gölüne Nasıl gidilir : Uzungöl' den 21 km mesafede yer alır. Uzungöl'den sonra Yolun 6 km asfalt, 6 Km si döşeme taş ve geri kalan 9 Km lik kısım toprak yoldur. Arpaözü köyünden 9 Km mesafededir.  Aygır Gölü

  Eski adı Anzer Gölüdür. Alanı 10 dönüm civarındadır. Sularını buzulların erimesinden alır. Yanında piknik yapabilir yada Göl kenarındaki Köylüler tarafından satılan yiyecek ve içeceklerden satın alabilirsiniz. Arpaözü köyünden 11 Km mesafededir.

 Aygır Gölüne Nasıl gidilir : Balık gölünün 2 Km daha yukarısında bulunmaktadır.

Arpaözü Köyüne Ait Yayla

yayla ve kuş gözlem evi

Köye 5 km mesafede küçük bir yaylası vardır. Özellikle Arap turistlerin ilgisini cezbeden bu bölgeye yazın bol miktarda Arap turist gelmektedir.

Yazları köyün yaylasında hayvancılık yapılmaktadır. Doğal bitki ve çiçeklerden elde edilen süt ile yapılan tereyağ ve peynir satın alma imkanına sahipsiniz.

Yayladan devam edilerek Köylülerce Peltek denilen düzlük alana ulaşılır. Burası dinlenmek ve piknik yapmak için harika bir yerdir. Burada küçük bir çeşmede bulunmaktadır.

Buradan devam ederek Yente Yaylasına ve Fettahoğlu Otel e ulaşılabilir.

Peltek Sırtlarınden Demirkapı Köyü :

Peltek mevkiinden; yukarısında Balık gölü, Aygır gölü ve diğer krater göllerinin  bulunduğu Demirkapı köyüne bakış .

Peltek

Yaylanın 2-3 km yukarısında yer alan Piknik ve Mesire alanı

Arpaözü Köyü Ulaşım :
Köyün yolu, suyu, elektriği telefonu bulunmaktadır. Uzungöl turistlik merkeze 16 km mesafede olan köyün yolu, Uzungöl' den itibaren 6 Km asfalt, 7 Km taş döşeme, 2.5 Km de toprak yoldur. Köye Uzungöl'e vardıktan sonra ana yoldan hiç ayrılmadan tabelaları takip ederek varabilirsiniz. Döşeme taş yol bittiğinde ikiye ayrılan yoldan yine Tabelayı takip ederek (sola sapılacak) varılabilir.