ARPAÖZÜ KÖYÜ

 Camii, Telefon, Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip köyde bakkal, kasap, fırın, lokanta bulunmamaktadır.
 Yakın çevresinde görülmeye değer Balık gölü, Aygır gölü ve krater gölleri mevcuttur.


 Eski İsmi:   İpsil
 Uzungöl'e Uzaklık :   16 km
 İle Uzaklığı: 115 km (Trabzon)
 İlçeye Uzaklığı : 36 km (Çaykara)
 Rakım : 2080 m

Arpaözü Köyü

Köyden çok yayla /yazlık olarak kullanılmaktadır. Kışın köyde yerleşim bulunmamaktadır. Bir dağ köyü olarak tarıma elverişli değildir.Bol otlaklı arazileri, yaz aylarında hayvancılığa uygundur.Ancak köyde yaşam zorluğu ve tarım olmaması nedeni ile zamanla yerleşim şehirlere kaymış ve köy yazlık turistlik bir köy haline gelmiştir.

Köyde cep telefonu operatörlere göre değişiklik göstermekle birlikte bir çok alanda bütün operatörler kapsamı alanı içerisindedir.
Köyün yakınında küçük bir yaylası vardır. Özellikle Arap turistlerin ilgisini cezbeden bu bölgeye yazın bol miktarda Arap turist gelmektedir. Yayladan ve köyden araba yolu ile 7 göller olarak tabir edilen krater göllerine ulaşmak mümkündür. Macera ruhu taşıyan gezginler için eşsiz alanlardandır. Köy-Göller arası mesafe 11.5 Km dir. 

FLORA: Köyde çok çeşitli ve fazla sayıda çiçek türü mevcuttur. Ayrıca doğal yaban mersini ağustos ayı içerisinde köydeki birçok kırsalda bolca bulunabilir. Yine Ağustos ayı içerisinde köyde çegil denile kaya taşlarının çevresinde Böğürtlen ve Ahududu yetişmektedir. Bu meyveler doğal olup oldukça tatlı ve lezzetlidir. Buna ek olarak yılın 7-8. aylarında Zagoda( dağ soğanı) ve 6-7 aylarında dağ mantarı toplamak mümkündür. Uzungöl

  Trabzon'un turizm gözdesi olan Uzungöl, Arpaözü köyüne sadece 16 km uzaklıktadır.
 Yolun 14 km lik kısmı taş döşeme , geri kalanı toprak yol olup geniş ve rahat bir güzergahtır.
 Dere boyunca devam eden yol üzerinde bir çok dinlenme alanı mevcuttur.
 İsterseniz piknik yapabilir, isterseniz hazır satıcılardan semaver çay ve yiyecek temin edebilirsiniz.

YaylaLife APART

yaylalife apart
Yaylalife apart ve Apart'tan Vadi Manzarası

 Adres: Arpaözü Köyü ,Uzungöl / Trabzon
Telefon: 0505 293 4314

 

Yaylalife Apart sizleri kendi evinizde hissettirecek bir mekan olarak hizmet vermektedir. Size hizmet eden yarı bağımsız katta  3 yatak  odası , ve şömineli oturma odanız bulunmaktadır. Ayrıca Üst katta ortak salon ve mutfak hizmetinizdedir. Odalar da  çift  kişilik birer yatak  mevcuttur. Ayrıca kalabalık aileler için salonda 2 adet çek yat mevcuttur.
Yatak odalarının bulunduğu kat  ortak banyo ihtiva etmektedir. Göllerin bulunduğu Demirkapı köyüne 2.5 km; Balık gölü ve krater göllere 10 km mesafededir.
Ev,  yarı bağımsız  kat üzerinden kiralanmakta olup günlük kirası 2500 tl dir. minumum kiralama süresi 4 gündür.

Bütün odalar elektrikilki kalorifer sistemi ile donatılmıştır. Evdeki Termosifon ile mutfak ve banyolarda 24 saat sıcak su mevcuttur.


Salon
Evin Salonunda yatak olarak kullanabileceğiniz 2 adet  çek yat, bir yöresel divan yer almaktadır. Ayrıca yemek masası , tv ve tekli koltuklar mevcuttur.

Yatak Odaları

Evin hizmete açılan katında  3 adet çift kişilik yatak bulunan yatak odası mevcuttur. Kalabalık aileler için  Salondaki çek yatlarla birlikte hizmet verilmektedir.


Mutfak
İçinde ocak, buzdolabı, bulaşık makinesi, mikser gibi ev eşyalarının bulunduğu mutfak da; köy sobasını yakıp fırınında yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Banyolar

Yatak odalarının bulunduğu alt katda ,  banyo  ve alafranga tuvalet mevcuttur. Ayrıca giriş katında yine alafranga tuvalet, çamaşır makinesinin bulunduğu ara salon mevcuttur. Sıcak su Termosifon ile sağlandığından çok uzun süreli elektrik kesintileri yaşanmadıkça sıcak su mevcuttur.
 BALIK GÖLÜ

 Demirkapı köyünde Bayburt'a aşan dağın doruğunda bulunur. Adını içindeki alabalıkların çokluğundan alır. Solaklı deresinin bir kolu olan Haldızen deresinin başlangıç yeri burasıdır. Gölün etrafı yazın dinlenme yeri için idealdir. Gölde balık avlamak yasaktır.
Yol kenarında köylülerin sattığı yiyecek ve içecek imkanları mevcuttur.Göle yoldan yaklaşık 5 dk patika yol ile yürümeniz gerekmektedir.

Balık Gölüne Nasıl gidilir : Uzungöl' den 21 km mesafede yer alır. Uzungöl'den sonra Yolun 6 km asfalt, 6 Km si döşeme taş ve geri kalan 9 Km lik kısım toprak yoldur. Arpaözü köyünden 11,5 Km mesafededir.  Aygır Gölü

  Eski adı Anzer Gölüdür. Alanı 10 dönüm civarındadır. Sularını buzulların erimesinden alır. Yanında piknik yapabilir yada Göl kenarındaki Köylüler tarafından satılan yiyecek ve içeceklerden satın alabilirsiniz. Arpaözü köyünden 11 Km mesafededir.

 Aygır Gölüne Nasıl gidilir : Balık gölünün 2 Km daha yukarısında bulunmaktadır.

Arpaözü Köyüne Ait Yayla

yayla ve kuş gözlem evi

Köye 5 km mesafede küçük bir yaylası vardır. Özellikle Arap turistlerin ilgisini cezbeden bu bölgeye yazın bol miktarda Arap turist gelmektedir.

Yazları köyün yaylasında hayvancılık yapılmaktadır. Doğal bitki ve çiçeklerden elde edilen süt ile yapılan tereyağ ve peynir satın alma imkanına sahipsiniz.

Yayladan devam edilerek Köylülerce Peltek denilen düzlük alana ulaşılır. Burası dinlenmek ve piknik yapmak için harika bir yerdir. Burada küçük bir çeşmede bulunmaktadır.

Buradan devam ederek Yente Yaylasına ve Fettahoğlu Otel e ulaşılabilir.

Peltek Sırtlarınden Demirkapı Köyü :

Peltek mevkiinden; yukarısında Balık gölü, Aygır gölü ve diğer krater göllerinin  bulunduğu Demirkapı köyüne bakış .

Peltek

Yaylanın 2-3 km yukarısında yer alan Piknik ve Mesire alanı

Arpaözü Köyü Ulaşım :
Köyün yolu, suyu, elektriği telefonu bulunmaktadır. Uzungöl turistlik merkeze 16 km mesafede olan köyün yolu, Uzungöl' den itibaren 6 Km asfalt, 7 Km taş döşeme, 2.5 Km de toprak yoldur. Köye Uzungöl'e vardıktan sonra ana yoldan hiç ayrılmadan tabelaları takip ederek varabilirsiniz. Döşeme taş yol bittiğinde ikiye ayrılan yoldan yine Tabelayı takip ederek (sola sapılacak) varılabilir.