ANKARA gölleri tanıtan rehber site, mogan, karagöl,eymir


mavi göl - Mavi Göl Parkı

Kayaş 1.Cadde Samsun Yolu 12 Km. Ankara

Bayındır Barajı Mavi Göl Rekreasyon Alanı; 85.000 m2 Yeşil Alan, 180.000 m2 Sert Zemin, 1.254.271 m2 Piknik Alanı ve 601.423 m2 Su Alanı ile toplam 2.120.694 m2'lik alan üzerine kuruludur.
 ANKARA 5 Günlük Hava Tahmini 
  ankara gölleri hava

Rekreasyon Alanında;
Piknik Alanları
At Maneji,
Çocuk Oyun Alanları,
Spor Alanları,
Marina ve İskeleler
Araç ve Yaya yolları,
Çay bahçeleri, WC 'ler bulunmaktadır.
 


Mavi Göl, hem sahip olduğu doğal güzelliği hem de yapılan çevre düzenlemeleriyle eşsiz bir görünürne sahip olmuştur.

Mavi Göl Park Alanında, Ankara'nın simgesi haline gelen Ankara Keçilerini de görmek mümkün olmuştur.

Büyük bir emeğin ürünü olan Mavi Göl, görülmeye değer olup tüm Ankaralıların hizmetine sunulmuştur

 

mogan gölü - Mogan Gölü
 Haymana Yolu Üzeri Serpmeler, Gölbaşı / Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yaptırılan Mogan Gölü Çevresi Rekreasryon Alanı, Gölbaşı İlçe sınırları içerisinde yer alan Mogan Gölü kıyısında toplam 601.879 m 'lik alana kurulmuştur.

 
Bu alanın "Doğa Parkı" olarak ayrılmış olan 203.650 m2'lik kısım da nesli tükenmekte olan kuşlar, kuluçka ve yavrulama mevsiminde konaklamaktadır. Bu nedenle alanda Kuş Gözlem evleri yapılmış, yaya olarak ulaşım sağlamak amacıyla karadan 130 km uzunluğunda ahşap yürüme yolu inşa edilmiştir. (Yürüme yolu kuluçka döneminde kapatılmaktadır.) 398.229 m2'lik geriye kalan alan üzerinde ise günü birlik tesislerinde bulunduğu Rekreasyon Alan düzenlemeleri yapılmıştır.

Peyzaj alanları yaklaşık 22.000 m2 ağaç dikilen alan, 27.500 m2 çalı dikilen alan, 196.500 m2 çim ve çayırlık alan, 5000 m2 mevsimlik çiçek dikilen alan olmak üzere toplam 250. 100 m2 dir.

Peyzaj Yapısal Düzenleme Alanları içerisinde,

-Araç Yolları, Kıyı Yolları, Y aya Yolları,
-Otoparklar,
-Meydanlar,
-Açık Spor Alanları,
-Çocuk Oyun Alanları,
-İskeleler,
-Piknik Alanları,
-At Maneji,
-Babycar ve Minicar Pisti, toplam 130.435 m2'lik alan üzerine kurulmuştur.
 Rekreasyon Alanı içerisinde ki binaların toplam alanı ise 16.708 m2 dir. Rekreasyon Alanı içerisinde;

-Nikah Salonu,
-Amfi Tiyatro Binası,
-Piknik Alanları,
-Büfeler,
-Kafeterya Binaları, Göl Kafeteryaları ve Göl Seyir Terası,
-Açık Basketbol, Voleybol, Mini Futbol Sahası, Tenis Sahası,
-Spor Merkez Binası, Bisiklet Merkez Binası, Kaykay -Paten Binası, Binicilik Merkez Binası, Kayıkhane Binası,
-Evcil Hayvanlar İçin Kümes Binası,
-Deniz Feneri(25 m),
-Araştırma Merkez Binası(açık-kapalı sergi alanları),
-Oyun Grupları(7 adet)
-Su Oyun Havuzları,
-İdari Binalar, WC' ler,
-Otopark Alanı(2000 araç kapasiteli) yer almaktadır.


Mogan Gölüne Nasıl gidilir ? Ankara Gölbaşı ilçesine varınca hemen merkezde tabelaları akip ederek varabilirsiniz..
eymir gölü  - Eymir Gölü ,

 Ankara şehir merkezine 35 km mesafede bir göl; Eymir.

 Arazisi ODTÜ'ye aittir.ODTÜ kürek takımı çalışma alanıdır. Takıma ait bir kayıkhanesi vardır.


Ankara'dan Konya yönüne giderken, Haymana yol ayrımına sapıyorsunuz.Sonra sola doğru devam ediyorsunuz, yolun ucunda, yeşilliklerin arasında kıvrıla kıvrıla uzanan bir göl, Eymir, sizi bekliyor

 

Yürüyüş için ideal bir mekân olan göle, Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inmek mümkündür. Göl tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzaktır.

Eymir Gölü’nde kürek ve su sporları, balık avlama (olta ile) ve piknik gibi etkinlikler yapılabilmektedir.

ODTÜ Akademik ve İdari personeli ile öğrencileri, ODTÜ Kimlik Kartlarını göstererek, mezun ve misafir statüsündeki kişiler ise Eymir Gölü üye kimlik kartlarını göstererek kış aylarında 08.00-21.00, yaz aylarında ise 06.00-22.00 saatleri arasında hergün giriş yapabilirler.

ODTÜ, arazisi içerisinde bulunan Eymir Gölü’nün güvenliğinin ve göl çevresinin düzeninin sağlanmasından sorumludur. Gölde uyulması gereken kurallar, ODTÜ tarafından yayımlanmaktadır.

 

Ankara Eymir gölüne nasıl gidilir? Gölbaşı istikametinden eymir gölüne gidebiliriniz..


karagöl - KARAGÖL

Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam arasında, Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı eteğinde küçük fakat çok derin, krater bir göldür. Gölün çevresi mükemmel bir doğal güzelliğe sahiptir. Ankaraya 68; Çubuka yaklaşık 30 km. uzaklıktadır

. Çevresinde spor yapma imkanı vardır. Gölün her iki tarafı yamaçlarla çevrili olup, etrafı çam ve dağ kavağı ile çevrilidir.

Göl kenarındaki ormanların içinde kaynak suları vardır. Bu sular çıkış noktasında oldukça soğuktur. Hatta kayaların aralarından çıkan suların suyun son derece soğuk olmasından dolayı Ağustos aylarında dahi donduğu görülür. Ormanlık bölgelerde av hayvanlarına rastlamak mümkündür. Tepelerde yaz aylarında bile kara rastlanır. 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı’nda, Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın orduları burada iskan etmişler ve su ihtiyaçlarını karşılamışlar. Göl içinde yüzmek oldukça tehlikelidir. Ortasındaki şelalenin etkisiyle boğulanlar olmuştur.


ANKARA KARAGÖL e nasıl gidilir?

Ankara'ya 68 km uzaklıkta.Çubuk İlçesi sınırlarında bir krater gölüdür Karagöl. Esenboğa Havalimanı yolundan Çubuk'a dönülüp ilçe içinden ve Çubuk II Baraj yolundan devam edilerek Kışlacık Köyü içinden geçilip krater gölünün olduğu alana varılmaktadır. Çubuk'a 28 km mesafede bulunmaktadır. Göl etrafında Kamuya ait çeşitli misafirhaneler ve halka açık bir lokanta bulunmaktadır. Aynı yöreden Muhtar Durali BALCI'nın işlettiği tesis kapalı bir restoran bölümü ve göl etrafında açık alanlardan oluşmaktadır. Tesis 8 kişiyi konaklatabilecek bir dağ evine de sahiptir. Ayrıca kampçılar için göl etrafında çadır kurabilecekleri çokca alan mevcuttur.

Karagöl Yıldırım Dağları üzerinde , çevresi ormanlarla kaplı olan bir krater gölüdür. Göl çevresinde görülmeye değer yaylalar ve doğal alanlar mevcuttur. İşletme sahasında kampçıların çadır kurabilmeleri ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli yardımlar da yapılmaktadır. Karagöl merkezli konaklayan gezginler yakın çevredeki Yıldırım Evci yaylasını ve buradaki gölü, Kışlacık Yaylası, Ayı Kayası, Aydost Dağı gibi doğal alanları gezip görme imkanına da kavuşmaktadır


 

Ankara gölleri, mogan, eymir, karagöl