GÜMÜŞHANE 5 Günlük Hava Tahmini 
  gümüşhane hava


Trabzon-Bayburt Güzergahı Av ve Kamp Gezisi


Tarih : 24 Ağustos 2012 Cuma
Saat: 16:00

Trabzon Kalkınma mahallesinden Avcılık ve kamp maceramıza yelken açıyoruz. Hedefimiz; Bayburt ili Kırkpınar köyü civarında avlanmak ve kamp kurmak. Hava sıcak ancak  Maçka ya doğru yol alırken sis dağların tepesinden bizleri selamlıyor, Maçka ilçesine girmeden Trabzon-Gümüşhane yolundan devam ediyoruz. Artık güneş kayıplarda; sis ise bize kucak açmış Karadeniz in o 4 mevsim havasının ilk mesajlarını bizlere iletiyor.

Zigana Tüneline varıyoruz ve Trabzon -Gümüşhane illeri arasında sınır sayılan bu tünelden geçiyoruz. Tamamen bambaşka bir hava.. Sanki uzaydaki karadeliğin içinden yutulup başka bir ak delikten başka bir boyutta dışarı fırlamış gibiyiz. Az önce görüş mesafesini 20-30 m ye kadar düşüren sisten eser kalmamış; açık , güneşli ve yakıcı bir hava.

Gümüşhane Merkezden geçip; sağ tarafımızda büyük düz ve İnsanı içine çeken Elma bahçelerinden ilerleyip Hedefimiz olan av ve KAMP kuracağımız noktaya geliyoruz.

Çadır kuracak ve Avlanacak yer ararken Ali kardeşimiz artsit olmak istediğini söyleyince dayanamayıp bu iş için ilk kural olan fotoğraf albümünü oluşturmaya başlıyorum.   Arıcılık Yapan Emin abimizle tanışıyoruz. Bize bal ikram ediyor. Yer gösteriyor. çadırımızı kurup gece ateşimizi yakıyoruz. Hava güzel. Ay hemen üstümüzde geceyi selamlamakta. İlerleyen saatlerde birkaç hırıltı ile gelen Ayı gördüm; acaba; peki o gördüğüm gölge neydi muhabbetlerinin ardından bazı arkadaşlar ateşin başında bazılarımız ise çadırda uyuyor.
Ay ışığı altında Serkan dan bir görünüş; ( Not: Arkadan görünen ışık ay değil; alışverişten dönen arabamızın ışığıdır :) )

 Çadır tulumunuz yoksa gece ilerleyen saatlerde dondurucu havada benim gibi tir tir titreyebilirsiniz :)

Eğer içinizden biri çıkarda; çadırı gölge yere kuralım sabah sıcak olmasın derse sakın aldırış etmeyin. Bırakın güneş üzerinize doğsun.. Gecenin buzları bende öğlen 12 de ancak çözüldü :)


Gümüşhane-Trabzon karayolu üzerinden Trabzon a doğru devam ederken anayoldan ayrılıp eski tarihi İpekyolu na sapıyoruz. biraz ilerledikten sonra karşımızda kürtün barajı ve manzarası..


 Kürtün Barajını geçip devam ediyoruz. LAMES köyü içerisinden geçmekteyiz. Eğer tarihi denk getirebildiyseniz bu köydeki ZİGANA Doğa okulu etkinlikleri ve Lames Şenliği ne katılabilirsiniz. 2012 yılında 26 Ağustos da düzenlenecek olduğundan biz 1 günle kaçırıyoruz.Devam edip ZİGANA köyü tesisleri ve kayak merkezine ulaşıyoruz. Bu noktada kasaplar, lokantalar ve kayak merkezi mevcut. Ayrıca yayla tatili olarak da yazın bu merkezden yararlanabilirsiniz. Bu noktadan ayrıca ÇAKIR göl ede ulaşabilirsiniz. Ancak bizim istikametimiz Limni.


Buradan Limni gölü 4 Km.. Devam edip Limni gölüne ulaşıyoruz.

Limni Gölü


Limni Gölü,Torul ilçesi Zigana Köyü Saronay Yaylasındadır. Göl ve çevresi sahip oldugu doğal güzellikleri, zengin flora ve faunası ile adeta insanları büyülerken klima özelliği havası ile insanlara sağlıklı bir ortam sunar. Göl çevresinde öncül tesisler, kamp alanları mevcuttur. Göl, Gümüşhane'ye 41, Zigana Tatil köyü ve Kayak tesislerine  5 kilometre mesafede bulunuyor.


Limni Gölü, Milli Park kapsamında Gümüşhane valiliği’nce ihale ile özel sektöre kiralanmış bir işletmeci eliyle şekilleniyor. Küçük bir tesis, Limni ziyaretçilerine “kendin pişir kendin ye”  için mangal ve et temin ediyor. Ayrıca demlikle çay yapılıyor. ahşap masalarla çevrili göl kenarında dileyenler çadır da kurabiliyor.  Göl kenarında çocuklar için oyun parkı da düşünülmüş ve kaydırak ve salıncaklarda ortama uygun ahşaptan yapılmış.

ACISU: Limni Göl girişinden geri dönüp  100 m yukarıdaki yoldan sağa sapıp daha sonra hep sağ yaparak göle yaklaşık 1 Km mesafedeki Zigana Acısu ya erişiyoruz. Burası Şifalı sudan içip; acıkan karnımızı doyuracağımız konaklama noktamız olacak. Avcı KÜRŞAD; yakaladığı bıldırcınları terayağında kavururken. Birazdan yapılacak Bulgur pilavının en önemli aktörleri onlar olacak

Pilavı hazırlarken Bıldırcın etli; Bulgur pilavımız... Yanında acısu ile köpürtülmüş ayranımız.. Paranın satın alamıyacağı şeyler vardır; Master card ında :) buda onlardan biri. Yemekten sonra neşemiz iyice artıyor ve Karadeniz e özel halk oyunlarımızı oynuyoruz :)

Bıldırcınlı bulgur pilavımızı yedikten sonra  Limni gölünden; Zigana Tesislerine doğru dönerken karşılaştığımız bu müthiş manzaranın keyfine dalıp; makinemizin deklanşörüne basıyoruz. 

 Karnımızıda doyurduktan sonra Tatlıyı Hamsiköy de Sütlaç olarak düşünüyoruz ve yola çıkıyoruz. Zigana dağı yol kenarındaki Sütlaçcıları es geçip; olayın kaynağına Hamsiköy ün merkezine gidiyoruz. Her ne kadar sütlaç şenliklerine yetişemesekte   Osman Ustanın yerinde sütlaçlarımızı afiyetle yiyoruz.  Darısı başınıza. 
 
Gümüşhane gölleri, Limni gölü, Çakır gölü